Gurme, Röportaj

Rixos Krasnaya Polyana Sochi’nin Sıcak Mutfağı

RIXOS KRASNAYA
POLYANA SOCHI’NİN
SICAK MUTFAĞI

Rusya’da bulunan Rixos Krasnaya Polyana Sochi, kış sporları ve yeni yıl kutlamaları için en iyi destinasyonlardan biri. Ve “Güzel Yemek” her iki aktivite için olmazsa olmaz bir özellik. Executive Chef Magomedov Rasul Alievich, hem benzersiz Rus ve Kafkas mutfaklarından bahsetti hem de geleneksel Rus mutfağını tadabilmemiz için yapmamız gerekenleri anlattı.

Bizlere biraz Kafkas ve Rus mutfağından ve bunları Rixos Sochi’nin masalarına nasıl taşıdığınızdan bahseder misiniz?

Menümüz, mevsim sebzeleri ve meyvelerinden yapılan geleneksel Rus ve Kafkas yemeklerini modern bir dokunuşla sunuyor. Dünyanın en iyi şefleri, eski zamanlardaki Rus mutfağında kullanılan pişirme tekniklerini kullanıyor; bu da Rus mutfağını oldukça popüler hale getirdi. En iyi örnek “gece pişirme” denilen düşük ısıda pişirme tekniği. Kafkas mutfağı ise Türk mutfağına çok benziyor. Ayran gibi mayalanmış ev yiyecekleri, sac kebabı ve börek gibi hamur işleri; Kafkas mutfağına çok yakın yemekler.

Bize işinizin en zor yanlarını anlatır mısınız? Bir Executive Chef’in sahip olması gereken en önemli beceri nedir?

Evrak işleri beni hemen yorarken mutfakta geçirdiğim her fazladan saat bana enerji katıyor. Yemek yapmayı o kadar çok seviyorum ki yorgunluğumu bile hissetmiyorum.

Lezzetli ve zarif yemekler yapabilen bir aşçı “iyi aşçı” adına layık olabiliyor. Baş şefin ekibi, kendisinin yokluğunda bile aynı başarıda yemek yapabiliyorsa işte o “gerçek bir şef” unvanına layıktır. Bence bir şefin sahip olması gereken en temel özellik, hem bir lider hem de bir öğretmen olabilmeyi aynı anda başarmasıdır.

Sizce tarzınız modern mi yoksa geleneksel mi?

Lezzetin geleneksel, sunumun ise modern olması gerektiğine inanıyorum. Yemeklerin lezzeti tanıdık olmalı, ev mutfağını ve çocukluğu hatırlatmalı. Pişirme yönteminde ise gerekli teknik kullanılmalı ve sunum şık olmalı.

Güzel kar manzarasıyla meşhur Sochi, kış sporları için en iyi destinasyonlardan biri. Bölgenin bu özelliği menünüzü etkiliyor mu?

Kış mevsiminde, kömür ateşindeki sac üzerinde pişen yemeklere ağırlık veriyoruz. Kavurma, gözleme, lahmacun gibi geleneksel Türk yemekleri sunuyoruz. Bunlara ilaveten yabani hayvan eti ve çeşitli bifteklerden oluşan geniş bir et menümüz de var.

Menünün özel bir kısmı “bir kuzey ülkesi mutfağı olan” geleneksel Rus yemeklerine ayrıldı. Bu da çok eski zamanlardan günümüze gelmiş, içinizi ısıtacak ve kışı hatırlatacak yemekler anlamına geliyor. Midye, barbunya balığı ve dil balığı gibi Karadeniz’den gelen deniz ürünleri, yabani geyik eti, karabuğday, frenk arpası ile balkabağı ve japon hurması gibi yöresel kış meyve ve sebzeleri, yöresel baharat ve bitkiler menüde yer alıyor.

Rusya’ya ilk defa gelenlere ne önerirsiniz? Diğer mutfaklara kıyasla benzersiz ve farklı olan yemekler hangileri? Bölgeden bir uzman olarak okuyucularımıza kişisel önerilerinizi söyler misiniz?

Rusya çok kültürlü bir ülke. Bu yüzden, bu kültürün gerçek sahipleri tarafından hazırlanan yemekleri yani bölgenin yöresel mutfağını tatmanızı tavsiye ederim. Eğer Osetya turtalarını denemek istiyorsanız bunun için Kuzey Osetya’ya gitmelisiniz. Eğer Rus borç çorbası içmek isterseniz bir Rus eyaletinde olmalısınız. Benim tavsiyem, turistleri cezbetmek için yapılan reklamlara önem vermeyin. Yerel insanların gittikleri yerlere gidin. Rixos Krasnaya Polyana’da ise sizlere Rus borç çorbasını, holodec (etli jöle), peynir güveçleri ve Rus mutfağının yahnilerini denemenizi öneriyorum. Mantı, çudu ve kinkali gibi Kafkas hamurişi yemeklerini de denemelisiniz. Kesinlikle benzersizdirler.

Sovyet döneminde yayılan ve Rus mutfağının olmadığını iddia eden klişeyi yıkarak, Rus yemeklerinin oldukça ilgi çekici olduğunu ve en iyi örneklerini Rixos otellerinde bulabileceğinizi güvenle söyleyebilirim. Eski Rus mutfağının benzersiz ve tanıdık malzemeleri, dünya çapında popülerleşiyor. Bugün en iyi Avrupalı şefler, yemeklerinde tekesakalı çiçeğini yeni bir malzemeymiş gibi kullanıyorlar. Aslında bu bitki, pek çok eski Rus tarifinde yer alıyor. Geleneksel Rus arpa ve karabuğday unları da popülerleşiyor. Fırsat bulursanız mutlaka deneyin.

Yeni yıl ve kış sezonu için yeni planlarınız ve hazırlıklarınız var mı ve bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Yeni yıl gecesinde ünlü Rus misafirperverliğini sıcak bir atmosferde sunacağız. Yeni yıl menümüzü Rus, Kafkas ve Türk mutfaklarından seçtik; Avrupa, Japon ve Çin mutfaklarıyla zenginleştirdik. Şefler, yemeklerin çoğunu konukların gözleri önünde pişirecekler. Konuklarımız; taze makarna, ızgara et, balık, suşi ve geleneksel Türk yemeklerini tatma fırsatını yakalayacak. Konuklarımızın 2016 yılına Rixos Krasnaya Polyana Sochi’de girmekten çok memnun kalacaklarına eminim.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU