Makaron’un Lezzet Yolculuğu

0
546

İştah kabartan pastel renkleri ve çeşitli aromaları ile meşhur beze bazlı bademli kurabiyeler olan makaronlar, Fransız fırınları ile ünlü olmalarına rağmen aslında kökleri 8. yüzyıl İtalya’sına dayanır.

Bu İtalyan kurabiyesinin Fransızların kalbine olan yolculuğunun hikayesi Catherine de Medici ile başlar. Medici 1533 yılında Fransa Kralı II. Henry ile evlenmesinin ardından İtalyan pasta şeflerinden birkaçını beraberinde saraya getirir. İlk etapta bu kurabiyeler badem bazlı basit bir tariften ibarettir. ”Makaron kardeşler” olarak bilinen iki Benedictine rahibesinin Fransız Devrimi sırasında geçimlerini sağlamak için öğütülmüş badem, yumurta akı ve şekerden yapılan kurabiyeleri satarak ünlenmesi ile tarif farklı bir boyut kazanır. Kız kardeşlerin bu reçetesi, 1900’lerin başında, Parisli bir fırın ve çay salonu olan Ladurée tarifi kendine uyarlayıncaya kadar dilden dile dolaşır.

20. yüzyılın başında Paris’te bir eğlence kültürü hakimdi. İnsanlar çevre edinmek istiyordu, ancak edebiyat salonlarının ve bu amaçla toplanmanın modası geçmişti. Bir yazar ve aktivist olan Louis Ernest Ladurée’nin eşi Jeanne Souchard, Paris’teki kafe konsepti ile Fransız pastanesini kaynaştırma fikrini ortaya attı ve böylelikle şehirdeki ilk çay salonlarından biri açıldı. 1862’de Paris’te Rue Royale’de kurulan Ladurée’nin iç mekanı ünlü bir ressam ve afiş sanatçısı olan Jules Chéret tarafından tasarlandı. Chéret’in tavana çizdiği, şef gibi giyinmiş tombul figürler daha sonra şirketin amblemini şekillendirdi.

Bugün bildiğimiz şekliyle Ladurée macaron’unun başlangıcı, 20. yüzyılın ortalarında iki makaron kabuğunu lezzetli bir ganaj dolgusu ile birleştiren Pierre Desfontaines ile oldu. 1990’larda Ladurée, adeta bir moda evi gibi mevsimsel makaron koleksiyonları tasarlamaya başladı. 1997 yılında Champs-Élysées’de amiral gemisi dükkanını açan marka; yine o yıllarda Vogue ve Elle’nin Fransız versiyonlarına reklam vermeye başladı. Makyaj, mücevherat ve çantaların arasında yayınlanan reklamlar ile haute couture, haute cuisine ile tanışmış oldu. Şimdilerde ise eşsiz lezzeti, çekici imajı ve başarılı marka yönetimi ile Ladurée artık dünyanın her yerinde sevilen ve aranan lezzetlerden biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here