Featured, Haftanın iyileri, Mücevher, Sanat & Sergiler, Yaşam

Swarovski Kristallwelten

SWAROVSKI
KRISTALLWELTEN

Işıltılı ve fantazi dolu bir dünyaya adım atıp hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan, sizi gerçekle düş arasında bir yere taşıyan Kristallwelt’le tanışmak ister misiniz? Swarovski Kristallwelt, şirketin 100. yıldönümü münasebetiyle 1995 yılında açıldı. Bu büyülü yer, multimedya sanatçısı André Heller tarafından tasarlandı. Kristallwelt bir çok uluslararası sanatçının kristalle buluştuğu, kristalin ellerinde eşsiz eserlere dönüştüğü ütopik bir dünyadır.

 

2015 Mayıs ayında açılan “harikalar odaları” (Chambers of Wonder) ve genişletilen bahçesiyle ziyaretçilerine değişik deneyimler sunuyor. Parıltıların yayıldığı bulutlardan başlayıp derinlik ve mekan algınızı altüst edecek harikalar odalarına uzayan bu serüven; kristalin yansımasının oluşturduğu illüzyonlarla sizi bazen büyülü bir ormana bazen de yıldızlarla kaplı bir geceye davet edecek.

Dev (The Giant)

Multimedya artisti André Heller, Swarovski Kristallwelt’in merkezine ana parça (centerpiece) olarak ‘Dev’i koydu ve Kristallwelt’in hikayesi ‘Dev’in etrafında oluşturuldu. 16. yüzyılda, o zamana kadar dünya üzerinde yer alan tüm bilgilerin Ambras Kalesi’nde (castle of Ambras) toplanması hedefleniyordu. Bu bilgiye atfen Heller, ‘Dev’i Kristallwelt’in tüm hazinelerini ve harikalarını gözlemleyebilecek şekilde yerleştirdi. Sanatçılar, tasarımcılar ve mimarlar tarafından 16 harikalar odası tasarlandı.

1 – Kristal Bulutlar (Crystal Cloud)

Bahçe bölümünde yer alan Kristal Bulutlar için Kristallwelt’in en ilgi çekici ve görenlerini büyüleyici eseri diyebiliriz. Sanatçılar Andy Cao ve Xavier Perrot tarafından tasarlanan bulutlar, 800.000 adet elle yerleştirilmiş kristalden oluşuyor. Hemen altında bulunan aynalı suyun (mirror pool) üzerindeki kristal yansımaları, gündüz bile yıldızlı bir geceyi hatırlatan parıltılar oluşturuyor.

2- Cennet (Eden)

Bu harikalar odası oluşturulurken insanın en güçlü ve ilkel içgüdüsünü hareketlendiren orman teması kullanıldı. Ama Eden sıradan bir orman değil fantastik ve arkaik ilkel (fantastical and archaic primeval) bir dünya. Ziyaretçiler, pirinç çubuklardan yapılmış çalılar (simple polished brass structures) arasında dolaşırken ormanın derinliklerinde saklı hazine olan büyük kristallerin ışıltısıyla büyülenebilirler.

3- Mavi Salon (Blue Hall)

Artist Yves Klein’in oluşturduğu bu alan, ilk yapılan harikalar odasıdır. Duvarlar ‘Uluslararası Klein Mavisi’ denilen, sanatçının geliştirdiği bir tonla maviye boyanmıştır. Salvador Dali’nin ‘Eriyen Zaman’ (The Persistence of Time), Niki de Saint Phalle’nin ‘Kristal Taşıyan Nana’ (Crystal-bearing Nana), Andy Warhol’ün ‘Mücevher’ (Gems) başyapıtları da burada görülebilir.

4- Güneş Örgüsüne Doğru (Into Lattice Sun)

Koreli artist Lee Bull, modern mimariden etkilenerek dramatik ve ütopik bir harikalar odası meydana getirmiştir. Sayısız kristal ve aynadan yapılan bu eser, ziyaretçilerinde daha derine gitme illüzyonu oluştururken kendi konumunu çokluk (vastness), derinlik ve mekansal yanılsamayla (spatial illusion) düşündürtür. Sembolik köprü, ziyaretçiler ve bu büyüleyici oda arasındaki mekansal deneyimi zenginleştirir.

5- Sessiz Işık (Silent Light)

Bu olağanüstü parlak kristal ağaç, 2003 yılında Londra’da Victoria ve Albert Müzesi’nin fuayesinde sergilendi ve daha sonra Kristallwelt’e taşındı. Sanatçı Tord Boontje, 150.000 adet ışıltılı Swarovski kristaliyle bu eseri oluşturdu. Bu eser özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kapının dışındaki gerçeklikle büyülü bir kontrast meydana getiriyor.

6-Oyun Kulesi (Playtower)

Bu yapıt, üst üste yerleştirilmiş dört farklı seviyede oyun deneyimi sunar. Seviyeler birbirine 14 metrelik tırmanma ağı ile bağlanır. Mimarlık firması Snøhetta tarafından tasarlanan kulenin yüzeyi; birbirinden farklı 160 kristal bölümden oluşmaktadır. Yapı, ışığın vücuda gelmiş formudur.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU