Elsa Peretti

0
141

Queen of Modern Jewelry

Elsa Peretti’nin Eylül 1974’te Tiffany & Co. çatısı altına girmesi mücevher tarihinde yeni bir sayfa açtı. Peretti, ilk kişisel tanıtımına katılan iki binden fazla kişiyi, heykelsi formdaki altın ve gümüş takılarının zarafetiyle ve elmaslarının rahat ihtişamıyla büyülemeyi başardı.

Mücevherleri adeta birer kıyafet gibi gören Elsa tasarımlarının her kombin ile kolayca uyum sağlamasını amaçladı. Bu tutum hem Tiffany için hem de mücevher piyasası için yenilikçi bir yaklaşımdı. Elsa, 1974’te People ile yaptığı bir röportajda, “İstediğim şey bir statü sembolü olmak değil, güzelliği satın alınabilir kılmak” dedi. Elsa’nın parçaları bir anda birçok ünlü kadın için stillerini ifade ettikleri birer detay haline geldi ve bu zamansız tasarımların hala bu şekilde kabul edildiğini söyleyebiliriz.

Mart 2021’de 80 yaşında vefat eden Elsa, İtalya’nın Floransa kentinde doğdu, İsviçre ve Roma’da eğitim gördü. İç mimari diplomasını aldıktan sonra, Barselona’da modelleme kariyerine başlamadan önce Milano’da mimar Dado Torrigiani ile çalıştı. Yere sağlam basan stil anlayışını, kıyafetler ile kusursuz bir uyum yakalayan birkaç cesur ve duyusal kreasyon ile ifade eden Elsa kısa sürede bir hayran kitlesi edindi ve bu durum Tiffany’nin dikkatinden kaçmadı.

Elsa’nın Tiffany’deki kariyeri, Tiffany’nin sanat yönetmeni George O’Brien’ın Harper’s Bazaar’dan kıdemli bir editöre ulaşıp bir toplantı ayarlamasıyla başladı. Bu tarihi buluşma için kırmızı kaşmir bir Halston elbise giyen ve siyah bir şal takan Elsa, tasarımlarını el çantası olarak kullandığı bir İspanyol sepetinde getirdi. Toplantıda O’Brien’a sadece iki parça mücevher gösterdi ve bu parçalar Tiffany ile hemen orada sözleşme imzalaması için yeterli oldu. O’Brien birkaç yıl sonra The New York Times’a bu toplantıyı anlatırken ”doğru zamanda doğru yerdeydik” diyecekti.

Elsa mücevher tasarlamaya başladığı andan itibaren, altın ve gümüşteki kıvrımların akıcı, güzel ve dokunaklı olduğundan emin olmak için ustalarla birebir çalıştı. Tasarımcının som gümüş takılara özel bir sevgisi vardı ve bu durum “erişilebilir lüks” kavramını ortaya çıkardı. Elsa Peretti’nin mirası, Tiffany’nin koleksiyonunu piyasaya sürdüğü 1974’ten bu yana bir çoğu klasikleşmiş olan mücevherleri ve objeleriyle yaşayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here