Su Parklarında Bir Dünya Markası – Polin

0
128

Polin Group Marka İletişim Direktörü Şöhret Pakiş ile Polin’in yenilikçi kimliğini, sektördeki yerini ve ar-ge teknikleri ile teknolojiyi kullanarak yerli bir firma olarak dünya çapında sektöre kattıklarını konuştuk. 

Öncelikle firmanızı tanıyalım. Polin Group sektöre hangi hizmetleri veriyor?

1976 yılında İstanbul’da kurulan Polin, bugün su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmet sunan bir su parkı tedarikçisidir. Global arenada pazar lideridir. 108 ülkede kendi markasıyla 3500 su parkı projesi gerçekleştiren firmamız, yenilikçi, üstün kalite’yi gözeten ve teknoloji liderliğini esas alan vizyonuyla global su parkı sektöründe birçok yeniliğe imza atmıştır. Bugün birçok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası bulunuyor. 100% kendi içimizde ürettiğimiz bir değerin; kendi fikrimiz, kendi tasarımımız, kendi mühendisliğimiz ve işgücümüz ile tüm Dünya’da ülkemizden çıkan bir marka olarak bir numaraya yerleşmesi bizleri gururlandırıyor. 

Polin bugün, dünyanın en büyük su kaydırağı üretim tesisi olan 35,000 m²’lik fabrikasında tüm üretimini üstün kalite anlayışıyla gerçekleştirmekte. Firmamız su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firmadır. 

Sadece su kaydırakları tasarımında değil, su kaydırağı üretim teknolojilerinde sunduğumuz yeniliklerle de sektörde adımızı “teknoloji lideri” olarak koruyoruz. Örneğin, su kaydıraklarındaki üretim teknolojisini global olarak değiştirdik. Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp kompozit üretim teknolojisiyle üretmeye başladı. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek su kaydırağı üreticisi olmuştur. 

-Pandemi sürecinde operasyonlarınızda ne gibi değişiklikler meydana geldi? Yeni uygulamalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Su parkları sektörü sürekli gelişen bir sektör. Yenilik olmazsa olmaz. Kaydırak tasarım çalışmalarımızı yaparken şuna bakıyoruz, su parkına gelen misafirler ne istiyor. Hatta bununla ilgili bir Pazar araştırması yaptık. Şu sonuçlarla karşılaştık: Birincisi heyecanlı, kalplerini yerinden oynatacak kaydıraklar istiyorlar. İkincisi interaktif kaydıraklar istiyorlar; oradaki deneyimi eşleri, çocukları, kardeşleri, arkadaşları ile paylaşmak istiyorlar. Üçüncüsü temalı kaydıraklar istiyorlar. Kaydırakların onlara hikayeler anlatmasını istiyorlar. Dördüncüsü yüksek kapasiteli kaydıraklar istiyorlar. Bu sebeple aynı anda 4 ya da 6 kişinin aynı anda kayabileceği kaydıraklar tasarladık. 

Tüm dünyayı etkileyen bir durumla karşı karşıya olmamıza rağmen önlemlerimizi maksimum alarak çalışmalarımıza hiç hız kesmeden devam ettik. Dünya çapında 4 farklı kıtada 57 farklı proje tamamladık. Her zaman olduğu gibi sektörümüze yenilikler katmaya devam ettik ve iki farklı su kaydırağı üretim teknolojisini ve iki farklı su kaydırağını sektörle buluşturduk. 

2018 yılında dünyanın en büyük eğlence parkları fuarı IAAPA Expo’da lansmanını gerçekleştirdiğimiz, dünyanın ilk tamamen şeffaf kompozit su kaydırağı olan Glassy’i bu süreçte hayata geçirdik. Sınırsız desen seçeneği sunan UTexture teknolojimiz ile gerçekleştirdiğimiz ilk projemizi tamamladık. Bunlar dışında teknoloji entegre ederek kaydırağın içinde kayış esnasında görsel efektlerle deneyimi arttıran Wonder Flux kaydırağımızı ve başlı başına yeni ve eşsiz bir tasarım olan, doğadan esinlenerek tasarladığımız Stingray su kaydırağını sektörle buluşturduk. Bizim için güzel gelişmelerin olduğu ve başarılarımıza yenilerini eklediğimiz bir süreç oldu diyebiliriz. 

-Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Ar-Ge faaliyetleriniz kapsamında son bir yılda pazara sunduğunuz yeni bir ürün bulunuyor mu? 

Polin kurulduğu günden bugüne Ar-Ge ve inovasyona hep değer verdi. İnovasyon Polin’de bir yaşam biçimi. Bu yüzden King Cobra gibi sektörde oyunu değiştiren ürünler sunabildi, bu yüzden kaydıraklarda daha önce yapılmamış kapalı kalıp teknolojisini sektöre kazandırdı. 2016 yılında Ar-ge Merkezi resmi başvurumuzu gerçekleştirdik ve 2017’de Türkiye’nin 383. Ar-Ge Merkezi olduk. Polin Waterparks böylece kendi sektöründe Ar-Ge merkezi olan ilk firma oldu.  Bugün Ar-Ge departmanımız tasarım arge, mekanik arge ve kompozit arge olmak üzere 3 birimden oluşan güçlü bir departman. Her biri kendi alanlarında farklı projeler üzerine çalışıyorlar. 2016 yılından beri TİM’in yayınladığı ARGE’ye en çok yatırım yapan 250 şirketten biri oldu Polin. Her yıl bu listede daha da yukarılara tırmanacağız. Su parkı sektöründe liderliğimizi yeni yollar, yeni teknolojiler ve inovasyonlarla devam ettireceğiz.

Tüm üretimimizi Türkiye’de yapıyoruz, bu da bizim için çok önemli. Türkiye’de ihracat yapan firmalar bile ithalata dayalılar, biz %100 Türk ham maddesi ile burada, kendi tasarım gücümüz ve kendi mühendislerimiz ile ihracat yapıyoruz ve bunu da dünyanın en zor coğrafyalarında yapıyoruz. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile her yül sektöre yeni ürün ve teknolojiler sunmaya devam edeceğiz. 

-2022 sezonuna yönelik beklentilerinizi paylaşabilir misiniz?

Sektörde global bir oyuncu olarak inovasyon ve teknoloji liderliği konumumuzu sürdürmek için çalışmalarımızı bu yönde konumlandırıyoruz. 44 yıllık sektör tarihçesi, 109 ayrı ülkede 3500 proje gerçekleştirmemiz bize benzersiz bir işletme teknolojik uzmanlık kazandırdı. Tüm bu süreçte değişmeyen tek şeyse, Polin’in müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya verdiği öncelik oldu. Dolayısıyla ileriye dönük planlarımızı bu önceliği göz ardı etmeden ele aldık. Bugün ve gelecek öngörülerimiz ve müşterilerimizin görüşleri sektörümüzde iki önemli küresel gelişmeyi işaret ediyor: A’dan Z’ye kadar tüm ihtiyaçlara tek elden ve entegre edilmiş çözümler üretmek ve sektöre yeni, adrenalini yüksek ürünler sunmak. Her iki konuda da liderliğimizi ve öncülüğümüzü önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here