La Feria de Abril, Sevilla

0
1530

LA FERIA DE ABRIL

SEVİLLA’DA RENKLİ BİR HAFTA

Renkli kıyafetler ve süslenmiş atlarla bezeli görsel bir şölen yaşanan, sabaha kadar dans edip eğlenerek güzel yemekler yenen bu film karesinden fırlamışcasına renkli festival, her yıl Nisan ayında Sevilla’da düzenleniyor ve Semana Santa veya Kutsal Paskalya (eng:Easter Holy Week) haftasından iki hafta sonra başlayıp yedi gün sürüyor.

Festival süresince Guadalvaquivir Nehri’nin yakınında geniş bir sahada fuar alanı kurulur. Fuar alanının her yıl farklı bir temada düzenlenen ve uzunluğu 50 metreyi bulan ana giriş kapısı olur. Pazartesi günü gece yarısı fuar alanındaki binlerce ampulün yanması ve ana giriş kapısını süsleyen ‘aydınlatma testi’ ile festival resmi olarak başlar. Ana girişten sonra rengârenk ışıklarla donatılmış sokaklarda sıra sıra “caseta”lar yer alır. Caseta’lar yerel halkın, kulüplerin, siyasi ve ticari birlikteliklerin festival için geçici olarak dekore ettikleri, içinde kendi mutfağı ve barı bulunan çadırlardır. Arkadaşlar ve aileler bu çadırlarda yemek yerler, eğlenirler.

Festival ilk kez 1846 yılında hayvancılık fuarı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kısa zamanda şenlik havasına bürünmüş, halkın bir yıl boyunca heyecanla beklediği bir şölene dönüşmüştür. Kadınlar bu festival için canlı renklerde özel flamenko elbiseleri diktirir ve saçlarına çiçek takarlar. Erkekler geleneksel kıyafetlerini ya da şık takım elbiselerini giyerler.

Festival gündüz ailelerin çocuklarıyla katıldığı özel geçit törenleri, canlı müzik ve Flamenko dans gösterileriyle şenlenir. Geçit törenlerinin ardından boğa güreşçilerinin ve yetiştiricilerinin buluştuğu La Real Maestranza’ya gidilir, boğa güreşleri izlenir. Akşamları ise casetalarda özel yemekler yenir. “Tapas”lar ve yerel içecekleri “rebujito” eşliğinde başlayan eğlence; sevillanas ve flamenko dansları ile sokağa taşar. Bu hareketli eğlence sabaha kadar sürer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here