Cama Üflenen Güzellik – Simone Crestani

0
626

“İnsanoğlu her zaman doğaya ait unsurları dekoratif amaçlarla kullanmıştır ve bunu yaparken genellikle doğayı sömürmüş ve değiştirmiştir. Amaç ise ortaya çıkan güzelliğin sahibi olmaktır.” diyor benzersiz tasarımları ve sıra dışı yeteneği ile tanınan bir cam sanatçısı Simone Crestani.

1984 yılında Marostica’da doğan Crestani, cam ile çalışmaya 15 yaşında Massimo’s Lunardon cam fabrikasında başladı. Burada on yıl çıraklık yaptıktan sonra ise kendi ismini taşıyan ve bugün halen çalışmalarını sürdürdüğü atölyeyi açtı. İçe dönük ve kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı olan Crestani, yıllar içinde öğrendiği teknikleri ve edindiği deneyimi bir araya getirdi ve sonunda geleneksel Murano cam sanatından koparak kendi stilini yakaladı.

Kendini araştırma ve inovasyona adayan sanatçı, borosilikat cam ile çalışıyor ve Hollow Sculpture adını verdiği özel bir alevli işleme tekniği kullanıyor. Crestani ile özdeşleşen bu teknik dünya çapında takdir görürken aynı zamanda detayların ince ince işlendiği büyük ölçekli cam objeler tasarlamasına izin veriyor. Doğanın uçsuz bucaksız çeşitliliğinden alınan ilham ile hayvan ve bitki figürleri, en küçük detayları ve ayrıntıları ile büyüleyici bir şekilde saydam bir form buluyor. Creastani’nin kreatif zekası, tasarım ve kaliteli işçiliği eşsiz bir  sanatsal üretim ile birleştirince ortaya son derece hafif dekoratif parçalar çıkıyor.

Crestani, hem plastik sanatlarda hem de İtalyan tasarım dünyasında farklı ve geniş bir çalışma yapısına sahip genç bir ilham kaynağı olarak kabul ediliyor. Cam ve sanat dünyasıyla ilgili en önemli girişimlerde sergilenen eserlerinin yanı sıra, dünyanın her yerindeki prestijli sanat akademileri ve cam okulları tarafından düzenli olarak konuk sanatçı ve eğitmen olarak davet edilmektedir.

“Her zaman hayranlık ve saygı duyduğum doğanın, güzelliğin en büyük ifadesi olduğuna inanıyorum; duyuları tatmin eden ve sadece sanatın yaklaşabileceği türden bir güzellik. Çalışmalarımda doğal formlardan ilham almamın, zarafeti ve şiirsel dili koruyan dekoratif bir anahtarla onlara yeni bir yorum getirmemin nedeni tam olarak bu. Tasarımlarım doğaya saygının tahrif edilmediği, kırılgan ve şeffaf formlarda yeniden üretildiği çağdaş bir “Merak Odaları” yorumu olarak tanımlanabilir.”

“Cam beni cezbetti ve üretim tekniğine olan hakimiyetim sayesinde malzemeyi düşüncelerimi geliştirmek için bir araç olarak kullanabiliyorum. Cama meydan okuyarak ve özel bir araştırma, gözden geçirme ve yürütme süreciyle onu işleyerek, tasarımlarımın içine biraz güzellik duygusu üflüyorum.” diyor Crestani, doğadan aldığı ilhamı işine aktarma konusundaki benzersiz yaklaşımını anlatırken.

Simone Crestani’nin tekniği, kişisel stili ve sofistike yaklaşımı birleşince sanatçıya camın maddi boyutunun ötesine geçerek onu ince ince işlenmiş bir sanatsal dile dönüştürme imkanı tanıyor. Bütün bu sürecin sonunda ise ortaya çarpıcı ama aynı zamanda saf, sessiz ve berrak nesneler çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here