Decor, Editörün Seçimi, Gastro, Gurme, Mimari

THE JANE

THE JANE
Otantik Bir Mimari
Modern Bir Restoran
Şefler Sergio Herman ve Nick Bril tarafından yönetilen restoran “The Jane”, Antwerp şehrindeki eski bir askeri hastanenin şapelinde bulunuyor. Dövmeli mutfağı, özel masa örtüleri, sanat ve tasarıma odaklanan tarzlarıyla Herman ve Bril; restoranda yemek yemeyi sevenlere yeni ve farklı bir deneyim sunuyor.
Hafif yemekleri, rafine sosları ve son derece gelişmiş estetik tarzıyla meşhur olan Hollandalı master şef Sergio Herman; hayatının 25 yılını Hollanda, Sluis’de bulunan Oud Sluis aile restoranını işletmekle geçirdi. 2005’ten bu yana Herman, üç adet Michelin yıldızı elde etti ve Oud Sluis, dünyanın en iyi 50 restoranı listesine girdi. Böylesine büyük bir başarıya rağmen Herman, Oud Sluis’i 2013 Aralık ayında kapatmaya ve yeni projelere başlamaya karar verdi. Hazırlığı üç yıl gibi uzun bir süre alan yeni projesine çoktan başlamıştı ve Oud Sluis’den beri Herman’ın yanında olan Nick Bril’i de yeni projesine dahil etmeyi unutmadı. Üç yıl süren heyecanlı bir bekleyişin ardından restoran The Jane, kapılarını Mart ayında Antwerp şehrinde açtı.
Herman, “Benim için dışarıda yemek, bir tabak dolusu harika bir yemekten çok daha fazlasını ifade ediyor; restoran deneyimi, son yıllarda çok daha fazla anlam kazandı. Yani artık bizim vizyonumuzu yansıtması gereken sadece yemekler değil aynı zamanda resepsiyon masasından masa örtülerine, tabaklara ve hatta ekmek sepetine kadar o yemekleri çevreleyen herşey çok önemli. The Jane’deki herşey özel olarak bizim için yapıldı ve bu da uzun bir zaman alıyor.” diyerek üç yıllık hazırlanma sürecinin nedenini açıklıyor.
Herman ve Bril, The Jane’yi pek çok sanatçı, tasarımcı ve DJ’in ortaklığında hazırladı. Hollandalı mimarlardan Piet Boon, iç dekorasyon ögelerini tasarlarken René Nijboer de üretimini yaptı. Personel için özel olarak tasarlanan kıyafetler, G-Star’a ait. Baskılı pencereler, Studio Job’un eseri; deri ekmek sepetleri ve tereyağı tabaklarını da içeren aksesuarların hepsi, Flaman tasarımcı Michaël Verheyden tarafından üretildi. Göze çarpan detaylardan biri Walter Vanhaerents Sanat Koleksiyonu’ndan Kendell Geers’ın neon aydınlatmalı kurukafası ve bir diğeri de Lübnanlı aydınlatma tasarımcılarının eseri PSLAB’ın 150 adet ışık noktası olan 800 kiloluk bir avize. Tel Aviv merkezli bir grup tasarımcıyla yapılan işbirliği de harika sonuçlar vermiş: Çatal-bıçak üreticisi Tomer Botner, Floransa bıçaklarını üretirken endüstriyel tasarımcılar Andrey ve Shay, deri keseleri üretti. Yaara Landau-Katz özel tabakları ve Galia Tamuz da bardakları üretti.
“Güzellikle yaşlanan” otantikliğe, işlevselliğe ve kullanılan malzemeye çok önem veren Piet Boon Stüdyo, şapelin sadece çok gerekli olan kısımlarını restore edip geri kalanını korumayı tercih etti. Orijinal tavan, çevresine olan saf ve saygılı duruşuyla yaşanabilecek en iyi restoran deneyimine otantik bir ev sahibi görevi yapıyor. Orijinal kilise mihrabı, camla kaplı mutfağa açılıyor ve modern bir tapınak ambiyansı sunarken konuklara da mutfak ekibinin onlar için yaptığı herşeye tanık olmaları imkanını sunuyor.
Tıpkı bir sanatçının stüdyosunu andıran tasarımıyla mutfak, üç Michelin yıldızına sahip Oud Sluis’de Herman’ın sağ kolu olan master şef Nick Bril’in iş sahası. Bril ve Herman, Oud Sluis’de ürettikleri bazı klasik yemekleri de içeren hem fiks hem de à la carte menülerden sorumlu. Bril, açılıştan önce heyecanını gizlemeye gerek duymaksızın, “Oud Sluis’de geçen yılların ardından yeni bir şeyler üretmek çok heyecan verici ve doğal olarak rüzgarda kalan bir yaprak gibi titriyorum. Açılıştan önce bir kaç adet deneme yemeği verdik ve şimdi hazırız.” diyor. Restoranın içinde bulunan yiyecek ve kokteyl barı “Upper Room Bar” da Mart ayında açıldı. Upper Room Bar, ayrı bir menüye sahip.
Restoran “The Jane”, Salı ve Cumartesi arasında öğle ve akşam yemekleri için açık ve yaklaşık altmış kişilik bir oturma kapasitesine sahip. Upper Room Bar, aynı gün ve saatlerde otuz beş kişiye hizmet veriyor. The Jane’de üç ay öncesinden, Upper Room Bar’da ise bir ay öncesinden rezervasyon yapılabiliyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU