SMEG x Dolce & Gabbana

[SlideDeck2 id=8276 ress=”1″ iframe=”1″]

SMEG x Dolce & Gabbana
Sicilya Aşkım

İtalya’daki 2017 Milan Tasarım Haftası’nda, araç gereç devi SMEG ile İtalyan moda tasarımcıları Dolce & Gabbana’nın iş birliğinin sonucu ilk kez arzı endam etti. Yüksek moda ve tasarım dünyasının uzmanları bir araya gelerek bize beyaz eşya ile bir İtalyan hikayesi anlatıyorlar. İkili gerçek bir İtalyan Malı projesine imza atarak Sicilya Aşkım serisi için tasarım güçlerini birleştirmiş durumda.

SMEG ve Dolce & Gabbana, geçen yıl bir araya gelerek 100 adet ürettikleri elde desen verilen buzdolaplarının başarısından sonra bu yıl ekmek kızartma makinesi, narenciye sıkacağı, kahve makinesi, su ısıtıcısı, karıştırıcı, mikser ve katı meyve sıkacağı gibi daha küçük mutfak eşyalarına odaklanıyor. Her bir cihaz, alışılmadık bir İtalyan Malı işareti taşırken desenleri ise yüzde yüz kendilerine özgün.

Bütün ürünler, Sicilya folklorundan uyarlanmış ve esinlenilmiş desenlerle süslü. Limonlar, Hint incirleri ve kıpkırmızı kirazlar bu crocchi olarak da bilinen üçgen motifli Sicilya dekorasyonlarında sıkça boy göstererek ufak beyaz eşyaları süslemekteler. Crocchi ile birlikte yer alan nefis çiçek motifleri ve Etna Dağı’nın büyüleyici resimleri ise süsleyici frizler ve dekoratif akantus yaprakları ile sarılı durumda. Her bir detay, dekoratif sembol ve tema; Sicilya ile derinden bağlantılı olmasının yanında Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tasarımcılarının kreatif vizyonunun bir ürünü.

Yemek ve Güney İtalya’nın diğer tipik simgeleri, geleneksel İtalyan yemeklerinin tarifleri ile birlikte bu serinin özünü oluşturarak kalbi ve ruhu çağıran bir çekici güç yayıyor. Yalnız bilmekte fayda var; bu enteresan koleksiyon, yıl sonuna kadar satışa sunulmayacak ve fiyatlar da henüz duyurulmuş değil.

Koleksiyonun özgünlüğünü sergilemek için D&G ve SMEG, Milan Mobilya Fuarı’na ev sahipliği yapan Metropol’ü adeta rengarenk tezgahların mutfak lezzetleriyle ve hoşça giyinmiş insanlarla dolup taştığı tam teşekküllü bir Sicilya marketine çevirmiş. Kimi tezgahlarda zanaatkarlar, bu tasarımcı elinden çıkmış beyaz eşyaların üzerindeki geleneksel İtalyan desenlerinin nasıl yapıldığını gösterirken taze ürünlerin de ardı arkası kesilmedi. Elbette her köşedeki kusursuz döşenmiş editoryal kurulumları da unutmamak gerek. Cihazların tanıtımlarına aktif katılımları teşvik edilen ziyaretçiler, ayrıca özenle hazırlanmış İtalyan lezzetlerinin de tadını çıkardı.

En nihayetinde ise aklımızdaki soru şu: Sanat eseri yerine bu mutfak aletleri alınabilir mi? Bizce bu gayet mümkün ve Milan Mobilya Fuarı’nın #DGSicilyismyLove 2017 versiyonuna katılan herkes de bu fikri paylaşıyor gözüküyor.

Previous articleRiva 110 Flybridge
Next articleTEFAF Maastricht 2017

Latest articles

Grace Kelly

Actress, princess, icon, enigma: Grace Kelly When 18-year-old Grace Kelly convinced her parents to let her move from Philadelphia to New York City to pursue...

Watering Can

By Tiffany & Co Having a green thumb has just taken on a whole new meaning: Behold the $35,000 watering can from Tiffany & Co....

Tallinn

Being the capital of Estonia, Tallinn is a remarkably well-preserved medieval city, complete with ancient city walls made from limestone, a picturesque town hall,...

Bugatti Divo

Bugatti goes one further than its Chiron model, having unveiled the all-new Divo, a $5.8 million supercar produced in an already sold-out, limited edition...

Similar articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Subscribe to our newsletter

Instagram