Sanat & Sergiler

TEFAF Maastricht 2017

TEFAF
MAASTRICHT
2017


Otuz yıldır Hollanda’da düzenlenen TEFAF Maastricht, bu süre boyunca dünyanın en önde gelen antika ve sanat fuarı olmayı başardı. 30. yıldönümünü kutlayan fuarın bu yılki sergisi de her zamanki gibi canlı ve dopdoluydu. Kabile sanatı, kıymetli mücevherler, antikalar, eski ustalar, modern ve çağdaş sanat gibi pek çok alanda uzman olan galeriler; daha resmi açılış günü sonlanmadan yaptıkları satışlarla oldukça neşeliydiler.
Bu sene, en eski antikalardan 21. yüzyıl eserlerine kadar geniş bir yelpazeden 275 galeri mevcut idi. TEFAF’ın merkezinde elliden fazla uzman galeri ile temsil edilen ‘Eski Ustalar’ resimleri vardı.

Bazı galeriler ise Getty Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi ve Boston Güzel Sanatlar Müzesi gibi birtakım Amerikan enstitülerinden gelen küratörlerin Hollanda’daki sergide boy göstermelerine rağmen özel koleksiyoncu sayısında düşüş olduğunu söyledi. Robilant & Voena ortağı Edmondo di Robilant, konuyla ilgili “Bu pazarın itici gücü Amerika’dan geliyor ama onlar da Avrupa’ya gerektiğinden fazla seyahat etmek istemiyorlar.” yorumunda bulundu.

Diğer galerilerin gözlemlerine göre TEFAF 2017 ziyaretçileri, orta yaşlı Avrupalı ağırlıklı; Londralı galerici Richard Nagy de “Bu sene daha yerel gözüküyor.” diyerek bu gözleme katıldı. Az sayıda varlıklı Amerikalı, Asyalı ve Rus ziyaretçi sayısı, bazı galeriler için satışların yavaş geçmesi anlamına geldi.

Yine de boyut, çeşitlilik ve kalite olarak 10 günlük sergi oldukça etkileyiciydi. Londra ve Leeds heykel galerisi Tomasso Brothers, Julius Caesar’ın 1551 yılından kalma ve Giambologna imzalı heykelciğini sattı. Bu heykelcik aynı zamanda sanatçının kaydedilmiş en eski eseri olma özelliğini de taşımakta. Bir buçuk milyon Euro ödeyerek satın alan yeni sahibi ise Belçikalı bir koleksiyoncu.

Sergide en çok incelenen eserlerden biri de 1,75 milyon Euro fiyat biçilen ve Haarlem merkezli John Endlich Antiquaris galerisi tarafından sergilenen 300 yıllık Hollandalı bebek eviydi. Elbette bu eserin bir gösteriş şaheseri olduğu açık. Şatafatlı duvar kaplamalarıyla, egzotik ahşabıyla, küçük Çin porselen vazolarıyla ve kuş kafesinden oyuncak topa kadar her biri kusursuz biçimlendirilmiş 200 adet çeşitli gümüş minyatürleriyle bu eserin hayran bırakmak için tasarlandığı oldukça belli. Gözlerinize ziyafet çektirdiğiniz eser, bir çocuk oyuncağı değil.
Aksine bu tip evler, zamanında varlıklı tüccarların eşleri için yapılıyormuş. Hollandalı tüccarlar vasıtasıyla dünyanın dört bir yanından getirilen eşyalarla dolu olan bu döneme ait bebek evlerinin fiyatları, Amsterdam’ın en pahalı semtlerindeki ev ücretleriyle yarışmakta. Bu nefes kesici parça ise eseri Boston Güzel Sanatlar Müzesi’ne bağışlamayı planlayan Amerikalı bir koleksiyoncu tarafından alındı.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU