Featured, Mimari, Seyahat, Tarih

Büyük Mecidiye Camii

BÜYÜK
MECİDİYE CAMİİ
 

▬▬▬▬▬
SADECE GÖZ KAMAŞTIRAN BİR İBADETHANE
OLMASININ ÖTESİNDE İ STANBUL’UN MANZARASINA KAZINMIŞ VE OSMANLI HALKLARININ BİRLİKTELİĞİNİ SİMGELEYEN BİR DEĞER.
Asıl adı “Büyük Mecidiye Camii” olsa da halk arasında bulunduğu semtin adıyla “Ortaköy Camii” olarak anılan bu camii, belki de İstanbul’un en zarif yapılarından biridir. Dolmabahçe Sarayı, Beykoz Kasrı, Küçüksu Kasrı, Teşvikiye Camii, Galata Köprüsü gibi Osmanlı Devleti’nin on dokuzuncu yüzyıl dönemine çok sayıda eser bırakan Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Sultan Abdülmecid’in Osmanlı Devleti bünyesinde bulunan çeşitli topluluklara eşit olarak değer verdiğinin en güzel örneği, bu yapıların çoğunun Ermeni Balyan ailesinin üyelerine yaptırılmış olmasıdır.

Balyan ailesi, on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda padişah için özel olarak çalışarak “hassa mimarı” unvanıyla camilerden saraylara pek çok önemli mimari esere imza atmışlardır. Bu ailedeki mimarlardan Nigoğos Balyan’ın ismi ise Büyük Mecidiye Camii ile anılır.
Nigoğos Balyan, ailenin Batı eğitimi almış üyesi olarak bilinir. Buna rağmen mimaride toptan bir Batılılaşmayı kabul etmez ve üslubunda yerel üslubu terk etmez. Ortaya Büyük Mecidiye Camii gibi Osmanlı mimarisinin elementleriyle birleşmiş Neo-Barok eserler çıkar. Camii, on dokuzuncu yüzyıl İstanbul mimarisinde sıklıkla kullanılan Neo-Barok tarzının ve bezeme sanatının en iyi örneklerindendir. Balyan ailesine özgü olan geniş ve yüksek pencereler, zarif caminin doğal bir şekilde aydınlanmasını sağlar.

Caminin inşa edildiği yerde daha önceleri, Vezir İbrahim Paşa’nın damadı Mahmut Ağa’nın yaptırdığı bir mescit vardı. 1721 yılında yaptırılmış olan bu mescit, Patrona Halil ayaklanması esnasında yıkılmıştır. Yerine yapılan bugünkü Ortaköy Camii’nin 1894’te gerçekleşen depremden sonra minaresinin külah bölümü yeniden düzenlenmiş; 1960 yılında göçme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılınca temel güçlendirmesi yapılmış ve 1984’te geçirdiği yangın felaketinden sonra restore edilip eski ihtişamına kavuşturulmuştur. Son birkaç yıldır tekrar restorasyondan geçen cami, nihayet geçtiğimiz yıl yeniden açılmıştır.

Cami, Sultan camilerinde olduğu gibi Harim ve Hünkâr Kasrı’ndan müteşekkildir. Harim bölümü, kenar uzunluğu 12,25 olan kare planlı ana mekân ve bu ana mekândan geçilen bir ara mekândan meydana gelmiştir. Harim bölümünün tavan örtüsü, pembe mozaik kaplı kubbedendir ve kubbe, beden duvarları üzerine oturtulmuştur. Caminin tek şerefeli iki minaresi vardır; mihrap, mozaik ve mermerdendir; minber ise somaki kaplı mermer işçiliğidir. Caminin kuzey girişinde yer alan, eliptik bir merdivenle çıkılan ve iki kat üzerine inşa edilmiş yapıysa Hünkâr Kasrı’dır.

Ortaköy Camii olarak da bilinen Büyük Mecidiye Camii; on dokuzuncu yüzyıldan günümüze ulaşmış ve Boğaziçi manzarasının ana öğelerinden biri olmayı başarmış, barok mimarisinin güzel örneklerinden biridir.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU