Editörün Seçimi, Gastro, Gurme

The Test Kitchen

THE TEST
KITCHEN

Eklektik Tarz, Olağanüstü Lezzet
The Test Kitchen, 2010 yılında Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’daki Old Biscuit Mill içerisine yerleşip kapılarını açmasıyla beraber, yeni olmasına rağmen büyük başarılar elde etti. 2014 yılında üçüncü kez Güney Afrika’nın sınıfında en iyi restoranı seçilen mekanın sahibi şef Luke Dale Roberts’in ismi; kalite, yenilikçilik ve mükemmeliyet ile bir arada anılıyor. Roberts, burada kendine özgün tarzını konuşturarak gastronomik sınırları zorluyor.

The Test Kitchen’in açılması ile beraber uluslararası bir şöhrete kavuşan ve çok sayıda ödül kazanan Roberts’in küresel gıda sahnesindeki gücü giderek daha belirgin hale geliyor. Time Magazine’nin de bahsettiği gibi restoranın bulunduğu “Woodstock, Luke Dale Roberts, burada The Test Kitchen’i açtığından beri Cape Town’un en çekici bölgesi haline geldi.”

İsminden de anlaşılacağı gibi The Test Kitchen, Roberts’e yemeğe olabildiğince yenilikçi yaklaşması için imkan tanıyor. Pek çok farklı proje için “kreatif üs” olarak kullanılan mekan aynı zamanda rutin yemek gösterilerine de sahne oluyor. “Restoran, kreatif süreç içerisindeki basamaklardan biri.” diyor Roberts. 60 kişilik samimi bir ortam olan restoran, müşterilere hem rahat hem de resmi yemek seçenekleri sunuyor. Roberts’in sınırsız hayal gücünün zarif sunumlara büründüğü lezzetler ise mekanın olmazsa olmazı.

Roberts, şef önlüğünü giydiği yirmi sene zarfında dünyayı dolaşmış ve Londra ile Avrupa’nın en iyi restoranlarında çalışmış. Sonrasında ise beş yıl Asya’da kalmış ve burada yemeğe çok daha farklı bir gözle bakmaya başlamış. Beş yılın sonunda ise Güney Afrika’ya yerleşmiş.

The Test Kitchen, Cape Town’ın son derece yalın bir kentsel bölgesi olan Woodstock’ta yer alıyor. Bu benzersiz restoran için Roberts: “Ben kurallara uyan biri değilim ve geçmişte bu yüzden sık sık başımı belaya soktum. The Test Kitchen’i açarken ise amacım, her yönüyle özgün bir yere sahip olmaktı. Restoranın esas amacı, farklı lezzetler keşfetmekti. Kullandığım malzemeleri her yönüyle tanımak isterim ve bu amaç, restoranda attığımız her adımda felsefemiz oldu.” Roberts ve ekibi, pek çok farklı türde yemeği içeren ve farklı duyulara hitap eden deneyimler sunmak için açık mutfakta sıkı bir çalışma sergiliyor. Dokuları, teknikleri ve müthiş bir uyum içerisindeki tatları ile restoranın mutfağından çıkan her bir yemek, tadı ve görüntüsü ile tam bir sanat eseri.

Roberts, The Test Kitchen’in geleceği için de geniş bir vizyona sahip: “Buranın büyüdüğünü, değiştiğini ve olgunlaştığını görmek istiyorum. Bunu yaparken ise benim için en önemli şey, yavaş olmak ve sürece dahil olan herkesin bundan zevk almasını sağlamak.”

Restoranın başarısı için ise: “Bence buranın bu denli başarılı olmasının temelinde, çalışan herkesin işini en iyi şekilde yapması yatıyor. Kullanılan malzemenin seçiminden yemeklerin sunumuna kadar her bir detayın kusursuz olması için çalışıyoruz.” diyor Roberts.

“Hepimiz aynı şeyi istiyoruz: Ağırladığımız konuğun; bir araya getirdiğimiz tatlar ve onca emek ile hazırladığımız deneyimin mükemmeliyeti ile büyülenmesi.” Ziyaretçilerini nasıl ağırlayacağını çok iyi bilen The Test Kitchen; onları evlerine şaşırmış, büyülenmiş, doymuş ve tatmin olmuş şekilde uğurluyor. Başarıdan kasıt tam olarak da bu!

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU