AZIMUT GRANDE TRIDECK ÜÇ + BİR GÜVERTE

0
103

Trideck, sahibinin isteği üzerine deniz ortamıyla sürekli temas halinde olan keyifli ve eğlenceli bir ambiyans ve koşulsuz rahatlık sağlamak adına tasarlandı. Tekne üzerinde benzeri görülmemiş koşulları bir araya getirerek yepyeni alanlar oluşturmak için kademeli güvertelerin olduğu bir tasarım yapıldı.

Teknik açıdan en büyük başarı ise teknenin hacmini 300 GT’nin altında tutarken; yarı kayıcı tipte gövdeye, altı kabineye, geniş gövdeli bir üst yapıya ve bir güneşlenme güvertesine sahip bir yat tasarlamaktı.

Trideck’in tasarımını yöneten Alberto Mancini, hafif ve dinamik dış hatlar ile tasarıma imzasını atıyor. Trideck üzerinde, arka taraftaki kademeli asma kat güverteli deniz manzaralı teras başta olmak üzere çok sayıda geniş alanlar bulunuyor. Bu yenilikçi yaklaşım, Azimut Yachts’ın vizyoner duruşunun bir kanıtı ve firmanın yeni tasarım konsepti olan “+ One” ilkesinin bir özelliği.  “+ One” konsepti bir Trideck ile buluştuğunda; işlev, boyut ve esneklik açısından benzersiz bir yaklaşımla dört adet geniş terasın bir teknede vücut bulması anlamına geliyor. 

Düzendeki yenilik daha tekneye atılan ilk adımdan itibaren hissediliyor. Trideck, konuklarını yarı yükseltilmiş Deniz Manzaralı Teras’tan rıhtıma ulaşan merkezi bir merdiven ile karşılıyor. Köprü vazifesi gören bu merdiven sayesinde, yukarıdan aşağıya doğru uzanan ve her birinin kendine özgü işlevi olan dört basamaklı teras dizisi birbirine bağlanmış oluyor: Güneşlenme Terası, Yemek Terası, Deniz Manzaralı Teras ve Plaj Alanı. 

Mancini’nin Azimut projelerine özgü sportif dokunuşu, Trideck’i gerçek bir amiral gemisinin modern ama zarif hatlarına yaklaştırıyor. Kesintisiz bir yüzey oluşturan büyük pencerelerden arka tarafa; güneşlenme güvertesindeki dikey rüzgar siperinden eğimli ön cama kadar her bir detaya yalın hatlar hakim.

Özel talep üzerine ana ünite, gelişmiş bir ev otomasyon sistemine sahip. Ana güvertedeki özel bir bölmeden elektrikle çıkan devasa 77″ ultra düz TV ekranı da dahil olmak üzere tüm yerleşik hizmetler, ışıklar, klima, perdeler ve yeni nesil ses ve video sistemi, teknede yer alan tabletlerden kontrol edilebiliyor.

SeaEnergy’nin gelişmiş güç yönetim sisteminin kullanıldığı teknede enerji gereksinimlerine bağlı olarak limanda elektrik ve jeneratörler arasında (veya deniz üzerindeyken yalnızca jeneratörler arasında) mükemmel bir denge kurularak gemideki elektrik tüketiminin optimizasyonu sağlanıyor.

Çift motorlu Grande Trideck için 2400 veya 2600 hp’lik seçeneklerden biri tercih edilebiliyor. Test edilen ilk model 2600 hp’lik bir motora sahip ve maksimum 24 knot hıza çıkabilen tekne, 19 knot’ta 700 mil menzil ve 12 knot seyir hızında 1700 milin üzerinde bir menzile ulaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here