SMEG x Dolce & Gabbana

[SlideDeck2 id=8276 ress=”1″ iframe=”1″]

SMEG x Dolce & Gabbana
Sicilya Aşkım

İtalya’daki 2017 Milan Tasarım Haftası’nda, araç gereç devi SMEG ile İtalyan moda tasarımcıları Dolce & Gabbana’nın iş birliğinin sonucu ilk kez arzı endam etti. Yüksek moda ve tasarım dünyasının uzmanları bir araya gelerek bize beyaz eşya ile bir İtalyan hikayesi anlatıyorlar. İkili gerçek bir İtalyan Malı projesine imza atarak Sicilya Aşkım serisi için tasarım güçlerini birleştirmiş durumda.

SMEG ve Dolce & Gabbana, geçen yıl bir araya gelerek 100 adet ürettikleri elde desen verilen buzdolaplarının başarısından sonra bu yıl ekmek kızartma makinesi, narenciye sıkacağı, kahve makinesi, su ısıtıcısı, karıştırıcı, mikser ve katı meyve sıkacağı gibi daha küçük mutfak eşyalarına odaklanıyor. Her bir cihaz, alışılmadık bir İtalyan Malı işareti taşırken desenleri ise yüzde yüz kendilerine özgün.

Bütün ürünler, Sicilya folklorundan uyarlanmış ve esinlenilmiş desenlerle süslü. Limonlar, Hint incirleri ve kıpkırmızı kirazlar bu crocchi olarak da bilinen üçgen motifli Sicilya dekorasyonlarında sıkça boy göstererek ufak beyaz eşyaları süslemekteler. Crocchi ile birlikte yer alan nefis çiçek motifleri ve Etna Dağı’nın büyüleyici resimleri ise süsleyici frizler ve dekoratif akantus yaprakları ile sarılı durumda. Her bir detay, dekoratif sembol ve tema; Sicilya ile derinden bağlantılı olmasının yanında Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tasarımcılarının kreatif vizyonunun bir ürünü.

Yemek ve Güney İtalya’nın diğer tipik simgeleri, geleneksel İtalyan yemeklerinin tarifleri ile birlikte bu serinin özünü oluşturarak kalbi ve ruhu çağıran bir çekici güç yayıyor. Yalnız bilmekte fayda var; bu enteresan koleksiyon, yıl sonuna kadar satışa sunulmayacak ve fiyatlar da henüz duyurulmuş değil.

Koleksiyonun özgünlüğünü sergilemek için D&G ve SMEG, Milan Mobilya Fuarı’na ev sahipliği yapan Metropol’ü adeta rengarenk tezgahların mutfak lezzetleriyle ve hoşça giyinmiş insanlarla dolup taştığı tam teşekküllü bir Sicilya marketine çevirmiş. Kimi tezgahlarda zanaatkarlar, bu tasarımcı elinden çıkmış beyaz eşyaların üzerindeki geleneksel İtalyan desenlerinin nasıl yapıldığını gösterirken taze ürünlerin de ardı arkası kesilmedi. Elbette her köşedeki kusursuz döşenmiş editoryal kurulumları da unutmamak gerek. Cihazların tanıtımlarına aktif katılımları teşvik edilen ziyaretçiler, ayrıca özenle hazırlanmış İtalyan lezzetlerinin de tadını çıkardı.

En nihayetinde ise aklımızdaki soru şu: Sanat eseri yerine bu mutfak aletleri alınabilir mi? Bizce bu gayet mümkün ve Milan Mobilya Fuarı’nın #DGSicilyismyLove 2017 versiyonuna katılan herkes de bu fikri paylaşıyor gözüküyor.

Previous articleRiva 110 Flybridge
Next articleTEFAF Maastricht 2017

Latest articles

Pictures at an Exhibition

By Steinway & Sons One of the most anticipated Steinway pianos in history, “Pictures at an Exhibition” was conceived and hand painted by world-renowned visual...

London Festival of Architecture

A fun filled, stimulating city gathering. The annual London Festival of Architecture takes place in June, and features exhibitions and installations, talks and debates, open...

Palácio de Fronteira

One of Lisbon’s great palaces lies in a calm area away from the centre of the city. The Palácio de Fronteira, in the Benfica...

Limited Edition Time Fast D8 Clock

By L’Epée 1839  L’Epée 1839 has unveiled the Time Fast D8, a modern mechanical clock with an 8-day power reserve that takes its design cues...

Similar articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Subscribe to our newsletter

Instagram