Mücevher, Tasarımcılar

Wallace Chan

WALLACE CHAN
“Taş benim”

Başarılı mücevher sanatkarı ve mucidi, Wallace Chan’ın eşsiz eserleri kendi Zen felsefesini yansıtırken inatçı yenilikçiliği ile ortaya çıkardığı özgün ustalığını gözler önüne seriyor. Tüy gibi mücevherler geçmişten mesajlar taşıyarak geleceğe miras oluyorlar.
Chan’ın kıymetli taşlara ilgisi on altı yaşında Çinli dini figürler oyan bir atölyede başladı. On yedi yaşında ise babasına yalvararak bugünlerde 130 Amerikan dolarına denk düşen 1000 Hong Kong doları alıp kendi oyma işi makinesini ve irice bir parça malakit edindi. Ardından ürettiği küçük oyma işlerini kapı kapı gezerek satmaya başladı.

“Bir işçiden daha fazlası olmak istiyordum.” diyor Chan. “Sanat üzerine eğitim almak ve filmler izlemek istiyordum. Sevdiğim şeyler yapmak istiyordum. Kendimle dans eden mücevherler yapmak, hikayesi ve ruhu olan ürünler sunmak istiyordum.” diyerek de açıklıyor.
Daha sonra kesilmiş bir taştaki hatanın defalarca yansımaya sebep olmasına kafasını takıyor. Çünkü bu durum üst üste çekilmiş fotoğraf gibi bir optik illüzyona yol açmakta. 1985 ile 1987 yılları arasında Wallace Kesimi tekniğini geliştiren Chan bu sayede uluslararası üne kavuştu. Bu kesim çok yüzeyli bir taşın arkasına delik açarak içine tersten oyma ve işleme yapmayı kapsıyor. Ön yüzeyden bakıldığında işlenen imge ise çoklu yansımalara sahip oluyor.

Hong Kong’da ve Macau’da bulunan iki atölyesi Chan ile 15 ila 30 yıldır beraber çalışan sanatkarları barındırmakta ve bu atölyeler yılda bir düzine kadar parça çıkarıyorlar. Chan bu duruma “Bir parça ile o kadar uzun süre uğraşıyorum ki adeta bir parçam haline geliyor. Taş ben oluyor ben de taş.” diyor.

Wallaca Chan sınır tanımayan narin dokunuşu ile ışığı ana motif alarak yontuyor ve bu da renkli ve duyumsal parçalara yol açıyor. “Taş gözü kandırıyor bu sebeple daha kurnaz olmam gerek. Hataları ve açıları fark edebiliyorum. Saklamak istediğim ya da dikkat çekmek istediğim noktalar oluyor. Işığını kovalıyorum.”

Chan ayrıca “Bir miras bırakmak istiyorum. Çin mücevheratı 6000 yıllık bir tarihe sahip ve ben de bunun bir parçası olmak arzusundayım.” diyor.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU