Botticelli Musée Jacquemart-André `de

0
1252

10 Eylül – 24 Ocak 2022

Floransalı teknik ressam ve sanatçı Sandro Botticelli, döneminde yaşamış çoğu ressamın aksine ölümünden önce fark edilip destek görecek şansa ve tabii ki yeteneğe sahipti. Şöhretinin zirvesinde olduğu dönemlerde İtalya’nın en saygın sanatçılarından biri olan Botticelli`nin zarif “Madonna and Child” yorumları, “Venüs ve Mars” gibi gerçek boyutlu mitolojik resimleri ve daha bir çok eseri sanatçının yaşamı boyunca büyük ilgi gördü.

Botticelli’nin babası, eğitimini tamamladıktan sonra Sandro’yu bir kuyumcuya çırak olarak verdi. Ancak resime olan ilgisi ağır basan Sandro buradan ayrılıp Floransa`nın en sevilen resim ustalarından biri olan Filippo Lippi’nin çırağı oldu. Botticelli’nin sanatsal yaklaşımının temelleri de bu atölyede Lippi`nin stili doğrultusunda atıldı. Stilistik olarak ressamın ustasından edindiği yaklaşımlar arasında kompozisyon tarzı, kostümlerdeki zarif hayal gücü ve doğrusal bir biçimi esas alan bir yorum var. Botticelli`nin kendine has güçlü ve ahenkli renk şemalarını geliştirmesinden sonra bile hala eserlerinde kendini gösteren soluk tonlara olan düşkünlüğü yine Lippi`den aldığı temelin yansımalarından biri.

 

Sanatsal etkinin yanı sıra, Botticelli’nin Filippo Lippi ile olan usta-çırak ilişkisi ona mükemmel bağlantılar sağladı. Ustası o dönemde Medici gibi Floransa’nın önde gelen bazı ailelerinin himayesinden yararlanmıştı. Botticelli ise bu sayede neredeyse tüm meslek hayatını Medici ailesi ve onların arkadaş çevresi için çalışarak geçirdi ve ‘Primavera’ gibi iddialı eserlerinden bir kısmını yine Medici ailesi için hayata geçirdi.

Botticelli, Floransa sanatının tüm güncel türlerinde farklı eserler verdi. Kariyeri boyunca tekli resimlerin üretimi ile asistanları tarafından tamamlanan seriler arasında sürekli gidip geldi. Fresk ve pano üzerine uyguladığı eserler, tondiler (yuvarlak resimler), küçük pano resimleri ve küçük triptikler uyguladığı farklı türlerden bazıları. Botticelli’nin en iyi bilinen üç freski, Sistine Şapeli’nin Roma’ya çağrılan Floransalı ve Umbrialı sanatçılardan oluşan bir ekip tarafından uygulanan süslemelerinin bir parçasıydı.

Sandro Botticelli’nin kreatif dehasını kutlamak için hazırlanan Musée Jacquemart-André, ustanın yaklaşık kırk eserini ve ondan büyük ölçüde etkilenen çağdaşlarının birkaç resmini sergileyecek. 10 Eylül – 24 Ocak tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan sergi, Botticelli’nin sanatsal stratejisini, fikir çeşitliliğini ve aynı zamanda İtalyan Rönesansı`nın karakteristik sanatsal eğitimini gösterecek. Sergi Botticelli’yi sanat severlere kreatif bir sanatçı ve aynı zamanda bir girişimci ve usta (capobottega) olarak sunacak.

Kronolojik ve tematik bir sıraya göre düzenlenen sergi, Botticelli’nin kişisel üslup gelişimini, çalışmaları ile çevresi arasındaki bağlantıları ve diğer sanatçılar üzerindeki etkisini gösterecek. Louvre, Londra Ulusal Galerisi, Rijksmuseumin Amsterdam, Vatikan müzeleri ve Vatikan Kütüphanesi, Uffizi, Torino’daki Galleria Sabauda, ​​Galleria dell’Accademia, Floransa Ulusal Müzesi, Berlin’deki Gemäldegalerie, Münih’teki Alte Pinakothek ve Frankfurt’taki Städel Müzesi gibi prestijli kurumlardan ödünç alınan bir dizi başyapıt Paris’te bir araya gelerek Botticelli severlerin beğenisine sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here