Featured, Motor

La Sultana

LA SULTANA

Bu macera, Karadeniz’in kıyılarındaki en büyük tersane olan Varna’da, 1962 yılında başladı. La Sultana, Rus donanması için Aji-Petri adıyla inşa edilen on iki gemiden beşincisiydi. Önceleri bu “Kardeş Gemiler” Odesa, Yalta, Sivastopol, İstanbul limanları ile Azak ve Kırım denizleri arasında yolcu ve yük taşıyordu. 1970 yılında patlak veren politik gerginlikle birlikte bu gemilere daha ciddi bir görev verildi ve Soğuk Savaş esnasında Sovyetler Birliği tarafından daha stratejik amaçlarla kullanıldılar.

 

Sovyet uzay keşfi döneminde ise “Kardeş Gemiler” bütün ülke için bir kahramanlık destanına dönüştü. Sovyetler Birliği dağıldığında Aji-Petri ve kardeşleri zamanla ortadan kayboldu. Zarif silueti, tasarımı, dayanıklılığı ve özel geçmişiyle unutulmayacak kadar ilgi çekici olan gemi; 2007 yılında yeni ismi “La Sultana” ile geri döndü. Yat, olağanüstü şekilde dekore edilmiş bir ortamda seyahat etmenin ayrıcalığını sunabilmek için yeniden tasarlandı.

Cazibesini klasik duruşundan alan yatın orijinal dış görünümü, büyük ölçüde korunmuş. Gemiye çıkış güvertesi, teknik sebeplerle orijinalinden biraz daha uzun inşa edilmiş. Ana lombozlar, orijinallerine uygun hazırlanmış. Yeni üst güverte, tamamen geleneksel tekniklerle kaplanarak ve perçinlenerek yeniden yapılmış. Dış alanların tasarımına ve orijinal geminin karakterini korumaya büyük bir önem verilirken yaşam alanlarını güzelleştirmek de ihmal edilmemiş. Eski zamanların efsanevi transatlantik gemilerini anımsatan maun ağacı koridorlar, geniş ve yürüyüş yapmaya uygun hale getirilmiş. Dört adet dış güverte; kaptan köprüsünde dinlenme alanı, pruvadaki jakuzi etrafında geniş bir güneşlenme alanı, üst arka güverte ve gemiye binme güvertesinde iki adet yemek ve dinlenme alanı sunuyor.

Ahşap oymacılık ve kakmacılıktan göz kamaştıran parlaklıktaki cilaya kadar usta zanaatkarların ve malzemelerin özenle seçildiği, her detayda kendisini belli ediyor. Üst güvertedeki yüz metrekarelik resepsiyon alanında bir dinlenme ve yemek salonu bulunuyor. Masif ahşap üzerine yapılan detaylı oymalar, duvarları ve tavanları süslüyor. Şekillendirilmiş devasa cam duvarlar, sıcak dinlenme alanına kaçamak bakışlar atabilmenize izin veriyor. Bakırdan ve buzlu kristalden yapılan avizeler, sıcak ve ışıldayan bir atmosfer sağlıyor.

Ana ve üst güvertelerde dört “Prestij” kabini ve iki “Suit” kabini bulunuyor. Geniş lombozlarıyla denize bakan “Suit Armatür” kabininin kendisine ait bir de ofisi var. Hangi kabinde kalırsanız kalın, sanatsal güzellikteki ahşap işlemeleri ve birbirinden farklı egzotik detaylar, bütün mekanlara özel bir hava katıyor. Usta zanaatkarlar, Atlas Dağları ve Amerika’dan gelen maun, kiraz ve sedir gibi nadide ağaçlar kullanarak olağanüstü bir iş ortaya koymuş. Yerlerde Brezilya kiraz ağacı kullanılırken güverteler için iroko ve ipe ağaçları kullanılmış. Banyolara, geldikleri bölgeye göre renkleri değişen mermerler ve oniks taşlarıyla ferah bir hava katılmış.

Sanat eserleri ve resimler, yatı boydan boya süslüyor. Bunun yanında etkileyici bir oryantal sanat koleksiyonu, arada sırada kendisini göstererek yata farklı bir dokunuş ekliyor. Ana ve üst güverteler, göz kamaştıran bir uyumla kıvrılan tırabzanlara sahip yeni bir merkezi merdiven ile birbirine bağlanıyor. Merdivenin harika tırabzanları, ünlü Fransız tasarımcı Louis Majorelle’nin evindeki “Monnaie-du-Pape” çiçeğini andıran tırabzanlardan ilhamını almış.

Makine dairesindeki ışıldayan borular ve geometrik çizgiler, mekanı adeta devasa bir Mondrian resmine dönüştürüyor. Bu kusursuz tasarıma metal hükmediyor. Geleneksel detaylar, geminin ilk günlerini hatırlatmak için korunmuş. Burada seyahat ve keşif çağlarının hayalini kurarak dinlenebilirsiniz. Sadece makine dairesinde değil kaptan köşkünde de geminin orijinal dümenini çevirirken kendinizi eski zamanları düşünürken bulacaksınız. Bu nostaljiden sıkılırsanız hemen yanındaki modern dümene geçebilirsiniz.

Bu titiz çalışmanın sonucunda La Sultana’nın aslına uygunluğu korunurken aynı zamanda en modern ve gelişmiş teknoloji de yatın ihtişamlı geçmişinin zarafetiyle bir araya geldi.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU