Motor

BMW 8 Series Coupe

BMW 8 SERIES COUPE
Efsane Geri Dönüyor

Süper spor otomobiller arasındaki amansız yarışa dahil olabilmek için 1989-1999 yılları arasında 8 Serisi’ni üreten BMW, bu mükemmel ‘coupe’siyle bir hayli dikkat çekmişti. Özellikle kapaklı farların önüne yerleştirilen ve aktif hale getirildiğinde su ve köpük püskürtücüleriyle dönemine göre “zirve” yapan bu otomobillerin fiyat politikasından ötürü üretimleri durdurulduğunda, zamansız klasikler arasına girmişti.

Uzun bir aradan sonra 8 Serisi özelinde sessizliğini bozan BMW, serinin hayranlarını sevindirmeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Villa d’Este Klasik Otomobil Zarafet Yarışması’nda tekrar gün yüzüne çıkan konsept seri, efsaneleşen GT’nin yeni modeli hakkında ipuçları da verdi. Üretimine 2018’den itibaren başlanacak olan model, BMW’nin tarihindeki en önemli oyuncunun pistlere dönüşünü müjdeliyor.

Yarışmada tanıtılan konsept model, yeni 8 Serisi’nin markanın güncel modellerinden bir hayli farklı olduğunu gözler önüne seriyor. Barcelona Grey Liquid renginde üretilecek olan otomobiller, iki kapılı ve 21 inç’lik özel üretim jantlarla sunulacak. Otomobilin motorunun ise 4.4 lite ikiz turbo şarjlı V8 olacağı verilen bilgiler arasında.

Konsept otomobilin devasa hava kanalları, alçalan tavan çizgisi ve şık profili, hem sportif hem de lüks bir BMW’yi haber veriyor. Otomobilin kaslı çamurluk formu ve trapezoid şeklindeki egzozları ise sportif görünümü pekiştiriyor.

Yeni 8 Serisi’nin spor ve lüks karışımı, dış tasarımda olduğu gibi iç dizaynda da göze çarpıyor. Deri döşemeli yolcu koltuklarının arkaları karbon fiberden yapılmış. Son yıllarda uçaktan yata ulaşım sektörünün vazgeçilmezi olan bu özel malzeme, dahil olduğu araçlara hem şık hem de konforlu kullanım sağladığından BMW 8 Serisi’nde de tercih edilmiş. Koyu kahve ve fyord beyazı renk seçeneklerinde sunulan merino deri döşemeler, alüminyum ve karbon fiber iç alanla uyumlu görünüyor.

İç mekanda, otomobil panelinde konumlandırılan iDrive sürüş butonunun Swarovski kristalinden yapılışı ise lüks detaylardan sadece biri. Yatay bir çizgi şeklinde yolcuyla sürücüyü ayıran konsol üzerine yerleştirilen multimedya ekran, vites topuzunun tasarımı ve elektronik sürücü ekranı konsept otomobili önceki 8 Serisi’nden ayıran en önemli özellikler arasında.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU