Röportaj

Mehmet Tulunay

MEHMET TULUNAY
 

Rixos Hotels Premium Bodrum
General Manager
Rixos Hotels, konuklarına sunduğu misafirperverlikle ön plana çıkan bir grup. Popüler konumu ve ayrıcalıklı hizmetleriyle Rixos Premium Bodrum da bu konuda çok başarılı. Bu başarının sırrını öğrenmek için otelin Genel Müdürü Mehmet Tulunay Bey ile Rixos Hotels’deki deneyimi ve Rixos Premium Bodrum üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.
Rixos Magazine ekibi olarak öncelikle Rixos Premium Bodrum’daki yeni görevinizde başarılar diliyoruz. Rixos Hotels’den önceki deneyimlerinizden ve Rixos kariyerinizden biraz bahseder misiniz?

Turizm ve otelcilik kariyerime henüz 17 yaşında iken yiyecek & içecek departmanında başladım. Sonrasında Turizm Otelcilik Bölümü’nü bitirip Mersin’de İşletme Fakültesi’nden mezun oldum ve Ege Üniversitesi’nin “Tourism Management Executive Development” programını alarak akademik programımı tamamladım. 2004 yılında yani daha 27 yaşında iken Ege Bölgesi’nde çalışan en genç genel müdür olma şerefine ulaştım. Beni o yaşlarda genel müdür yapan faktör; dürüstlüğüm, aile terbiyem, çalışkanlığım ve hepsinden önemlisi misafirlerle olan iletişimimin iyi olmasıydı. 14 yıl önce kurulan, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük otelcilik gruplarından birisi haline gelen Rixos grubunda 2010 yılından itibaren görev yapmaktayım. Rixos grubunda, Rixos Sungate’de genel müdür yardımcısı ve Rixos Downtown Antalya’da genel müdürlüğüm dışında, Rixos Krasnaya Polyana Sochi, Rixos Göcek, Rixos Eskişehir ve Rixos Bağdat otellerinin açılışlarında da destek ekibi olarak görev aldım. Şu an halihazırda en güzel destinasyonda bulunan, bence Rixos grubunun en ayrıcalıklı tesisinin genel müdürlüğünü yapmaktayım. Yaklaşık 21 yıldır sektör içindeyim ve 10 yılı aşkın süredir üst düzey yöneticilik yapmaktayım. Umarım en az bir 21 yıl daha bu sektörde emekçi olur, Türkiye turizminin hak ettiği yerlere ulaşması için hizmet etme fırsatı bulan ve değişimi yöneten bir turizm lideri olurum.

Rixos Premium Bodrum, yeni sezona farklı bir konseptle, her şey dâhil sistemine geri dönüş yaparak girmeye hazırlanıyor. Bu değişikliğin sebebi ve yeni dönemdeki hedefleriniz nelerdir?

Daha ayrıcalıklı hizmet ve ürünler sunmak adına Rixos Premium Bodrum, 2011 yılından itibaren her şey dahil sisteminden ayrılmıştı. Türk turizmi, her şey dahil sistemine odaklı gelişmeye devam ediyor. Türkiye’ye ve Bodrum’a  gelen misafir kitlesi ve pazardaki konaklama talebinin yaklaşık %90’ı bu sistemi tercih ediyor. Bizde de bu talebe cevap vermek adına 2014 yılı sonunda, Rixos grubu vizyonunda ve Türkiye’deki tüm grup otelleri bazında bir değişim başladı. Otellerimiz “International Luxury 5 Star Hotel” tanımlaması neticesinde “Premium Her Şey Dahil” konseptine geçiş yapmıştır. Bu geçişin ana amacı; oda kahvaltı, yarım pansiyon gibi kaliteli hizmet ve kaliteli ürünlerin verilmesi anlayışına sahip bir “Her Şey Dahil Sistemi”ne geçmektir. Özetle amaç, talep edilen konsept ve hizmeti talep edilen sistemle buluşturmaktı. Yeni dönemde Rixos Premium Bodrum olarak hedefimiz, bu değişimi herkese anlatmak ve değişimin neticesinde Bodrum lokasyonunda Rixos Premium Bodrum Hotel’i hak ettiği en üst sıraya çıkarmak olacaktır.

Ortaya en iyi sonucu koyabilmeleri için çalışanlarınızla nasıl bir iletişim kuruyorsunuz?

Öncelikle onları marka, kurum ve tesisin sistemine, vizyonuna dahil ediyorum. Onları bu sistemin bir parçası, kalitenin veya ayrıcalıklı bir hizmetin ana unsuru, başarımızın ve sürdürülebilir ticari faaliyetimizin temel taşı olarak gördüğümü özümsetiyorum. Hizmet kaygımızı ve yapmak istediklerimizi her seviyede iş arkadaşımın çok daha kolay anlayacağı hale getirmek için onlara sadece ev sahipliği yapmaları gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Çünkü biliyorum ki bu, onların sosyal yaşantılarında öğrendiği ve genlerinde olan Türk misafirperverliğinin ortaya çıkmasından başka hiçbir şey değil. Böylece insanların doğal yetenekleri ve misafirperverlikleriyle işlerini sanki evlerinde bir aile ferdine hizmet ediyor gibi yapmalarını sağlıyorum. Böylece onlar, yaptıklarını bir iş gibi değil de yaşamın bir parçası gibi algılıyorlar. Bu da bizim hizmet kalitemizi yükseltiyor ve kurum imajını pekiştiriyor. Takım çalışmasına inanıyor ve başarının iyi bir ekipten geçtiğini düşünüyorum. İletişimin gücüne ve eğitimin sürekliliğine inanıyorum. Şeffaf yönetime inanıyorum ve ne biliyorsam paylaşıyorum.

Rixos Hotels’in kendine has bir hizmet kültürü var. Özellikle villa ve VIP misafirlere sunulan hizmetin detayları başarıyı belirliyor. Sizin bu özel kitleyi memnun etmek için nasıl çalışmalarınız var?

Villa misafirleri ve VIP misafirler, bizim için tabii ki çok önemli ancak tüm personelimize her misafirin bizim için önemli olduğunu anlatıyoruz. İşimizi misafire göre yapmıyoruz, yapamayız. İşimizi her defasında en iyi şekilde, hatasız, standartlara uygun şekilde ve %100 misafir memnuniyeti  odaklı olarak yaparsak misafirimiz memnun olacaktır. Bunun dışında özel misafirlerimize sunduğumuz hizmetin niteliği  ve içeriği önem taşımaktadır. Rixos Hotels Grubu’nda misafirimizi tanıyarak ve “customized service” dediğimiz kişiye özel hizmetler sunarak başarıya ulaşmaktayız. Özel misafirlerimizin istekleri, beklentileri ve alışkanlıklarını öğrenip trendleri ve teknolojiyi  takip ederek trendsetter ve lifestyle üreten bir marka olmayı hedefliyoruz. Özellikle Bodrum Lifestyle’ını tesisimizde yaşatıp misafirlerimizin üst düzey tatil hazzı yaşamalarını hedefliyoruz. Misafirlerimizin hayallerini gerçekleştirecek konseptler tasarlayıp Dream Maker hotel zinciri olma yolunda hızla yol alıyoruz.

Rixos Premium Bodrum’un belki de en dikkat çekici noktası, karadan bağlantıyla ulaşılabilen bir adaya sahip olması. Bildiğim kadarıyla, geçtiğimiz sezonlarda misafirlere bungalov hizmeti sunuluyordu. Bu sezon farklı ya da gerçekleştirmeyi düşündüğünüz bir aktivite var mı?

Rixos Bodrum Hotel ile özdeşleşen adamızda organizasyon ve eventler düzenleyerek unutulmaz anlar yaşatmayı hedefliyoruz. Bunlardan biri de bu sene engelliler yararına düzenlenecek olan Uluslararası Uçurtma Festivali. Bu organizasyona ev sahipliği yaparak hem bu festivalde çocuklara ve ailelerine eşsiz bir tatil anısı yaşatmak hem de sosyal sorumluluklarını yerine getirmenin hazzını yaşatmak istiyoruz. Adamızı Bodrum sosyal yaşamıyla buluşturarak Bodrum tanıtımı adına pek çok konuda event alanı olarak kullanacağız. Misafirlerimizin tatil hazzını daha üst seviyelere çıkarmak için Türk sanatçılarla konserler planlıyoruz ve ayrıca Jazz Blues eventleri de organize edeceğiz. Otelimizi, küçük misafirlerimizin de bu dünya cennetinden faydalanmaları için geceleri izci çadırlarında kalabilecekleri, yıldızları teleskoplarla gözlemleyecekleri ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak aktivitelerle bezeyeceğimiz bir alan haline dönüştürmek istiyoruz. Bungalov hizmetimiz, ada etrafında yeni konsept ve alternatif hizmet paketleriyle sunulmaya devam edecek. Özel yemek taleplerinde “Ottoman“ alanında VİP servis hizmeti verilecektir. Misafirlerimizin özel kutlamalarında da Rixos Bodrum ekibi, eşsiz organizasyon ve hizmet paketleriyle adada hazır, misafirlerimizi bekliyor olacak.

Rixos Magazine, dijital iPad versiyonuyla sırf turizm çevrelerinde değil dijital tasarım alanında da adından söz ettirmeye başladı. Siz bu çalışmayı nasıl buldunuz?

Rixos Magazine, klasik bir magazin yayını olmadığını; gerek erkek gerek bayan kitlelere hitap edebilen, dünyanın en iyi lüks yaşam tarzlarını ve zevklerini sunan başarılı bir yayın olduğunu göstermiştir. Rixos markası altında yürütülen her proje ve çalışma, markaya güç katmakta ve markayı bir üst seviyeye taşımakta yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda Rixos Magazine bunun en iyi örneğidir. Rixos Magazine; biz otelcilere yön vermekte, ağırladığımız misafirlerin beklenti ve taleplerini anlamakta bize yol gösterici olmaktadır. 3 dilde yayınlanması ve dijital uygulamalarda yerini alması, hedef kitlesine ulaşılabilirliğini arttırmıştır. Rixos Magazine dergisinin başarılarıyla gurur duyuyoruz ve ekibinize de kaliteli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Rixos Premium Bodrum; konumu, hizmet anlayışı, muhteşem deniziyle Rixos’lar arasında belki de en iyisi. Sizlere bu güzel oteldeki yeni görevinizde başarılar diliyorum, umarım beklediğiniz gibi bir sezon olur.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU