Editörün Seçimi, Etkinlikler, Kültür, Mimari & Antika, Sanat & Sergiler

Polonya Sanatında Oryantalizm

POLONYA SANATINDA
ORYANTALİZM
2014, Türkiye ve Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin altı yüzüncü yılı olarak kutlandı. Bu kültürel programın bir parçası olarak hem Türkiye hem de Polonya’da sayısız sergi düzenlendi. Bunlardan sonuncusu ise “Polonya Sanatında Oryantalizm” adıyla Pera Müzesi’nde gerçekleştiriliyor.

24 Ekim 2014-18 Ocak 2015 tarihleri arasında ziyarete açık olan ve Pera Müzesi’nin üç katına yayılan sergi, sanatseverlere Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri gösteren; hepsi birbirinden ilginç resim, desen, tekstil ve gravürler sunuyor. Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı desteğiyle ve Varşova Ulusal Müzesi işbirliğiyle düzenlenen bu kapsamlı sergide Varşova, Kraków, Poznañ, Wroclaw Ulusal Müzeleri ile Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Kraliyet Müzesi’nin yanı sıra İstanbul Askeri Müze, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu ve özel koleksiyonlardan 180’i aşkın eser yer alıyor.

Doğu kültürlerine yönelmiş bir ilgi diye tanımlanan ve kendini sanat, mimari, müzik, edebiyat ve tiyatro dallarında gösteren Avrupa merkezli bir kültür akımı olan Oryantalizm’in Polonya’daki kökleri Ortaçağ’a uzanır. Bu, aslında Polonya’yı özellikle doğudan gelen etkilere açık kılan coğrafi konumunun doğal bir sonucudur. Polonya tarihinde Osmanlılarla birbirini izleyen savaşlar ve ilişkiler, ülkenin kültüründe kalıcı bir iz bırakmıştır. Bu etkiler; doğu yaşam tarzına yönelik olarak kıyafetlerde, iç dekorasyonda, silahlarda ve atlar ile binicilerin aksesuarlarında da kendini gösterir.

Prof. Dr. Tadeusz Majda’nın küratörlüğünde, 17. yüzyıldan 19. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemi kapsayan ve yedi bölüm olarak kurgulanan “Polonya Sanatında Oryantalizm” sergisinde; Polonya’nın en önemli ressamlarından Zmurko, Brandt, Jan Matejko, Wacław Pawliszak, Jan Ciagliński ve Jacek Malczewski gibi Türkiye’yi ziyaret etmiş usta ressamların eserlerinin ve Jan Christian Kamsetzer’in Türkiye seyahatinden desenlerin yanı sıra 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz’in saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski’nin eserlerine ayrılan özel bölüm de bulunuyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU