Etkinlikler, Featured, Sanat & Sergiler

Piero Fornasetti

PIERO FORNASETTI
 

The Practical Madness
11 Mart-14 Haziran 2015
Les Arts Décoratifs’in ana salonunda görücüye çıkan “Piero Fornasetti: The Practical Madness” sergisi, 1913-1988 yılları arasında yaşayan Fornasetti’nin inanılmaz arşivindeki binden fazla parçaya ev sahipliği yapıyor. Bu retrospektif sergi aynı zamanda ressam, dekoratör, yayıncı, yapımcı, koleksiyoncu ve tüccar olan Fornasetti’nin geniş bir portresi niteliğinde.

Fornasetti’nin gösterişli dekoratif evreninde şiir ve hayal gücü ile beslenmiş objeler; optik illüzyon oyunları, metafiziksel manzaralar ve gizemli, yuvarlak yüz tasvirleri ile bir araya geliyor. Piero Fornasetti; desenlerini eşarplar, mobilyalar, duvarlar, ekranlar, tabaklar, tepsiler ve şemsiye kutuları üzerinde kullanıyor. Mimar Gio Ponti ile işbirliği yapan sanatçı; evler, transatlantikler ve gazinolar için komple iç mekan tasarımları ve çözümler sunuyor.

Çocukluğundan itibaren çok başarılı bir gözlemci ve tasarımcı olan Piero Fornasetti, hayatı boyunca hiçbir rehbere ihtiyaç duymadığını, sadece kendi seçtiğini yapma lüksüne sahip olmayı hayal ettiğini söylüyor. 1930 yılında babasına karşı çıkarak Brera’daki Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydını yaptıran Fornasetti, asi davranışları sebebiyle iki sene sonra okuldan atılmış. Böylelikle kendi kendine, kitaplar yardımı ile çizim ve litografi üzerinde çalışmaya başlamış. Babasının atölyesinde bulunan baskı aletleri sayesinde aşındırma ve baskı teknikleri alanında kendini geliştirme fırsatı bulmuş. Çok yönlü bakışı ile kağıt, seramik, cam, deri ve kumaş gibi çok çeşitli nesneler ile çalışmış.

Son derece üretken bir sanatçı olan Fornasetti, tüm bunların yanında posterler, reklam afişleri, logolar ve moda aksesuarları tasarlamış. Bunların arasında en popüleri ise Fornasetti deyince akla gelen, üzerinde opera sanatçısı Lina Cavalieri’nin yuvarlak yüzü olan tabaklar. Bugüne kadar bu meşhur tabakların en az 350 farklı çeşidi üretilmiş.

Piero Fornasetti, dönemin modernizm akımının basit ve rafine şekillerine ve dogmalara son derece kayıtsız kalarak zengin hayal gücünü ve mizah anlayışını ortaya koymayı seçmiş. Fornasetti’nin seri üretime girmiş tasarımları da, dekorasyonlarını süslemek için tasarladığı parçalar da; Roma antik döneminden İtalyan Rönesansı’na, Palladio’nun mimarî eserlerinden dünyanın farklı stillerine kadar pek çok referansı bir arada sunuyor.

Tasarımcının çalışmalarından ilginç temaları bir araya getiren sergi, Fornasetti’nin çok da iyi bilinmeyen ressamlık yönünü ortaya koyan eserlerle ziyaretçiyi 30’ların Avrupa’sına ve İtalya’sına taşıyor. Fornasetti’nin tüm eserlerinin temelinde yatan ressam kimliği, yirminci yüzyıla ait eserleri, “Return to order” (Klasiğe dönüş) akımı, Tema e Variazioni serisi ve sanatçının Gio Ponti ile yaptığı işbirliği; sergide görülebilecekler arasında. Fornasetti’nin zengin, sıra dışı ve ilginç karakterini geniş bir yelpazede sunan sergi, onun üstün yeteneklerine bir övgü niteliğinde.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU