Rolls-Royce Boat Tail – Hedefin Ta Kendisi

0
262

Araba tasarımının lüks ismi Rolls-Royce`u diğer araç markalarından ayıran tasarımlarına bir kişilik ve anlam kazandırmaya önem vermesi. Bir Rolls-Royce; müşterilerin kişisel zevklerini yansıttığı, arzularını ifade ettiği ve çoğu zaman mirasları olarak tanımladığı bir tuval görevi görür. Rolls-Royce’un özel üretimleri müşterisinin kişiliğini şık bir şekilde ifade ederken, “dünyanın en iyi otomobili” statüsünü zarif bir şekilde yansıtır.

Rolls-Royce Boat Tail, müşteriye mükemmel deneyimi sunmak için sınırları zorlanan tasarım, kavramların ve konseptlerin bir araya geldiği bir tasarım harikası. Rolls-Royce konusunda son derece yetkin ve tecrübeli olan müşteriler, bu uzmanlıklarını gerçek anlamda kişileştirerek kendi içinde bir sanat formu olan tasarıma sahip oldu.

Rolls-Royce Boat Tail, daha önce görülmemiş heykelsi yapıları eğlenceli bir işlevsellikle dengeleyerek, markaya yeni bir boyut getiren bir estetik harikası. Eser, Rolls-Royce’un tarihinin romantik öyküsünü anlatırken bir yandan klasik Boat Tail tasarımını özgün bir yorum ile yansıtıyor ve tarihi bir kasayı çağdaş bir tasarımla birleştiriyor. Yaklaşık 5,8 metre uzunluğundaki araç, genişliği ve cilalı yüzeyi ile  zarif ve rahat bir duruş sergiliyor. Ön profil, Rolls-Royce’un ikonik pantheon ızgarası ve ışıklarının güncel bir yorumu. Aplike olmayan ve aracın ön tarafının bir parçası olan bu ızgara sadece Coachbuild portföyündeki modellere verilen bir tasarım detayı.

Profilden bakıldığında güçlü yat ve deniz referansları göze çarpıyor. Ön cam, motor kalkışlarında vizörü andırırken, öndeki büyük, net hacimler ve konik arka kısım, motor harekete geçince suyun üzerinde seyrine başlayan bir yatı anımsatıyor. Gövdenin alt tarafındaki heykelsi parça önde gelen Rolls-Royce tasarımlarının marşpiyelerine tarihsel bir referans oluştururken, kıvrak bir silüet yakalıyor.

Deniz ve yat referanslarının daha belirgin hale geldiği yer ise otomobilin arka tarafı. Tarihi Boat Tail tasarımlarının ahşap arka güvertelerinin modern bir yorumu olan arka güverte, geniş ahşap parçalara sahip. Caleidolengo kaplama Rolls-Royce mühendisliğinde uygulanırken; genellikle iç kısımda yer alan gri ve siyah malzemeler, estetikten ödün vermeden özel olarak dış cepheye uyarlanmış.

Rolls-Royce Boat Tail’in dış yüzeyi, müşterinin en sevdiği renk olan mavinin zengin ve sofistike bir tonu ile kaplanmış. Uçsuz bucaksız bir denizi çağrıştıran bu mavi, gölgede mütevazi bir duruşa sahipken güneş ışığında içerisindeki metalik ve kristal pullar sayesinde göz alıcı ve enerjik bir hale bürünüyor.

“Rolls-Royce Boat Tail, klasik motorlu araç anlayışına meydan okuyor ve bir motorlu otomobilin nereye uzanabileceğine dair yeni bir algı oluşturuyor. Boat Tail, bir ulaşım aracının çok ötesinde. Bu tasarım sadece hedefe ulaştıran bir tasarım değil, hedefin ta kendisi.  Çarpıcı bir konsept tasarlamak için markayı güçlendiren başarılı bir tasarımcı grubu ile gerçekleştirilen bir tutku.” Rolls-Royce Coachbuild Design Başkanı Alex Innes`in bu tanımlaması Rolls-Royce Boat Tail`in çarpıcı tasarımının bir özeti niteliğinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here