Sanat & Sergiler, Tasarımcılar

Yana Rusnak

YANA RUSNAK

Kiev’den yeni bir çağdaş sanatçı doğuyor

Ukrayna’nın Kiev kentinde doğup yaşayan Yana Rusnak, İncilsel alegorileri ve bolca kullandığı kontrast renklere sahip geometrik desenleriyle Doğu Avrupa’nın post-modern sanat dünyasına hızlı bir giriş yaptı.

Yana Rusnak’ın sanatının kalbinde, aşkın kozmik elementlerinin girdabı yatmakta. Sanatçı, yaradılışın başlangıcındaki sevginin ve evreni ayakta tutan gücün Tanrı olduğuna dair inanışında oldukça samimi. Bazı eserleri, Matisse tarzında silüetlere ve dekoratif dekupaj stilindeki sembol haline getirilmiş figürlere sahip. Bunlar bazen kendini dingin işaretler halinde gösterirken bazen de şatafatlı bir plastik şeklinde ifade etmekte. Geçmiş yüzyılın başlarında Matisse’nin kişileştirme özelliğine sahip figürleri ve işaretleri, kendilerini yerçekiminden koparmış durumdaydı. İşte bu estetik incelik çizgisi, Rusnak’ın hissettirdiklerini kapsamakta.

Yana Rusnak

Diğer eserleri ise materyalin çarpıntısının geleneksellik kanalına geçtiği geometrik sanat deco desen işlerini hatırlatmakta. Kadın ve erkek arasındaki etkileşim ise karşılıklı bir çiftleşme dansına indirgenmiş durumda. Çiftler, yıldızlardan ve gezegenlerden oluşan bir arka plan üzerinde birbirlerine doğru çekilmekte. Figürlerin arkasındaki renklerin titreşimi kendini belli ederken yıldızların alevli çekirdekleri de yeni bir hayatın doğumunu öne çıkarıyor. Uzayda süzülen kırmızı bir at ile simgelenen aşk ve tutku ise birbiriyle bağlantılı. Benzerlikler oldukça açık ve şeffaf durumda. İnsanın içindeki boşluk, en az uzayın boşluğu kadar aşk ile doldurulmuş halde.

Yana Rusnak

Her kadın, hisleri için günlük realiteden daha derin bir yer inşa etmeye çalışmakta. Evrenin sonsuzluğu o hislerin boyutu ile eşleşiyor. Aynı şey birçok insanın bilinçli varlıklarının en kısa anları olarak gördüğü zaman ve aşk için de geçerli. İşte bu sonsuzluğa yansıtılmakta. Lakin Rusnak, sevgiyi ilk kovalayan isim değil. Marc Chagall’ın uçan aşıkları, Emil Nolde’nin Materia Obscura, Oskar Kokoschka’nın Rüzgar Gelin’i de bir çok sanat eseri gibi aşktan beslenmekte. Dionysiak dürtüler, bilinçdışı halin zaferinin en saf şekli ve çağdaş mentalite ile mükemmel uyum, Rusnak’ı öne çıkarıyor.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU