Etkinlikler, Kültür, Mimari & Antika, Sanat & Sergiler

Tılsımlar ve Olağanüstü Eşyalar

Tılsımlar ve
Olağanüstü Eşyalar

Türk Dünyası Tekke Objeleri Sergisi
Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Türk Dervişlerinin dünyası, Roma’nın seçkin sanat galerilerinden biri Cinque Lune’de 350 obje ile sergileniyor. Büyük bir ilgiyle açılan sergi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) katkıları ile New East Foundation (Yeni Doğu Vakfı) ve Roma’daki Türkiye Büyükelçiliği tarafından organize edildi.

Doğubilimciler için dervişlerin hayatı ve sofizme olan derin bağlılıkları her zaman bir hayranlık kaynağı olmuştur. Küratörlüğü İtalyan mimar Anna Caridi tarafından yapılan sergi; şifa tasları, derviş fesleri, tespihler ve eski hat örnekleri gibi dini hayattan çeşitli objeler sergileyerek bu hayranlığa ışık tutuyor. Sergide aynı zamanda sikkeler ve pusulalardan kahve değirmenleri ve cezvelere kadar dervişlerin günlük hayatından da farklı objeler bulunuyor. Ne de olsa, Osmanlı İmparatorluğu’na kahve, ilk defa tekkeler yoluyla girmişti. Dervişler gece boyunca ibadet edip ders çalışmaya devam edebilmek için kahve içerlerdi. Sergideki dini ve günlük hayattan bu çeşitli objeler, İslami Sofizm ile Türk gelenekleri arasındaki bağlantıyı açığa çıkarıyor.

Tılsımlar ve Olağanüstü Eşyalar Sergisi, Roma’da Cinque Lune Sanat Galerisi’nde 7 Kasım tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU