Marqueyssac’in Asma Bahçeleri

0
6491

Marqueyssac’in Asma Bahçeleri

 

Fransa’nın Dordogne bölgesindeki Vézac kasabası, dünyanın en muhteşem manzaralarından birine, ünlü Marqueyssac Bahçeleri’ne ev sahipliği yapıyor.   Bu nefes kesen heykelimsi manzara, 17. yüzyıldan kalma ve tablo gibi bir manzaraya sahip Dordogne vadisinin üst kısmına kondurulmuş bir şatoyu çevreliyor.  Sürekli çalışan görevliler, ilk defa yaklaşık 300 yıl önce oluşturulmuş bir tasarımı korumak için bahçenin baloncuk gibi yuvarlak formlarını düzenli olarak buduyorlar.

Marqueyssac tarihi, Bertrand Verned ile klasik dönemde başlıyor. Verned, şatoyu çevreleyen terasların inşa ettiren kişidir.  19. yüzyılın başlarında, 1830 ve 1840 yılları arasında, Julien Bessière adındaki bir askeri görevli ata binerken kullanmak için “Uzun Yürüyüş” yerini açtı. Buraya daha sonra değişiklikler yapılacaktı.  Bahçenin ve yürüyüş yerlerinin esas inşaatı, 19. yüzyılın sonlarında başladı.   1861 yılında arazi, Julien de Cerval’e miras kaldı. Bahçeleri çok seven Julien de Cerval, hayatının son otuz yılını Marqueyssac’ın güzelleştirilmesine adadı. Roma Lejyonunda kumandan olan Julien de Cerval, İtalya’dan beraberinde bahçe aşkıyla dönmüştü. On binlerce şimşir ektirdi ve Marqueyssac Parkını tam bir “folly” bahçesine çevirdi. Bastion’daki sebze bahçesini, bir keyif bahçesine dönüştürdü.

  1. yüzyılın ikinci yarısında şato, daha seyrek kullanılır hale geldi. Arazideki tarımsal aktiviteler sona erdi. Parkın bakımı azaldı ve yabani bitkilerle kaplandı.  Bu büyüleyici düzeni eski haline getirmek için Castelnaud Kalesi ve Orta Çağ Savaşları Müzesinin restorasyonunu yapmış olan Kléber Rossillon, 1996 yılında Marqueyssac’ı yenileme çalışmalarına başladı.

 

Bu restorasyon süresince, bölgeyi olduğu gibi korumaya ve eski karakterini yenilemeye özen gösterildi.  Marqueyssac’ın tarzı ve ruhuna uyum sağlayacak bazı modern kreasyonlar, Julien de Cerval’ın çalışmasını tamamlama amacıyla eklendi.  Bunların arasında, şatodan başlayarak devam eden horasanotu ve biberiyelerden oluşan serpentin yolu ve 19. yüzyıl taş bahçelerinin tarzıyla uyum sağlayan suyolu var. Suyolu, Belvedere’den aşağı iniyor ve basamaklanarak 40 metre aşağıdaki obruklarda sona eriyor.

Ulusal Tarihi Anıt’lardan biri olan Marqueyssac Bahçeleri, bir tarafta bahçesi ve diğer taraftaki parkıyla iki ayrıcalıklı özelliğe sahip.  Burada Bastion’un terasları ve olağanüstü şimşir bahçelerini keşfedebilir ardından tam bir manzara değişikliği için park yürüyüşleriyle keşfe çıkabilirsiniz.

Yürüyüş için tasarlanmış bahçe, kireçli sarp kayalıklarından bütün Dordogne vadisine yukarıdan bakıyor. Artık Aquitaine’in harika bölgesi olarak tanımlanan Dordogne vadisinin müstesna panoramik manzarasını ortaya çıkarıyor. Patikalar, şatoya 800 metre mesafede olan Le Belvédère’e götüren üç tur olarak organize edilmiş.  Irmağın 130 metre yukarısında, Périgord’un en güzel panoramalarından birini sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here