Seyahat, Yaşam

Kars

KARLAR ALTINDA
KARS

Kars’ı bir renkle anlatın deseler beyazdan başkasını yakıştırmam. En sıcak günlerini bile bahar serinliğinde geçiren Kars’a havalar soğuyup da kar düşmeye başlayınca aylar boyu sürecek masalsı güzellikler de kentin üzerine yayılıverir. Kars’ın kuru havasında yağan kar da kurudur ve kolay kolay erimez. Geceden sabaha kapıların önünü kapatır, pencereleri örter, çatıların kenarlarında buz sarkıtları oluşturur. Karlı Kars gecelerinde sıcaklık -30 derecelere düştüğünde sabaha ne mazot kalır ne kullanılacak araba. Araçların içinde ya da altlarında ısıtıcı kullanmak, karlı günlerin olmazsa olmazı. Sabahları kapısının önünde diz boyu karla karşılaşan Karslılar, bu kristal zorlukla yaşamayı öğrenmiştir. Onlar, ceketlerinin üzerinden boyunlarına bir atkı sardılar mı kendilerini sıcakta tutarlar. Tek eksikleri, çarşıda içecekleri bir bardak közde çay olur.

kars

KARLI KARS SOKAKLARI

Kars’ı gezmeye Kars Kalesi’nin önünden başlamalı. Klasik Osmanlı mimarisine sahip Kars’ın siyah bazalt taşıyla yapılmış 500 yıllık köprüsü, Kars Çayı’nın üzerinde kalenin hemen alt tarafında kurulmuştur. Çayın iki tarafında, köprünün girişlerine yakın olan hamamlar artık kullanılamaz olsa da zamanında verdiği hizmeti hayal etmemek mümkün değil.

kars

Çayın hemen alt kısmında, geniş caddeler üzerinde Rus mimarisinin en güzel örneklerini görmek mümkün. Kentte hüküm süren 40 yıllık Rus hakimiyetinden kalan, birbirini dik kesen çok geniş caddeler ve duvarları neredeyse bir metre kalınlığında yüksek pencereli taş evler Kars’ın masalsı havasını besliyor. Geniş caddeleri yalnızca kentin içinde değil eskiden Rusların yerleştiği köylerde de görmek mümkün.

Kars Çayı’nın kenarından şimdi cami olarak kullanılan Havariler Kilisesi’ne oradan da geniş caddelere girip aşağılara ilerlediniz mi çarşıya yaklaşırsınız. Yollardaki karlar, gündüz güneşin etkisiyle yumuşasa da güneş çekildikten sonra buza dönüşür. Yol kenarlarına kürenen karın içinden yürürken ayaklarınızın altında ezilen karın sesi masalın kaybolmaz sesidir. Kentin kaleye doğru olan sokaklarında yer alan eski Rus binalarının pek çoğu, günümüzde resmi dairelere hizmet etmekte.

kars

SELİM’DE CİRİT
Kars’ı çevreleyen dağlardan biri olan Allahuekber Dağı’nın eteklerine doğru ilerlediğinizde Selim ilçesinin Akçakale köyüne varırsınız. Köyün girişinde sizi; duvarlarını üzerine kar yağıp buz tutmuş çamaşırların renklendirdiği, kazların öbek öbek koşturduğu, önlerinde tezeklerin yığılı olduğu evler ve çocuklar karşılar. Köylerine karda kıyamette gelen yabancıları yollarda karşılarlar. Şansınız varsa yarışlara ya da kendi aralarında oynadıkları cirit oyunlarına denk gelirsiniz. Köyün girişindeki arazide, bir yandan ciritleri havada uçuşturup bir yandan da koca ciriti sırtına yememek için olanca hızla atını koşturan Akçakale Cirit Kulübü’nün oyuncuları, heyecanlı anlar yaşatır izleyenlerine.

SEKİZ BİN YILLIK ANİ
Türkiye-Ermenistan sınır çizgisi üzerinde bulunan Ani Harabeleri, bütün mağrur ve ağırbaşlı haliyle ziyaretçilerini bekliyor. Arpaçay’ın sınır oluşturduğu, Hristiyan ve İslam Ortaçağ mimarlığının anıt kenti olan Ani’de en etkileyici yapı, bir ayağı sınırın bu yakasında diğer ayağı sınırın öbür yakasında kalmış yıkık İpek Yolu Köprüsü. Selçukluların Anadolu’da inşa ettiği ilk camii olan Menucehr Camii’nin pencerelerinden görülen bu narin köprüye Sunay Akın’ın dizelerini hediye edelim ve Arpaçay’ın sularına bırakıverelim; “İki rayı gibiyiz bir tren yolunun / Yakın olması neyi değiştirir son istasyonun”. Kent surlarını, ortaçağ kiliselerini ve Selçuklu mimarisi eserlerini görebildiğimiz Ani’yi karda dolaşmak, en az 3 saatinizi alacak unutmayın.

çıldır balıkçı kars

ÇILDIR GÖLÜ’NÜN BALIKÇILARI
Karlı, buzlu, soğuk ama güneşli bir Kars gününü mutlaka Çıldır Gölü’ne ayırmalı. Unutulmaz güzellikteki yol manzaraları eşliğinde göle ulaştığınızda gölü seçebilmek kar altında mümkün değil. Ağaçların altında karlar içinde yatan birkaç kayık, biraz ileride ata bağlanmış bir kızak, ellerinde kazma kürek ile yürüyen balıkçılar görürsünüz. Buz tutmuş gölün belirli yerlerine atılmış ağlar az sonra çekilecek ve sarı sazanlar havada uçuşacaktır. Buz üzerinde yürümek de buzlu suda ağları çekmek de çok yorucu. Karda kışta ağlara takılan yegane balık Sarı Sazan. Çok lezzetli olduğunu söylemeliyim.

Kars’ın kuru soğuğuna da karlı güzelliklerine de çabuk alışırsınız. Hele bir de bir akşam tavanları yaldızlı fresklerle ve çiçek motifleriyle süslü bir Rus evinde, semaverde fokurdayan çaydan kendi elinizle bir bardak çay almışsanız, artık hiç kopamazsınız.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU