Röportaj, Sanat & Sergiler

Rahmi Çöğendez

ART BY RC

Rahmi Çöğendez

Real Collection olarak özel koleksiyonların yanı sıra çeşitli kurumlar için de sanat galerileri tasarlayıp oluşturduğunuzu biliyoruz. Bunlardan ve sanatseverlerle buluşturduğunuz yabancı sanatçılardan bahseder misiniz?

Real Collection olarak 1998 yılında geleneksel sanatlarda başladığımız yolculuğumuzda, özel galericilik yaklaşımıyla Ankaralı sanatseverlere ve koleksiyonerlere hizmet sunduk. Bu süreçte bireysel, aile ve kurumsal koleksiyonerlere danışmanlık yanında bizim için birçok projenin başlangıcı olan Bilkent Sanat Sokağı projesini de hayata geçirdik.
Şu an yaşayan en önemli oryantalist olan Yakup Cem başta olmak üzere gelincikleriyle anılan Hikmet Çetinkaya, Gültekin Serbest, Nihat Evren Derman, Şehriyar Cem ve Ali Herischi gibi birçok önemli sanatçı yol arkadaşımız oldu.
Özellikle Sayın Yulia Ergene (Aya Galeri) ile olan işbirliğimizle dünyaca ünlü Valentin Rekunenko, Alexander Melnikov, Sergey Koval, Vilodymyr Melnyk, Christo Yotov, Nikolay Stoev, Angel Gerdzhikov, Sypros Georgas, Alfred Milot, Cem Başarır gibi önemli birçok sanatçıyı Türk sanatsever ve koleksiyonerleri ile buluşturduk.

Bilkent Sanat Sokağı’nın benzerleri olacak mı?

Bilkent Sanat Sokağı benim ilk ve en önemli projem. Bana göre bu proje, ehil ellerde ve profesyonel galericilerce her yerde uygulanabilmeli. Burada amaç sanatı sevdirmek, ulaşılabilir kılmak ve sanatla yaşamaktır.
RC, bizim kurumsal çatımızın genel adıdır. Bu çatı altında içeriği ve yerleşimine göre farklı projelerimiz uygulanmaktadır.
Bilkent Sanat Sokağı’ndaki birden çok salonda galericilik hizmeti sunmaktayız. Bilkent Sanat Sokağı dışında RC Art Gallery bünyesinde Panora by RC, Fun & Art by RC ve Dedeman Art by RC galerilerimiz de mevcut. Dedeman Art by RC projemiz, şu an Park Dedeman Levent Oteli’nde uygulanmakta olup aşama aşama tüm yurda yayacağız. Otel galeri zinciri şu an Türkiye’deki ilk uygulamadır.

5 yılda 82 müzayede ile Türk müzayedeciliğinde kırılamayacak bir rekorun sahibiyiz. Bu müzayedelerdeki uygun fiyatlama ve doğru eser seçimi ile bugüne kadar ihmal edilmiş resim sanatını seven ve koleksiyoner olmak isteyen kitleyi ortaya çıkardık.
Art Shop by RC olarak online sanat eseri satış hizmeti vermekteyiz.
Academy by RC bünyesinde, alanında uzman kişiler tarafından eğitim, seminer ve konferans hizmeti sunmaktayız.
Türk sanatçılarını yurtdışına açma projemizin içinde yer alan RC’nin Umman’daki etkinlikleri bu yıl başlayacak olup kısa bir süre sonra basın aracılığıyla tüm detayları paylaşacağız.
Proje haline getirip detaylandırmada son aşamada olduğumuz, bir uluslararası zincirin sponsorluğunda, Türk ve dünya sanatçıları ile koleksiyonerlerini İstanbul’da bir araya getirecek bir sanat etkinliği üzerinde çalışmaktayız.

Kids Gallery ve Çocuk Müzayedesi özelinde çocuklara sanatı sevdirmek amacıyla yaptığınız çalışmaları sizin ağzınızdan dinlesek?

Sanat tarihçileri, sanat danışmanları, eleştirmenler ve iletişim uzmanlarından oluşan ve sürekli projeler ürettiğimiz danışma kurullarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz projeler bunlar. Sanatçılar tarafından çocukların sanat gelişimine katkı için özel üretilen ve eserlerin çocukların rahat inceleyebileceği göz hizasında sergilendiği Kids Gallery de dünyadaki ilk uygulamalardandır.
Bünyemizde oluşturduğumuz dünyadaki ilk çocuk galerisinden sonra ilk çocuk müzayedeleriyle geleceğin koleksiyonerlerinin bugünden yetişmesine çalışmaktayız. Bu müzayedeler için çocuk psikolojisi konusunda uzman eğitmen ve psikologlardan yardım aldık.

5 yıldızlı oteller, özel koleksiyonlara sahip olduğunda neler değişir?

Bu uygulamayla otelde verilen hizmetin kalitesi çok üst seviyeye taşındığı gibi konuklar da adeta bir müze içinde konakladığı hissini yaşamaktadır. Bu uygulama, Batı ülkelerindeki otelcilikte çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir kurumun ve kişinin kalitesi, sahip olduğu değerlerle ölçülür. Bu tarz otellerin taşıdığı sanat eserleri, o otele başka bir anlam ve değer katar.

Ben bugün bir koleksiyona başlasaydım neler önerirdiniz?

Koleksiyona öncelikle sevdiğiniz, önünde oturup keyifle seyredeceğiniz ve olmazsa olmaz özgün bir eserle başlamalısınız.
Unutmayın; her duvar bir orijinali hak eder.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU