Motor, Spor

Shelby Cobra

SHELBY COBRA DAYTONA COUPE
DÜNYANIN EN İYİSİNİ YENEN OTOMOBİL
Teksas’taki bir çiftlikten gelen Amerikalı yarışçı Carroll Shelby; 1959’da, ünlü Enzo Ferrari’yi aristokratik Avrupa yarış dünyasının gözleri önünde, Le Mans pistinde yendi. Az tanınan Teksaslı yarışçı, ilk denemesinde dünyanın en prestijli yarışmasının galibi oluverdi ve bir anda dünyanın en iyi yarışçısı olarak kabul edildi. Oysa bütün bu başarının altında gizli, Shelby’nin bir daha yarışmasını engelleyecek bir sırrı vardı: Kalıtsal bir kalp hastalığı. Kariyerinin zirvesindeyken emekliliğini açıklamasıyla yarış severler bir şok yaşadı. Çocukluğundan beri tüm ilgisini otomobillere veren Shelby, bu dünyadan çok uzaklaşamadı ve California’da yüksek performans sürüş dersleri vermeye başladı. Hayalleri ise pek değişmemişti: O, yarış pistine geri dönmeliydi. Shelby, kırmızı arabalarıyla otuz yıldır pistlere hakim olan ve dünyanın en iyisi olarak kabul edilen Ferrari’ye bir kez daha meydan okumalıydı.

Kendisi yarışamasa da onu temsil edecek bir otomobil üretmeye karar verdi. Çok az deneyimi ve bir o kadar da az parası olduğundan bir yarış arabası yapma fikrini Amerika’nın en büyük otomobil üreticilerine götürdü. Amerikalı üreticiler, aile arabası satıyordu ve yarışlara pek ilgileri yoktu; süper şık Corvette modeli onlar için yeterliydi. Shelby, uzun uğraşlar sonucunda Ford’u ve İngiltere’den A.C. Cars’ı ikna edebildi. Yaptıkları ilk araba bir Ferrari, bir Corvette veya bir Jaguar değildiyse de bir Cobra’ydı. Sayısız başarısızlıklar, testler ve geliştirmelerden oluşan bir serüvenden sonra ilk trafiğe çıkabilir yarış arabasını ürettiler; artık 1963 ABD Yol Yarışı Şampiyonası’yla Amerika’nın pistlerine çıkmaya hazırdılar. Cobra, o şampiyonayı ve daha pek çoğunu kazandı.

Hemen ardından Carroll Shelby ile Cobra’yı Le Mans’a geri götürmenin vakti olduğuna karar verdiler. Ne yazık ki Amerikan pistlerinin şampiyonu, pistlerin her zaman daha zorlu olduğu Avrupa’da aynı başarıyı gösteremedi. Başarısızlıklarına bakan Shelby, eğer bir “coupe” üretirlerse başarılı olabileceklerini düşündü. Hemen çalışmaya başladılar; Daytona yarışında ezilen şaseyi alıp yeni bir tarz verdiler. 1964 yazında “Coupe” dünyanın en iyisini alt etmeye hazırdı. Birkaç ay içinde planlanıp üretilen otomobil sadece Carroll Shelby’i değil aynı zamanda Amerikan Ford’u da temsil edecekti. Shelby’nin son beş yıl boyunca verdiği bütün emekler, bir kez daha rakibinin karşısına çıkacaktı. Teksaslı bir çiftçinin yaptığı araba; en zorlu 24 saatlik yarışı, iki Ferrari’yi arkasında bırakıp en önde bitirerek “Shelby Cobra” adıyla bugün bile hala unutulmayan bir otomotiv ikonu haline geldi.

Shelby, American FIA Dünya Şampiyonası’nın 50. yıl dönümünü kutlamak için “Shelby Cobra Daytona Coupe”nin devamı olarak sınırlı sayıda üretilecek bir seri sunuyor. Sadece 50 adet üretilecek seri, alüminyum ve fiberglastan yapılacak. Shelby, orijinalinin ardından ilk defa alüminyum bir devam serisi sunuyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU