Casa Aviv

0
954

Huzuru Yeniden Tanımlıyor

CO-LAB tarafından tasarlanan ve inşa edilen Casa Aviv, Yucatán Yarımadası’nın Karayip kıyı şeridi boyunca yemyeşil bir alan içerisinde yer alıyor. 330 metrekarelik ev, sade çizgileri ve minimal detayları ile mahremiyet içerisinde huzur veren bir atmosfer sunmak için tasarlandı.

Plaja ve kristal sularla dolu cenote’lere kısa bir mesafede bulunan ev, ormanın içinde adeta saklanırken, iç ve dış mekanları kusursuz bir şekilde geçiş ile birbirine bağlıyor. Uzun, ince bir yapıya sahip olan ev, biri tek katlı, diğeri iki katlı olmak üzere iki paralel koridordan oluşuyor. Bu iki paralel yapı, sahadaki mevcut birkaç ağacı korumak için kayık olarak yerleştirilmiş. Yüksek tavanlı evde 4 ebeveyn yatak odası, açık mutfak yemek ve yaşam alanları, özel havuz ve 360º çatı terası bulunmakta.

Casa Aviv, bölgeye hakim rüzgarlardan ve çapraz havalandırmadan yararlanmak için doğu-batı yönünde konumlandırılmış. Kuzey yönelimli çatı pencereleri, içerideki alanları direkt olmayan doğal bir gün ışığı ile dolduruyor ve mekan, içeriye yansıyan ışık ve gölgelerin yumuşak kontrastlarına ev sahipliği yapıyor. Casa Aviv’in duvarları doğal ve huzurlu bir his vermek için el yapımı yüzeylerle kaplanmış. Sıcak gri cilalı çimento duvarlar, siyah mozaik zeminlerle tezat oluşturuyor. Mobilyalar ve aydınlatmalar eve uyacak şekilde özel olarak tasarlanmış ve yerel zanaatkarlar tarafından CO-LAB’ın atölyesinde üretilmiş. Kömürleşmiş sedir ağacının kullanıldığı ahşap mobilyalar nötr renk paletini tamamlıyor.

Zemin katta bulunan oturma ve yemek odasının yanı sıra mutfak ve iki yatak odası bahçeye açılıyor. Ana yatak odası, havuza doğrudan erişimi olan özel bir verandaya sahip. Yüksek tavanlı yaşam alanı, tabandan tavana döner cam kapılar arasından havuza ve bahçeye uzanıyor. Bu cam kapılar iç ve dış mekanları doğal ışık ve bahçe manzarasıyla dolu tek bir alanda buluşturuyor. Üst katta bulunan ormanla çevrili iki yatak odası, üzerinde çatı penceresi bulunan bir köprüyle birbirine bağlanıyor.

Tulum’da yeşillikler içerisinde yer alan bu ferah ev sakinliği ve huzuru adeta yeniden tanımlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here