Editörün Seçimi, Featured, Kültür, Mimari & Antika, Motor

Vintage At Arabası Koleksiyonu Bonhams’taydı

VINTAGE AT ARABASI
KOLEKSİYONU BONHAMS’TAYDI
Dünyanın en kapsamlı ve nitelikli at arabası koleksiyonlarından biri, 7 Mart 2015 tarihinde Bonhams aracılığı ile açık arttırmaya çıktı. Avrupalı bir sanayici tarafından itina ile toplanan özel koleksiyon, bazıları 17. yüzyıla dayanan çok sayıda nadide parça barındırıyordu. Bonhams satışı ile koleksiyon ilk defa tanıtıldı ve pek çok parça ilk defa açık arttırmaya çıktı.
201
Kavisli gövdeye sahip bir kızak, 18. yüzyıldan

205
c.1880 Park Drag

Holland & Holland, tasarladığı son derece şık “Drag” çeşitleri ile ünlü. “Park Drag”lar, hanımefendiler ve beyefendiler tarafından at yarışı müsabakalarına ve farklı organizasyonlara katılmak için kullanılırmış. Arkadaşlar ve iş çevresi ile eğlenme amacıyla gidilen bu organizasyonlarda kullanılan Drag’ların mutlaka güneşliği olurmuş. Çatıya monte edilen minik piknik sepetleri ve bagajda yer alan şaraplıklar, aracın öne çıkan özellikleri arasında.

214
c.1870 Barouche

Toulouse’da A Blin isimli firma tarafından 1870’de üretilen bu araba, dönemin üst sınıfları arasında son derece popülermiş. Zarif ve etkileyici bir araç olan Barouche’nin sahibi olan firma, arabayı müşterilerini taşımak için kullanıyormuş.

206
c.1880 C Spring Brougham

Orijinali Lord Brougham için üretilen “Brougham” arabaları, Viktorya döneminin sonlarına doğru çok popüler oldu. Her araç kendine has özellikler taşıyordu fakat genel olarak iki kişiyi konforlu bir şekilde taşımak üzere tasarlanıyorlardı.

“C Spring” ismindeki bu Brougham, günümüze ulaşan en nadir örneklerden biri. Aracın üreticisi Barkers, İngiliz Kraliyet Ailesi başta olmak üzere soylu isimler için yapılmış çok sayıda şık arabanın üreticisi olarak biliniyor.

221
c.1835 Traveling Landau

Seyahat Landau’ları, soylular tarafından Britanya ve Avrupa’ya yapılan uzun seyahatlerde kullanılırdı. Uzun mesafede sahiplerine konforlu bir yolculuk vaad eden bu arabalar, demiryollarının yayılmasından önce ideal uzun yol aracı olarak kabul edilirdi.

Kral IV. William için sipariş edilen Landau, 1835 yılında yapılmış. Araba, kralın güvendiği kişilerce ve kimi zaman da kendisi tarafından uzun yolculuklarda kullanılırmış. Valizler, hizmetliler ve resmi belgeler ise konvoya eşlik eden diğer arabalarda taşınırmış. Arabanın şu anki durumuna bakılırsa arabacı, araç üzerinde değil at üzerinde seyahat ediyormuş. Bu yerleşimin sebebi net olarak bilinmiyor fakat kraliyet üyelerinin duyulma endişesi taşımadan rahatça konuşmak istemesinin esas gerekçe olduğu zannediliyor.

223
c.1900 Park Drag

Holland & Holland, zamanında Londra Oxford caddesi üzerindeki tesislerinde üstün kaliteli spor arabalar üretirdi. 1800’lü yılların sonunda, tek bir sürücü tarafından yönlendirilebilen dört atlı arabalar son derece popüler olmuştu. Dönemin varlıklı genç centilmenleri, bu aracı en şaşaalı aksesuar olarak görürdü ve arkadaşlarını gezdirerek eğlendirirken sürüş becerileri ile de kahramanlık gösterisi yapardı. “Drag” ismindeki bu arabalar; içeride dört kişiye, dışarıda ise on iki kişiye kadar yolcu kapasitesine sahipti. Araçlar, sahipleri tarafından kullanılırdı; en arka koltukta ise iki seyis yolculara eşlik ederdi.

225
c.1825 C Spring Town Coach

Kasaba faytonu ismini taşıyan bu araba tipi, soylular tarafından ziyafetlere ve balolara giderken kullanılırmış. Arabacılar tarafından sürülen bu araçlar, özel üniformalı uşaklar eşliğinde dört kişiyi konforlu bir şekilde taşıyabiliyormuş.

Zenginliği ile ünlü Flemish ailesi için Brüksel’li Van Campenhout tarafından yapılan araç, 1820’lerin Belçika yapımı arabalarına çok iyi bir örnek. Son derece zarif bir şekilde restore edilen ve “hammercloth” olarak bilinen örtü, arabacının oturduğu yeri süslüyor.

224
c.1878 Concord Coach

Abbot and Downing firması, kullanılacağı bölgeye uygun olarak tasarlanmış pek çok “Concord” araç üretirdi. Yolcu bölmesi genişletilmiş ve 9 kişilik kapasiteye ulaştırılmış olan bu Concord fayton, “Otel Tarzı” olarak tanımlanan bir tasarıma sahip.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU