Featured, Kültür, Tarih

Kralın Günü

KRALIN GÜNÜ

Dünyanın en büyük doğum günü partisine hoşgeldiniz. “Koningsdag” yani “Kralın Günü” 131 yıldır Hollanda’da kutlanılan bir festival. Siz de bu eğlenceyi sonuna kadar içinize çekmek için kralın davetlisisiniz. Sokaklar, kanallar, parklar kısacası her yer yılın en büyük sokak partisinde turuncuyla bezeli. Canlı müzik, DJ, açık hava partileri, festival standları ve daha fazlasıyla tüm gün süren renkli bir atmosferin içinde bulacaksınız kendinizi.

 

İsterseniz önce biraz Kralın Günü’nün tarihçesinden bahsedelim. Bu özel gün ilk olarak 31 Ağustos 1885’de, dünyada en uzun süre tahtta kalan kraliçe ünvanına sahip Kraliçe Wilhelmina’nın 5. doğum günü şerefine düzenlenir. 5 yaşındaki Wilhelmina o tarihte henüz prenses olduğundan “Prinsessedag” yani “Prensesin Günü” olarak kutlanır.

Prenses Wilhelmina doğduğunda babası Kral III. William 63 yaşındadır. Prensesten önce kralın üç oğlu olmuş fakat ikisi Wilhelmina doğmadan ölmüştür. Wilhelmina doğar doğmaz kralın hayatta olan oğlu Prens Alexander ve amcası Prens Frederick’ten sonra tahtın 3. varisidir. Prenses henüz 1 yaşındayken 2. varis amca Prens Frederick, 4 yaşındayken de 1. varis ağabey Prens Alexander vefat ederler. Prens Alexander çocuk sahibi olmadığından Kral III. William’dan sonra tahta geçecek kişi kesinleşmiştir: Prenses Wilhelmina. Wilhelmina daha 10 yaşındayken babasını da kaybeder ve daha çocuk yaşta Hollanda kraliçesi olur. 5 yıldır Prensesin Günü olarak kutlanan festival artık “Koninginnedag” yani “Kraliçenin Günü” olarak kutlanmaya başlar.

1949 yılında Kraliçe Wilhelmina’nın tek çocuğu olan kızı Juliana tahta çıkar. Kraliçe Juliana’nın doğum gününe ithafen festival tarihi 30 Nisan olarak değiştirilir. Juliana’nın da erkek çocuğu olmaz. İki kızından büyük olan Beatrix ise tahtı annesi Juliana’dan devraldığında kutlama tarihini değiştirmez ve Kraliçenin Günü 30 Nisan’da kutlanmaya devam edilir. 2013 yılına gelindiğinde çifte kutlama yapılır. Hem kraliyet tacı devir töreni hem Kraliçe Günü kutlanır. 123 yıl sonra bir kral tahta çıkar. Festivalin adı Kralın Günü olarak değiştirilir ve 2014’ten itibaren Kral Willem-Alexander’in doğum günü olan 27 Nisan tarihinde kutlanır.

Hollanda Kraliyet Ailesi’nin mensup olduğu hanedanın ismi Orange-Nassau’dur. İsimde ‘Orange’ geçtiğinden Hollanda’nın rengi turuncudur. Kralın Günü’nde Hollandalılar, Hollanda Kraliyet Hanedanlığı’na (the House of Orange-Nassau) bir sadakat ve kraliyet ailesiyle duyulan gururun bir sembolü olarak tepeden tırnağa turuncu giyinirler. Kutlamalar bir gece önceden ‘Koningnacht’ta başlar ve en turuncu şekliyle sokakta yaşanır. Sokaklar, kanallar, parklar her yer turuncu süslemelerle donatılır; Avrupa’nın dört bir yanından ziyaretçiler gelir. Kraliyet ailesi de her yıl bir şehri veya belediyeyi kutlamaların bir parçası olarak ziyaret eder. Kralın Günü’nde kanallarıyla ünlü Amsterdam’daki tekne geçitinden bahsetmeden olmaz. Işık saçan binlerce tekne ve üstünde dans eden insanlar, turuncu bir denizi andırır. Teknede yer alamasanız bile karadan bu geçiti izlemek apayrı bir keyiftir.

Vrijmarkt’ta (Özgür Pazar) bu güne özel vergisiz satış yapılır. İsteyen herkes sokaklarda, parklarda ikinci el eşyalarını satabilir. Kentin dar sokaklarına sığmayan pazar, tüm kaldırımlara yayılır; kent koca bir pazar alanına dönüşür. İkinci el ürünlerin yanısıra yiyecek içecek standları da kurulur. Tatlılar, güne özel olarak turuncu bir krema ile kaplanır. Festival ruhu yiyeceklere de yansır.

Olur da yolunuz nisan sonunda Hollanda’ya düşerse yanınıza turuncu kıyafetlerinizi de almayı unutmayın.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU