Motor, RB

Aston Martin AM37

GELECEĞİN
MOTORBOTU

Aston Martin’in çığır açıcı yatı,
denizlerin yeni standardı AM37 ile tanışın.

Yeniliğin sıradanlaştığı ve orijinalliğin kaybolduğu yat dünyasında, kalabalığın arasından sıyrılabilecek bir tasarım yapmak kolay bir iş değil. AM37’nin kendisini öne çıkaran özelliği, gövdesinin yekpareliği ve bunu keskin hatlarını feda etmeden yapmış olması. Yat adeta pürüzsüz bir mermer bloktan oyulmuş gibi dursa da 1000’den fazla ayrı dizayn birimi, yapımda kullanılmış durumda. Çekiciliği ve sofistike yapısı ise zevkli son dokunuşları, stili ve oranları ile ayan beyan ortada. Pürüzsüzlüğü ve doğallığı ile Aston Martin’in marka imajına da sadık.

1.6 milyon dolar değerindeki bu tekne, iki yıllık ar-ge çalışmalarının sonunda ortaya çıkmış durumda. Gelişmiş teknolojisi ve ısmarlama tasarımıyla eşsiz bir yat deneyimi vaat etmekte. Altı yolcu ve iki mürettebat kapasiteli yat, 11.2 metre uzunluğunda.

Tasarımı, Aston Martin’in Başkan Yardımcısı ve Kreatif Direktörü Marek Reichman ve tasarım ekibi ile gemi inşaat mühendisliği firması Mulder Design ve Hollanda firması Quitessence Yachts firmalarının ortak çalışması sonucu doğmuş durumda.

İç kısım; mikrodalga, espresso makinesi ve TV haricinde her müşterinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde özelleştirilebiliyor. Kabindeki oturma kısmı ise arzu edilirse çekyata dönüştürülebiliyor ve kabinde ayrıca tuvalet de bulunmakta.

AM37’nin dış yüzeyi ise Reichman’ın araba tasarımlarında uyguladığı altın oran kurallarına uygun dizayn edilmiş durumda. Kendisinin de kabul ettiği gibi arabalarının orantısına takıntılı olan Reichman, bu konsepti botun tasarımına da aktarmak istemiş anlaşılan.
Dış görünüm, esasen tasarımın akışkanlığına dayanmakta. Yekpare bir cam, panoramik ön cam olarak kullanılmakta ve çifte eğriliği de bot tasarımında yeni bir konsept olarak kabul edilmekte. Güverte, doğal tik ağacından ve oturma kısımları ise Foglizzo derisi ile döşenmiş durumda.

Bu 11.2 metre uzunluğundaki model, iki farklı versiyona sahip. AM37, çift 370 beygirgücü Mercury dizel ve çift 430 beygirgücü Mercury petrol motorları ile iki farklı motor seçeneği sunmakta ve azami hızı 45 deniz miline çıkmakta. Diğer yandan AM37S versiyonu ise ikiz 520 beygir gücü Mercury petrol motorları ile yaklaşık 50 deniz mili azami hız kaydetmekte.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU