Mimari, Tarih

El Hamra Sarayı

EL HAMRA
SARAYI

Endülüs mimarisine bir övgü

El Hamra; çeşmeleri, havuzları, hışırdayan yaprakları ve ruhani havasıyla İspanya’nın ve Avrupa’nın Mağribi kültürüne aşk mektubu adeta. Biraz saray, biraz kale; bir parça Dünya Mirası alanı, bir parça Orta Çağ mi-marisi dersi olan El Hamra, hiç sonu gelmeyen büyülenmiş ziyaretçilerine alışmış durumda. Tarihi bir yapı olduğu için, en azından bu yazıyı okuyan herhangi birinin yaşamı boyunca farklı bir örneğinin gölgesinde kalmayacağı da kesin.

El Hamra’nın adı Kırmızı Kale anlamına gelen Arapça “El-Kala’a El-Hamra”dan gelmekte. İlk saray, Gırnata’nın 11. yüzyıldaki Zirid sultanlarından birinin baş veziri olan Samuel Ha-Nagid tarafından inşa ettirilmiş. 13. ve 14. yüzyıllarda ise Nasri emirleri bi-nayı bitişiğindeki köy ile beraber kale-saray kompleksine çevirmiş. Köyden günümüze sadece kalıntılar gelebilmiş. Bölge tekrar Hristiyan ellerine geçince, El Hamra’nın camisi kiliseye çevrilip Parador de Granada inşa edilmiş. Katolik hükümdarların torunu 1. Car-los ise sarayın kanatlarından birini yıktırarak bir Rönesans eseri olan Palacio de Carlos V için yer açmıştır.

Saraydaki odalar, mersinlerle çevrelenmiş dikdörtgen bir ha-vuza bakmakta ve kuzey tarafındaki kenar nişlerindeki mukarnas-larda ise kobalt mavisi boyaların izleri hala görülebilmekte. Aslen bütün duvarların boyalı olduğu sarayın bitişiğindeki Sala de la Barca’da ise boyalar, alçı ile işlenmiş durumda. Ek kısımdan geçen 1. Yusuf’un ziyaretçileri ise kendisi ile 8000’den fazla sedir par-çaları ile yıldızlarla bezenmiş ve yeni cenneti temsil eden şahane kubbe ve kakma tavanlı Elçiler Odası’nda görüşmekteydi.

Buranın bitişiğinde 14. yüzyılın ikinci yarı-sında 5. Muhammed tarafından Gırnata Emir-liği’nin politik ve sanatsal zirve döneminde inşa edilen Patio de los Leones (Aslanlar Avlusu) yer almakta. Merkezindeki 12 mermer aslanın ağzından su püskürten çeşme ise 11. yüzyıla dayanmakta. Avlunun ölçüleri altın orana da-yanmakta ve muhtelif simetrik açılarda yer-leştirilen sütunlar, İslami geometrik tasarımın derinliğini sergilemekte.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU