Bülent Cihantimur

0
100

Estetik dünyasının tanınmış isimlerinden ve aynı zamanda B Group Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, namı diğer Doctor B ile 2022 yeni estetik trendlerinden, pandemi sürecinde estetiğin hızla gelişmesine kadar birçok konuyu konuştuk.

Öncelikle Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı olarak sizce güzellik nedir? Güzel kime denir?

Güzellik sadece dış görünüş değildir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin; insan duruşuyla, yürüyüşüyle, bakışıyla, gülümsemesiyle, hareket ve tavırlarıyla güzeldir. Güzellik alt yapı gerektirir, kişi bu özellikleriyle uyumluysa güzeldir.

Son yıllarda estetik ve plastik cerrahide dünya çapında hızla gelişen ve yenilenen bir süreçten geçiyoruz. 2021-2022 estetik trendlerinden bahsedebilir misiniz?

Meme büyütme ve dikleştirme her yıl olduğu gibi 2021 yılında da en çok yapılan ameliyatlardan biri oldu, 2022 yılında da bu talep değişmeyecek hatta artacak. Özellikle son üç yıldır meme silikonu tercih etmeyen hastalarımızın kendi yağından meme bölgesine transfer yaptığımız yağ ile büyütme ve şekillendirme yapıyoruz. Yağ transferi ile meme büyütme dışında Cat Eyes, Baby nose, liposuction, saç ekimi her zaman trend olacak. 

Pek çok uygulama için farklı teknikler kullandığınızı biliyoruz. Bize Doctor. B ile özdeşleşen örümcek ağı tekniğinden ve bu tekniğin avantajlarından bahseder misiniz?

Özel ip diye tanımladığımız medikal ipleri anatomiye, bireysel cilt at yapısına, yaşa ve mevcut deformasyona göre uygun olarak yerleştirerek işlemi gerçekleştiriyorum. En önemlisi işlemi sanatsal bir bakış açısıyla uyguluyorum. Bu, doğanın en güçlü ve zarif yapısı olan örümcek ağından esinlenerek geliştirdiğim bir teknik.

İşlemin en önemli avantajlarından biri, hastanın işlemden sonra hemen makyajını yapıp günlük aktivitelerine geri dönebilmesi. Ağrı yok, kesi yok, yara izi yok, basit ve güvenli, çok hızlı iyileşme süresi olan bir yöntem aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyen bir yöntem.

Son günlerde sosyal medyada kullanılan filtreler ve fotoğraflar üzerinde yapılan oynamalar ve bu durumun insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri çokça konuşuluyor. Siz bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz? Filtrelerle değiştikleri yüzlere sahip olmak isteyen hastalarınız var mı?

2016 yılında ‘’Yaşlanmayı Reddet’’ kitabımda da belirtmiştim; Kusur güzeldir! Burada söylemek istediğim; kadın yanağındaki beniyle, bazen güldüğünde beliren kaz ayaklarıyla ve hafif kırışıklarıyla güzeldir.  Belki de gülüşüne anlam katan büyük kemerli burnudur, ama çoğu insan tarafından olumsuz nitelendirildiği için öz güven kaybı yaşamıştır. Aslında bunlar insanın kişiliği ile bütünleşmiş ve karakterine etki eden unsurlardır. Kişi bundan mutsuzsa ve karakterini ön plana çıkarmaya çekiniyorsa ve bu durum hem iş hem özel hayatını etkiliyorsa elbette ki estetik cerrahiden yardım almalıdır. Hastalarımın psikolojik olarak tamamen ne istediklerine emin olmadıklarına inanıyorsam o hastaya işlem yapmıyorum.

Pandemi sürecinin üstesinden gelmeye çalıştığımız bu günlerde Türkiye sağlık ve estetik turizmi için yeniden canlı bir merkez haline geliyor. Yurt dışından gelen misafirlerimizin en çok tercih ettiği uygulamalar hangileri?

Türkiye, sağlık sektöründe çığır açıyor. Estetik de bu çığırın en büyük parçalarından biri ve bu büyük pastada dünyada Amerika, Brezilya, Japonya, Meksika gibi ülkelerden sonra 7. Sırada yer alıyor. Pandemi sürecinde ülkelerin kapalı olduğu günlerde bile yabancı hastalar estetik ameliyatlar için rezervasyon yaptırıp sıra aldılar. Türk hastalar ise pandemi süresinde yaşadıkları içsel değişimi estetik ameliyatlar yaptırarak dışa yansıttılar.

Türkiye’de saç ekiminin yanı sıra diş tedavilerinden minimal invaziv uygulamalarına, meme estetiğinden liposuctiona kadar birçok uygulama tercih ediliyor.

Klasik saç ekiminden farklı olarak Organik saç ekimi yapıyorsunuz. Bize işlemi ve klasik yöntemden farkını anlatabilir misiniz?

Organik saç ekimi, hastanın kendi yağ dokusundan alınan kök hücreden zenginleştirilmiş karışımın, saçtan yoksun bölgeye enjekte edilmesi ile uygulanır. Böylelikle ekim yapılacak alanın canlanması, donör kıl kökünün canlı tutulması ve yeni çıkacak saçın sağlıklı bir şekilde hayat bulması sağlanır. Kök hücreden zenginleştirilmiş sıvı ayrıca, ekim işlemi sırasında, verimli bir şekilde çalışılmasına olanak sağlayıp, donör kıl kökünün transferini kolaylaştırır. Organik saç ekimi yaptıranlar normal ekim yöntemine göre kendilerini daha iyi hissederler.

Kriz dönemlerinde estetik operasyonlara olan ilginin artışı sıklıkla söz edilen bir konu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

Kriz dönemlerinde insanlar daha fazla gelecek kaygısı yaşıyor. Aynaya baktığında yaşlandığını veya bedenindeki problemlerin gelecekte ona giderek nasıl sorunlar çıkaracağını irdelemeye başlıyor. İnsan aşık olmadan etkileyici bir aşk şiiri yazamaz, tıpkı bunun gibi, kaygı yaşamak bunu tetikliyor diyebiliriz.

Son olarak Türkiye’de sağlık turizmi her geçen gün artıyor ve her gün yeni bir estetik merkezi açılıyor. Rakiplerinizden sizi ayıran en büyük özellik nedir?

En büyük özelliklerimizden biri ilk olarak doktor kalitemiz, ikinci sırada ise verdiğimiz 360 derece hizmet geliyor. Misafirlerimiz Estetik International’dan içeri girdikleri andan itibaren onlara değerli olduklarını hissettiririz. Onları bir an bile yalnız bırakmayan özel bir ekip karşılamalarından, uygulama bitiş anına kadar,  yemek yemek istediği restauranttan, alış veriş yapacağı yere kadar kendi dillerinde yanlarında olur ve VIP hizmet görürler. Kalitemiz, sürdürülebilir olmamız, güven vermemiz, duruşumuz yeni projelerimizin de devreye girmesiyle bizi zirvede tutuyor. Bu yıl itibarı ile estetik sektöründe TURKQALİTY belgesini alarak bir ilki gerçekleştirdik. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here