Featured, Mücevher

Vacheron Constantin

VACHERON
CONSTANTIN

LÜKS SAATÇİLİĞİN
BAŞLANGICI
 

 

Saatçilikte süsleme, sıradan bir moda olgusunun çok daha ötesinde bir anlam taşıyor. Din savaşları dönemi olan 16. yüzyılda dekoratif ve gösterişli objeler taşımak, Jean Calvin tarafından yasaklanmıştı. Bu karar, kuyumcuları sanatlarını sergileyebilecekleri yeni alanların arayışına sürükledi. Neyse ki saatler, mücevher gibi keyfi bir aksesuar olarak değil bir ihtiyaç olarak görülüyordu. O günden sonra lüks saatçilik anlayışı tamamen değişti. Sadece teknik bir aksesuar olmanın ötesinde büyük bir değer kazandı ve “Fabrique Genevoise” olarak da bilinen Cenevre saatçilik endüstrisinin uluslararası bir şöhrete kavuşmasına neden oldu. 17. yüzyılın sonlarından itibaren “fabrique” (fabrika) terimi, şehrin tüccar ve zanaatkarları arasındaki birliği sergilemeye başladı. Fabrique, sergilediği fevkalade üretkenliği ile Cenevre’yi saatçiliğin kalbi haline getirdi ve 30 farklı ticaret kolunu birleştirerek 18. yüzyılda zirveye çıktı.

Bu dönemlere denk gelen 17 Eylül 1755 tarihinde 24 yaşlarında usta bir saatçi olan Jean-Marc Vacheron, ilk çırağının işe girme sözleşmesini imzaladı ve kendisinden sonra gelenlere yeteneklerini aktarmayı planladığı şirketini de kurmuş oldu. Vacheron Constantin’in doğum belgesi olarak görülen bu sözleşme, şirketin kurulduğundan bu yana çalışmaya devam eden en eski saat imalatçısı olduğunun da ispatı olur. Önce Jean-Marc’ın oğlu Abraham Vacheron’un, daha sonra torunu Jacques Barthélémi Vacheron’un eline geçen şirket; Fransız Devrimi ve Fransız birliklerinin Cenevre’yi istilası gibi zor dönemleri başarıyla atlatır; 18. yüzyılı bitirdiğinde ise Vacheron à Genève imzası taşıyan ve atölyesinden çıkan ilk komplike mekanizmayı yapar.

19. yüzyılda şirket, krallar ve kraliçeler gibi üst düzey müşteriler edinmeye başlar. Bu yükselişin ardından işlerini tek başına idare edemeyeceğini anlayan Jacques Barthélémi Vacheron, yurt dışına seyahat edip ürünlerini pazarlayacak bir ortağa ihtiyacı olduğuna karar verir. Kısa bir süre sonra, 1819 yılında şirketin, deneyimli işadamı François Constantin ile olan ortaklığı başlar. Constantin bir mektubunda ortağına “Mümkünse daha iyisini yap ki bu her zaman mümkündür.” diye öğüt verir. Gelecek günlerin başarısını gösteren bu öğüt, daha sonraları şirketin mottosu haline gelecektir.

Kurulduğu günden bu yana, 260 yıl boyunca hiç ara vermeden çalışan Vacheron Constantin için 2015, önemli bir yıldı. Vacheron Constantin her kıtaya ulaşabilsin diye usta saatçiler ve zanaatkarlar, mükemmeliyet meşalesini nesiller boyu birbirine aktarmaya devam etti. Uzak diyarların hayalleri ve dünyaya açılma kararlılığından ilham alan Vacheron Constantin, 260 yıllık tarihi boyunca sanatsal becerilerle arasındaki güçlü bağı korumaya devam etti. Böylesi bir devamlılık nasıl mümkün olabildi? Tekrar tekrar yaşanan politik ve ekonomik fırtınalara rağmen saatçilik dünyasının en parlak yıldızları arasında başarıyla parlayabilmeyi nasıl başarabildi? 260. yıldönümünde yayınlanan “Vacheron Constantin: Zamanın Sanatçıları” isimli kitap; bu epik hikayenin izini sürerek şirketin, mükemmeliyet arayışıyla beslenen eşsiz bir uzmanlığa dönüşümünü anlatıyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU