Featured, Mimari, Mimari & Antika, Sanat & Sergiler, Tarih

Mr. Morgan’ın Kütüphanesi

MR.
MORGAN’IN
KÜTÜPHANESİ

Her iş adamı ve kadını, J.P. Morgan’ın kim olduğunu bilir. J.P. Morgan; Amerika’daki tren yollarını finanse eden U.S. Steel, General Electric ve diğer büyük şirketlerin kurulmasına yardım eden finans sektörünün en önemli isimlerinden biri. Connecticut’lu Morgan, varlıklı babasının ayak izlerini takip ederek 1850’lerde bankacılık işine girdi ve 1871’de Philadelphia’lı bankacı Anthony Drexel ile bir ortaklık kurdu. 1895’de firmaları, J.P. Morgan & Company adını aldı.

 

Günümüzde JPMorgan Chase olarak bilinen finans devi işte böyle işe başladı. Morgan, Amerikan finans sektörüne ekonomik kriz dönemlerinde itibarını kullanarak yardımcı oldu. Ancak, sahip olduğu büyük güçten dolayı çok da eleştirildi ve ülkenin finans sistemini kendi çıkarları doğrultusunda manipüle ettiği yönünde suçlamalar aldı. Finans sektöründe o kadar etkileyici bir isimdi ki cenaze töreni esnasında New York Menkul Kıymetler Borsası, Morgan’ın onuruna öğle vaktine kadar kapalı kaldı. Bu güçlü bankacının efsanesi devam etse de adı sadece iş dünyasında yaşamıyor. Amerikan ekonomisinin altın çağının devi, varlığının kayda değer bir kısmını büyük bir sanat koleksiyonu toparlamak için harcadı. Zamanının en önemli koleksiyoncularından biri haline geldi. Mücevherler, resimler, saatler ve diğer sanat objelerinin yanı sıra kitaplardan ve çizimlerden oluşan büyük bir koleksiyon daha toparlamaya başladı.

Mr. Morgan, zamanla artan değerli kitapları için özel bir kütüphane istedi. New York’un kalbinde bir binalar kompleksi olarak yükselen ve bugün Morgan Kütüphane ve Müzesi olarak bilinen kütüphane, işte böyle ortaya çıktı.

Kendisi hayattayken “Mr. Morgan’ın Kütüphanesi” olarak bilinen bu yapı; Morgan’ın Madison Avenue, 36. Sokakta bulunan New York evine 1902 ve 1906 yılları arasında bir ilave olarak yapılmış. Ünlü mimarlık firması McKim, Mead & White’den Charles McKim tarafından tasarlanan kütüphane, değerli eşyalar için yapılmış sıradan bir depodan çok daha fazlası olacak şekilde düşünülmüş. Yapı, tıpkı içinde sakladığı eserler gibi boyut olarak küçük ama görünüş olarak ihtişamlı olacak şekilde tasarlanmış. Ortaya çıkan sonuç, Amerika’nın zarafet çağını yansıtan üç ihtişamlı odaya sahip, İtalyan Rönesansı tarzında bir saray olmuş. Yapımı McKim’in vefatından üç yıl önce biten yapı, çoğu eleştirmen tarafından mimarın başyapıtı olarak kabul görüyor.

1924 yılında, Pierpont Morgan’ın vefatının üzerinden 11 yıl geçmişti. Oğlu J.P. Morgan Jr. bu kütüphanenin şahsa özel kalamayacak kadar önemli olduğuna karar vererek ABD’ye tarihinin en büyük kültürel hediyelerinden birini sundu. Kütüphaneyi bir halk enstitüsüne dönüştürüp içindeki paha biçilemez hazineleri halkın ve araştırmacıların önüne sererek babasının hayalini de gerçekleştirmiş oldu.

Bu zengin koleksiyonda antik Mısır sanatı, Rönesans resimleri ve Çin porselenleri gibi zengin bir içerik bulunuyor. Kütüphanesi için Morgan; tezhipli edebi ve tarihi el yazmaları, eski dönem basılı kitaplar ile usta ressamların çizim ve baskılarını toplamış. Mısır’dan ve Yakın Doğu’dan antik mühürler, tabletler ve papirüs parçalarıyla yazının bulunan ilk kanıtlarını da koleksiyonuna eklemiş. Morgan aynı zamanda Amerikan tarihi için önemli olan el yazmaları ve baskı materyalleri de toplamayı ihmal etmemiş.

Morgan’ın vefatından sonra da kütüphane, çeşitli satın alımlar ve cömert hediyeler sayesinde önemli müzik yazmaları, ilk çocuk kitapları ve yazmaları gibi nadir bulunan eserlerle koleksiyonunu genişletmeye devam ediyor. Ancak kitabın tarihi, usta çizimler ve el yazmaları her zaman koleksiyonun odak noktası olmuş.
Müzeyi ve bu harika eserleri yerinde görmenin keyfi başka olsa da eğer New York’ta değilseniz web sitesindeki onlarca sergi sizleri bekliyor!

Photography by Graham Haber with the courtesy of The Morgan Library & Museum

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU