Featured, Seyahat

Alaçatı

ALAÇATI

Mavinin 50 Tonu

Alaçatı; İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı, masmavi Ege’nin kıyısında şirin bir tatil beldesidir. Deniz kokan rüzgarıyla, taş evleriyle, lavanta bahçeleriyle, sakız ağaçlarıyla, begonvilleriyle ünlüdür Alaçatı. Geçmişi antik çağa kadar uzanan, eski adı Agrilia olan Alaçatı; o dönemin önemli devletlerinden İyonya’nın merkezinde yer alır. Mübadele dönemi öncesinde bölgede Sakız adasından gelen Rumlar yaşamaktadır. Bağcılık, şarap yapımı, taş evler gibi bölgenin karakterini oluşturan pek çok özellik, Rumlardan miras kalmıştır.

 

Alaçatı denince tarihi taş evlerinden bahsetmeden olmaz. Rumlar tarafından inşa edilmiş olan bu evler, günümüze dek korunmuş olup tek tek restore edilmektedir. Şimdilerde bu evler pansiyon, otel veya restoran olarak hizmet vermektedir. Alaçatı evlerinde kullanılan taş, bölgeye has bir taştır. Evlerin içini yazın serin, kışın sıcak tutar. Bu evlerin bir diğer özelliği de kapı ve pencerelerinin mavi, yeşil gibi Alaçatı’yı betimleyen renklerde olmasıdır. Bir yaz hikayesinden fırlayan bu evlerin pencerelerinden mor renkte, mis kokulu begonvil çiçekleri sarkar.

Alaçatı’nın kendine özgü bir mutfak kültürü vardır. Bir arada yaşayan Rumlar ve Türklerin aynı potada eriyen lezzetlerine bir de Ege esintileri eklenince doyumsuz sofralar ortaya çıkar. Körmen, iğnelik, tilkişan gibi adını ilk defa duyacağınız tazecik otlardan yapılan yemekleri, müşteri değil misafir edasında tadacağınız restoranlar bulacaksınız. Bunların yanı sıra kabak çiçeği dolması ve sakızlı bademli kurabiyeyi mutlaka denemeli, bol köpüklü bir sohbet eşliğinde sakızlı Türk kahvesini içmelisiniz.

Denizin keyfini çıkarmak ve plajda doya doya eğlenmek için Alaçatı’da birçok seçenek mevcut. Bunların arasında en çok tercih edilen, Aya Yorgi Koyu’dur. Rüzgarlı plajları Alaçatı’yı dünyanın sayılı sörf merkezlerinden biri haline getirmiştir. Sörfle pek aranız olmasa bile akşam muhteşem bir gün batımı manzarası sizi bekliyor.

Alaçatı’da birbirinden güzel eski yel değirmenleri bulunur. Zamanında buğday öğütmek için kullanılan bu değirmenlerin bir kısmı, restorasyondan sonra restoran ve kafe olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de rüzgar enerjisinden yararlanmak için ilk rüzgar türbinleri de burada yapılmıştır.

Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlarıyla bezeli dar sokakları boyunca sıralanan sevimli ve renkli restoranlar, hem gece hem gündüz yemek yiyebileceğiniz güzel alternatifler sunmaktadır. Akşamları yemek sonrası canlı müzik dinleyebilir, sokaklar boyunca gezebilir, sıra sıra tezgahlardaki renkli ürünleri keşfe çıkabilirsiniz. Koylarda sıralanan eğlence mekanları da yaz akşamları vakit geçirmek için farklı etkinlikler sunmaktadır.

Pek çok festivale ev sahipliği yapan Alaçatı, yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi yıl boyunca ağırlar. Bu etkinliklerden en çok rağbet görenleri; ilkbahar aylarında düzenlenen Ot Festivali, yazın düzenlenen Windsurf Dünya Kupası ve Uçurtma Festivali’dir.

Yazın rotanızı Alaçatı’ya çevirirseniz keyifli anılarla döneceğiniz bir tatil yaşayabilirsiniz. Bozulmamış tarihi dokusu ve doğası ile kendine hayran bırakacak güzellikteki bu yere giden ziyaretçilerin ruhunun da dinleneceği kesin.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU