Asortie Mobilya

0
1777

MURAT ERAT

ASORTİE MOBİLYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

İstanbul, Dubai, Sırbistan ve Ukrayna’da bulunan mağazalarından dünyanın 46 ülkesine lüks mobilya ihracatı yapan genç iş adamı Murat ERAT, Masko Mobilya Kenti’nde bulunan mağazalarında ASORTİE ve AXELL PROJELERi üzerine sorularımızı yanıtladı.

Kaç yıldır mobilya sektöründesiniz?

Aslında mobilya sektöründe yaklaşık 48 yıllık bir geçmişe sahibimiz ama global bir dünya markası olma vizyonu ile Asortie markamızı 10 yıl önce oluşturduk. Daha öncesinden gelen üretim ve toptan satış tecrübemizi ihracata yönlendirerek çok kısa sürede dünyada önemli mobilya markaları içine girdik.

 

Asortie markanızın kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

Dünyanın küreselleşmesi, artık sınırların çok yakın olması ve ticari hayatın şekil değiştirmesi bizi bir dünya markası oluşturmaya sevk etti. Mobilya sektöründeki deneyimlerimizi dünya markası olma vizyonu ile yeniden revize ederek bir marka haline getirmeyi amaçladık. Bunun için öncedünya dillerinde lüks ve ihtişamı çağrıştıran “Asortie” ismi ile devam etmeyi uygun bulduk. Biz Asortie markasını düşünürken, sadece Türkiye’nin değil dünyanın önemli markası olması gerektiğini düşündük. Zaten Türkiye’de eskiden kalma birikimlerimizle iş yapabiliyorduk. Ama dünyanın çeşitli yerlerinde ürünlerinizi pazarlamanız için öncelikle sağlam bir marka sahibi olmanız gerekiyor. Bu düşünceden hareketle Asortie markasını oluşturduk ve yaklaşık 10 yıl içinde şuan dünyanın 46 ülkesine yüzde yüz Türk mobilyası ihraç eden bir marka haline getirdik. Şuan yaklaşık Avrupa Birliği ülkeleri de dahil 53 ülkede tescilli bir markayız.

Asortie Mobilya’nın tarzı nedir?

İnsanlar dekorasyon konusunda kendilerini maalesef başkalarının çizdiği kalıplara sığdırıyor. Biz belirli kalıplar içinde üretim yapmıyoruz. Bizim tarzımız müşterimizin kendini rahat ve huzurlu hissedeceği ortamları oluşturmaktır. Mobilyalarımızı klasik, modern ve avangarde gibi gruplara ayırmıyoruz. Bizim için en iyi mobilya, rahat, konfor ve şıklık için tasarlanmış yaşanılabilir mobilyalardır. Sizin hayal ettiğiniz mobilyayı belirli kalıplara sokmak, onları alışılagelmiş motiflerle süslemek ve artık herkesin görmeye alıştığı renklerle donatmak bizim hiç alışık olmadığımız eskimiş bir tarzdır. Tasarımcılarımız, ürünleri dizayn ederken önceden şekillenmiş kalıpları değil, sizin hayallerinizi çizerler. Ama illa bizim mobilyalarımıza bir tarz ismi vermek gerekirse de  buna “ Asortie Tarzı” diyebiliriz.

Yurtdışında hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Asortie Mobilya olarak 46 farklı ülkeye mobilya ve dekorasyon ürünleri ihracatı yapıyoruz. Bunun yanında birçok ülkede lüks anahtar teslim dekorasyon hizmetleri de veriyoruz. Avrupa ülkeleri, Amerika, Kanada, Afrika ülkeleri, Ortadoğlu ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede Asortie tasarımları ile karşılabilirsiniz.

 

Ürünlerinizde estetik mi, yoksa konfor mu ön plana çıkıyor?

Artık insanlar mal ve hizmet satın alırken çok ince eleyip sık dokuyorlar. Dolayısı ise satın almak istedikleri mobilyaların hem göze hitap etmesini istiyorlar hem de sağlam ve konforlu olmasını istiyorlar. Biz geçmişten beri ürettiğimiz mobilyalarda zaten bu üç temel unsuru en iyi şekilde kombin etmiştik. Şimdi ürettiğimiz mobilyalarda da estetik ve konfor bir arada.

 

Markanızla ilgili hedefleriniz neler?

Biz Asortie markasını kurarken 10 yıl içinde en az 20 ülkeye ihracat yapan bir firma haline getirmek istemiştik. Ama şuan o hedefi iki katından fazla aşmış durumdayız. Pandemi sürecinden dolayı kısa vadeli olarak öngördüğümüz Katar ve Rusya mağaza açılışımızı erteledik ama halen gündemimizde. Onun dışından önümüzdeki 5 yıllık orta vade dönemde ihracat yaptığımız ülke sayımızı 60’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun yanında 1-2 yıl içinde üretim bantımızı daha da büyütecek ortalama 20 bin metrekarelik bir fabrika açmayı düşünüyoruz. Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde açmayı düşündüğümüz bu fabrika ile ilgili fizibilite çalışmalarına başladık. En kısa zamanda kurulumla ilgili faaliyet aşamasına geleceğiz. Dünya mobilya üretiminde şuan kullanılmayan çok farklı teknikler ile mobilya üretimi yapabileceğimiz bir fabrika kurmak istiyoruz. Bu fabrikanın 200 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını düşünüyoruz.

Sizin farklı alanlarda yatırım yaptığınızı biliyoruz. Son olarak mobil oyun sektöründe Axell Studio markasına ciddi bir yatırım yaptınız. Onunla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bildiğiniz gibi dünya dijitalleşiyor. Bu bağlamda bizler mobilya, tarım, hayvancılık, gıda ve otomotiv gibi birçok ofline yatırımlarımızın yanında online yatırımlarımız ile de sektörde yer almak istiyoruz. Özellikle yazılım alanında veri güvenliği, yapay zeka, mobil oyun gibi birkaç yatırım ile ilgileniyorum. Son olarak da Axell Studio adıyla bir mobil oyun şirketi kurduk. Bu şirketi uzun yıllar birlikte çalıştığım ve Google reklamları başta olmak üzere dijital reklamcılık sektörünün Türkiye’deki öncü isimleri arasında yer alan Destex Digital şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve değerli dostum Emrah Ünal ile birlikte güçlü bir sermaye ile kurduk.

Axell Studio, bünyesinde çok iyi bir ekip ile yola çıktık. Şirketimizin diğer ortakları olan Furkan Bastugan ve Onur Eyikul Türkiye oyun pazarında birçok girişime öncülük etmiş başarılı ve genç insanlar. Ekibin genç ve tecrübeli olması bizi rakiplerimize karşı birkaç adım öne çıkarıyor.

Axell olarak 2021 yılı Şubat ayında ilk oyunumuzu görücüye çıkaracağız. Kendi yazdığımız oyunları yayınlayarak elde etmeyi arzuladığımız başarılar ile oyun sektörüne de çok ciddi katkı sağlamayı düşünüyoruz. 2021 yılı içinde Axell Academi adı altında oluşturmayı düşündüğümüz kurslar ile Türkiye’de oyun yazılımı konusunda gençleri yetiştirmeyi ve sektörün gelişimine katkı sağlamayı düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here