Röportaj

Tansel Tercan

TANSEL
TERCAN

General Manager at
Rixos Land of Legends

Uzun yıllardır Rixos bünyesinde ve otelcilik sektöründe çalışıyorsunuz. Kariyerinizde bu sektörü seçmenizin sebeplerini ve Rixos ile yollarınızın nasıl kesiştiğini bizlere anlatır mısınız?

14 Şubat 1968, İstanbul doğumluyum. 16 yıl profesyonel olarak voleybol oynadım ancak spor hayatı belli bir yaş ve dinamizme ihtiyaç duyduğu için 1. Lig’den sonra profesyonel spor hayatıma ara vermeye karar verdim ama voleybola hep aşk ile bağlı kalacağım. Eşim, turizm sektöründe çalışıyordu ben de bu nedenle turizme yöneldim. Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Lisans programını tamamladım ve bu dönem tezimi yazıyorum. 22 yıldır, sevdiğim bu sektör içerisindeyim. 2003’de Rixos Hotels ile tanıştım. Genç ve gelecek hedefleri yüksek olan bu grubun projelerinde çalışmaya başlamak, benim için çok büyük bir mutluluk idi. 2 yıl kendi işimi yapmak için gruptan ayrıldım ve bu dönemin ardından tekrar geri döndüm. 11 yıldır Türkiye’nin tek uluslararası zinciri olan Rixos bünyesinde çalışıyorum. Şu an “The Land of Legends Theme Park”ın genel müdürü olarak mesleğime devam ediyorum.

İş hayatındaki temel çalışma felsefeniz, başarı ölçütünüz ve kendinizi sürekli rekabetçi bir çizgide tutmak için uyguladığınız sırlar var mı?

Öncelikle kendimi keşfetmeyi ve hangi alanda başarılı olacağımı bilmek için yola çıktım. Zamanı çok iyi planlayıp kullanırım. Başarısızlıklar, plansız bir hayatın ürünüdür. Her başarının altında ise planlı ve düzenli çalışma vardır. Kendime güvenim oldukça yüksektir. Başaramama korkusu, başarısızlığın en önemli sebebidir. Bu yüzden başardıkça güvenim de artıyor. Kendimi sürekli yenilerim. İnsan hak ve özgürlüklerine, din ve vicdan hürriyetine hep saygı gösterdim. Unutmayın ki saygı, insani değerleri yüceltir ve büyütür. Eleştirilerden korkmadım ve daima açık oldum. Başkalarının kusurlarını affetmeye özen gösterdim. Ama kendi kusurlarımı affetmedim, düzelttim. Herkesle anlaşma ve uzlaşma yolları aradım. Ümidimi hiç kaybetmedim ve hata yapmaktan korkmadım. Önemli olan hata yapmak değil yapılan hataları tekrarlamamaktır. Olaylar karşısında soğukkanlı ve sabırlı oldum. Olaylara güzel tarafından yaklaşıp iyi niyetle bakmayı bildim. Çünkü güzel bakarsanız güzel görürsünüz.

Rixos, konuklarının rahatına ve memnuniyetine çok önem veriyor ve haklı olarak bu alandaki başarısıyla da gurur duyuyor. Bu başarı çizgisini devam ettirebilmek için çalışanlarınızı bu konuda nasıl motive ediyorsunuz?

Çalışma arkadaşlarımın günlerine iyi başlamaları ve tüm gün boyunca motivasyonlarını yüksek tutup verimli çalışmalarını sağlamak aslında biz yöneticilerin elinde. Davranışlarım ve sözlerim, çalışanlarım için çok önemlidir. Bizlerin kimi zaman önemsemediğimiz bu noktalar, onların günlerinin nasıl geçeceğine dair önemli ipuçlarını barındırır. Bu yüzden güne mutlu ve pozitif başlamaya özen gösteririm. Çalışanlarımın sorumlulukları ve bitirdikleri işler hakkında görüş alırım. Sonuçların benim için olumlu ya da olumsuz olduğunu bilmeleri, onlar açısından son derece önemlidir. Bu nedenle düşüncelerimi onlarla paylaşırım. Operasyon devam ederken onlara yol gösterici toplantılar düzenler ve etkili geri bildirim oluşturmalarına gayret ederim. İyi bir lider her şeyden önce çalışanlarını yönlendiren, onları motive eden ve onlara sahip çıkandır.

İşinizin en zor ve en güzel yanları nelerdir?

Turizmi diğer sektörlerden ayıran en önemli özellik, insanlara hayal ve zaman satıyor olmasıdır. Zaman kavramına müdahale edemediğimiz için de yapılan işin kusursuz olması kaçınılmazdır. Misafirimizin zamanının değerli olduğu bilinciyle her şeyi dört dörtlük yapmamız gerekmektedir. Tabii ki işler her zaman yolunda gitmez. Bazen bize oldukça önemsiz görünen bir sorundan ötürü misafir çok mutsuz olabilir ve buna anlam veremeyebiliriz. Ancak yapmamız gereken, olaylara ve durumlara misafirin gözünden bakabilmeyi öğrenmektir. Bu tür bir durumda misafir ilişkilerinin önemi ortaya çıkar ve yapacağınız hamleler, misafire unutulmaz bir tatil yaşatabileceği gibi bir daha isminizi dahi duymak istemeyebilir. Misafirler çeşitli sebeplerden ötürü otel servisinden memnun kalmayabilirler. Gelen şikayetlerin birçoğu kontrolümüz altındaki nedenlerden ötürüdür ve giderilebilir. Tek yapılması gereken misafiri iyice dinlemek, memnuniyetsizliğin kaynağını çok iyi anlamak, özür dilemek ve telafi edici aksiyona geçerek sorunu gidermektir. Ardından, misafirden mutlaka geri bildirim alınmalıdır.

Rixos, hem pek çok farklı ülkede otellere sahip hem de Türkiye’deki otellerine yurtdışından gelen yoğun bir talep var. Farklı ülkelerden gelen konukları memnun edebilmenin püf noktaları nelerdir?

Rixos Hotels, misafirlerinin hayallerindeki tatil modellerini onlar adına düşünerek kendilerine sunuyor. Misafirlerinin tatil yapacakları ülke ve amaçlarına göre yapılan analizler sonucu destinasyonlar belirlenerek tesisler açılmaktadır. Dönemsellik durumuna göre gelecek dönemlerde yapacakları tatillerinin rezervasyonlarını daha önceden yapabilmektedirler. Ayrıca bölge değişikliği talep ettiklerinde sorun yaşamadan bu istekleri gerçekleşebilmektedir. İster tur operatörü ile isterse münferit gelsin, bu kolaylık kendilerine sunulmaktadır. İlk defa gelen konuklar için aldıkları hizmet bir deneyim, tekrar gelen konuklar için ise beklentilerinin karşılığındaki mutluluk olarak yaşanmaktadır. Yaşadıkları deneyimleri çevreleri ile paylaşmaları ise yeni oluşacak misafir kitlesinin ilk basamağını oluşturmaktadır. Konuklar, olumlu ya da olumsuz düşüncelerini Rixos ailesi ile her zaman paylaşırlar. Rixos olumsuz ya da öneri olarak gelen her bir yorumu hassasiyetle takip edip, çözümüne ulaştırıp mutlaka misafirlerine geri dönüşümle bilgilendirmesini yapmaktadır. Misafirlere karşı verilen mesaj; sizin fikirleriniz, bizim sizin adınıza daha iyi düşünebilmemizi sağlar.

Land of Legends, diğer otellere kıyasla çok farklı bir konsept sunuyor. Projede, alanında dünyaca ünlü isimlerle çalışıldı. Projenin nasıl ortaya çıktığından bahsedebilir misiniz?

Bu muhteşem proje, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Fettah Tamince tarafından gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi Türkiye için hep “en”leri yapmanın öncülüğünü bu projede de gerçekleştiriyor. Yıllardan beri özellikle Antalya için hep büyük potansiyelli eğlence merkezi yapmayı, Türkiye’de de Disneyland tarzı bir kompleksin oluşmasını hedeflemişti. Bu kararlılık ile bu proje doğmuş oldu. Tabii ki bu muhteşem projeyi birkaç cümle ile ifade etmek mümkün değil. Parkın projesini JRA (Jack Rouse Associates), otelin projesini Birol Gültekin yaptı. Tüm kompleksin eğlence ve şov konsepti ise dünyaca ünlü vizyoner Franco Dragone’ye ait. The Land of Legends Theme Park, bir bütün kompleks. Burada otel, park, shopping alanı vs. olarak ayırmıyoruz. Burası ayrı bir dünya. Yaşamınızda ihtiyaç duyabileceğiniz her şey, 800 dönümlük bir arazi üzerinde konuşlandırılmış. A’dan Z’ye en ince detayına kadar düşünülüp tasarlanarak yapılmış olan ve Türkiye’ye çok büyük değer kazandıracak bir proje.

Bu ilgi çekici projeyi duyduğunuzdaki ilk düşünceleriniz nelerdi?

İlk olarak 2010 yılında Las Vegas’ı, 2011’de Orlando’da Disneyland’ı ziyaret ettiğimde çok etkilenmiştim. The Land of Legends Theme Park projesi ile ilk karşılaştığımda iki kere mutlu oldum. Bunun birinci sebebi artık muhteşem konseptler, Türkiye’de de olacak hem de tüm senaryo ve içerikler tek bir alanda uygulanacak; ikincisi ise bu efsane proje, ailem olarak gördüğüm Rixos Grubu’nun bünyesinde gerçekleşecekti.

Land of Legends’in sunacakları anlatmakla bitmez ama burada konaklayacak seyahatçileri nasıl bir ortam bekliyor?

Sorunuzda da belirttiğiniz gibi anlatmak ile bitmez. Yaşamak lazım. The Land of Legends Theme Park’tan yararlanacak olan misafirlerimizi her an, her noktada sürprizler bekliyor. Alışılagelmiş tatil beklentilerinin dışında hayal ettikleri her detay ne ise onları fazlası ile bulabilecekleri bir ortam. Bizim için önemli olan, çocukların yanında ebeveynlerin de kendi içlerinde bulunan çocuksu duygularını ortaya çıkararak unutulmaz efsanevi zamanlarını The Land of Legends Theme Park’ta yakalamalarını sağlamak. Amacımız, değişik düşünmeyi ve hayal etmeyi teşvik eden efsane ürünümüzü deneyimlemelerini sağlamak.

BİR OTELCİNİN BAKIŞIYLA SEYAHAT

Seyahat ederken yanınıza aldığınız en önemli şey nedir?
Pasaportum, kredi kartım, ses kesen kulaklık.
Uçakta vaktinizi nasıl geçirirsiniz?
Genelde kişiler uçak ile seyahat etmekten çekinir ve sıkılır. Aksine ben özellikle uzun süreli uçak seyahatlerini çok severim. Telefon kapalı, kitap okuyabiliyor, müzik dinleyebiliyor, film seyredebiliyor ve en önemlisi dinlenebiliyorum. Bu yüzden uçak seyahatini çok severim.
Dünyadaki en beğendiğiniz restoran hangisidir?
Eleven Madison Park (New York).
Dünyadaki favori destinasyonunuz nedir?
Amerika, özellikle Orlando ve Las Vegas.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU