Sanat & Sergiler

The Floating Piers

THE FLOATING PIERS
1,2 milyondan fazla kişi, İtalya’nın Iseo
Gölü’ndeki Christo ve Jeanne-Claude imzalı
Floating Piers eserini ziyaret etti.

Christo ve Jeanne-Claude’nin Floating Piers (Yüzen İskeleler) adlı eseri, 18 Haziran-3 Temmuz 2016 tarihleri arasında 16 gün boyunca 1.200.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Bu geçici sanat eseri, İtalya’nın Iseo Gölü üzerinde kumaşla örtülen 3 kilometrelik iskelenin haricinde Sulzano ve Peschiera Maraglio’nun yaya yollarının 2,5 kilometrelik kısmını da kapsıyor.

“Her bir proje, hayatımızın asla unutmayacağım bir parçası” diyen Christo aynı zamanda eseri “Jeanne-Claude ile beraber Floating Piers’i ilk kez 1970 yılında tasarladık. Daha sonra Iseo Gölü, bu projeyi gerçekleştirmek için en iyi ilham kaynağı oldu benim için. Gölün suyu, manzarası ve yöre halkı Floating Piers projesinin bir parçası oldu. Bu projenin en önemli özelliklerinden birisi de geçicilik yani göçebelik özelliği. Bu sebeple sadece 16 gün sürüyor.” şeklinde yorumladı.

Floating Piers halka açık ve ücretsizdi. Dolayısı ile bilet ve rezervasyona gerek olmadı. Yerel makamlar ise Monte Isola halkının sıhhi ihtiyaçları için Floating Piers’in geceleri kapalı kalmasını talep etti. Floating Piers’i ve Iseo Gölü çevresindeki misafirperverliği günde ortalama 72.000 kişi deneyimlerken ziyaretçilere yiyecek ve içecek sunulmasının yanında yürüyüş esnasında iskelelerin değişik noktalarında manzaranın tadını çıkarmak isteyenler için uygun yerler hazırlandı.

Monte Isola Belediye Başkanı Fiorella Turla, etkinlikle ilgili “Monte Isola 16 gün boyunca ‘Caput Mundi’ [Dünyanın Başkenti] idi. Ben de oradaydım ve bu inanılmaz Floating Piers etkinliğinin bir parçası oldum. Oteller, restoranlar, barlar ve dükkanlar inanılmaz bir kitleye hizmet verdi ve Iseo Gölü’nün resimleri uluslararası medyada yayınlandı. Bu küçük adamız için zorlu bir iş olsa da hevesle altından kalkmayı başardık ve bu muhteşem deneyim için minnettarız. Bölgemizin turist endüstrisi için de kalıcı bir fayda sağlayacağı kesin.” dedi.

Göl Havzası Kurumu Başkanı Giuseppe Faccanoni’nin yorumu da “Floating Piers, bütün çekincelere rağmen büyük bir başarı gösterdi ama en ilginç nokta, göl çevresindeki halk için de yeni bakış açıları sunması oldu. Çevremizi ve kimi zaman kanıksanan gölün iç güzelliğini yeniden keşfetmemize yol açtı.” oldu.

Christo, sanat eserinin yaklaşık 18 milyon Euro tutan kurulum, montaj, bakım, güvenlik ve sökme masraflarının hepsini kendi finanse etti. Sanatkâr, sponsorluk kabul etmiyor. Masraflara yerel yönetim kurumlarına ve konaklama sağlayan Lombardy Bölgesi halkına aktarılması planlanan 1,5 milyon Euro da dahil. Bu fon polis, ambulans, itfaiye gibi kurumların hizmetlerinin haricinde civardaki tüneller için telekomünikasyon kurulumunu da kapsıyor. Iseo Gölü’nün, Sulzano ve Monte Isola’nın kullanım izinleri de aynı şekilde toplam masrafların içinde. Christo aynı zamanda ekstra çöp toplama, seyyar tuvalet ve çevre bölge için çeşitli temizlik masraflarını da kendi ödemiş.

Floating Piers bünyesinde binden fazla kişi çalıştı. Gönüllü sistemi yerine projenin içinde çalışan herkese ödeme yapılmış. Bunun içinde üreticiler, mühendisler, müteahhitler, dalgıçlar, iskele gözlemcileri, can kurtaranlar, bot kaptanları ve güvenlik personeli mevcut. İskeleleri gece gündüz gözlemleyen ekibin büyük kısmı ise Lombardy bölgesinin yerel İtalyan halkından. Proje liderleri ise Operasyon Direktörü Vladimir Yavachev, Proje Müdürü ve Resmi Fotoğrafçısı Wolfgang Volz, İnşaat Direktörü Rosen Jeliazkov, Kayıt Görevlisi ve Küratör Josy Kraft, Proje Direktörü Germano Celant, Operasyon Koordinatörü Izabella Tzenkova, İdari Direktör Marcella Ferrari ve Etkinlik Güvenlik Sorumlusu Mario Boero. Izabella Tzenkova kadro ile ilgili “Dünyanın her tarafından insanlar, bizimle çalışmak ve bu sanat projesinin bir parçası olmak için geldi. Birçoğu beklenenden daha fazla kalarak veda etmekte oldukça zorlandı.” yorumunda bulundu.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU