Café Pushkin-Tarih İle Bir Akşam Yemeği

0
763

1964’te Fransız şarkıcı, besteci, piyanist ve aktör Gilbert Becaud, bir Rus tercümana olan aşkıyla ilgili romantik bir şarkı besteler. “Nathalie” şarkısı, şarkıcının bir tur rehberine Café Pushkin`de sıcak çikolata ısmarladığına ve Moskova’da böyle bir yerin gerçekten var olduğuna dair uzun yıllar inanılan bir efsaneye dönüşür. Gerçekte ise böyle bir yerin varlığı hayalden ibarettir; ta ki 35 yıl sonra, restoratör Andrey Dellos, şehrin merkezinde bir “Café Pushkin” açarak miti gerçeğe dönüştürene kadar. Bu ikonik kafenin 1999’daki açılışının en unutulmaz sahnesi ise Gilbert Becaud’un gerçek bir Café Pushkin`de ilk kez “Nathalie” şarkısını söylediği andır.

Café Pushkin`in hikayesi, XVIII. yüzyıl eczacısı Friedrich Karlovich’in Moskova’nın merkezinde bir malikaneyi miras alarak içinde bir eczane açması ile başlar. Bir süre sonra kar getirmeyen eczanenin yerine Moskova din adamları için popüler bir yer haline gelen bir kafe açılır. Bugün Friedrich Karlovich’in bu efsanesi, içinde eski bir asansör barındıran bu 19. yüzyıldan kalma konakta yer alan ve orijinal yapının güzelliğini olduğu gibi yansıtan restoranda yaşamaya devam ediyor.

Café Pushkin, üç kata yayılmış üç ana salondan oluşuyor ve iç dekor, 20. yüzyılın başlarının etkileyici atmosferini canlandırıyor. ‘Eczane’ salonu birinci katta yer alıyor ve burada yer alan eski eczane tezgahı el değmemiş hali ile ziyaretçileri geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor. Burası hacimsel şişeler, ölçü camları ve farmasötik terazilerle 19. yüzyıldan kalma eski bir eczaneyi hatırlatıyor. Teleskoplar, yer küreleri, kitap rafları ve eski gravürlerle dekore edilen ‘Kütüphane’ salonu ise ikinci katta yer alıyor. Bu salonda masalar yeşil örtülerle kaplı ve ahşap kitaplıklar, XVIII ve XIX yüzyıllardan kalma nadir bulunan kitaplarla dolu. Üçüncü katın ‘Gece mahzeni’ salonu, bir profesörün zor bulunan yayınlar ve eski sayfalarla dolu kitap raflarıyla çevrili  çalışma odasını andırıyor.

Café Pushkin restoranın menüsü, “Gastronomic Herald” başlıklı eski bir gazete gibi tasarlanmış. Yemek isimleri fantastik bir kitabın açıklamalarına benziyor: “Sebze çeşitleri ve yeşil makarna ile tamamlanan deniz hayvanları”,“Büyülü havyar soslu Sterlet”,”Köfte ile servis edilen nehir balığı schnellklops”,“Gürcistan gezisinden donen Lokantacı Beyefendi tarafından servis edilen kuzu”,“Rus denizcilerin en sevdiği lezzetlerden Napoliten makarna” bunlardan birkaçı.

20 yılı aşkın süredir Rus Şefler Loncası üyesi ve uluslararası yemek yarışmalarında çok sayıda derecesi bulunan Andrei Makhov tarafından yönetilen Café Pushkin, geleneksel ve asil Rus mutfağını temsil ediyor. Kafe, Moskova’nın tam merkezinde, Tverskaya Caddesi’ne birkaç adım mesafede ve Doğu Sanatları Müzesi, Puşkin Meydanı ve Puşkin Tiyatrosu gibi turistik yerlerin yakınında yer alıyor. Merkezi konumu ile mekan, Moskova’nın kalbinde unutulmaz bir yemek deneyimi ve büyüleyici bir atmosfer için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here