Featured, Motor

Rolls Royce

ROLLS ROYCE
PHANTOM SERENITY
Rolls-Royce Motor Cars Bespoke tasarım ekibi; kral ve kraliçeleri, imparator ve imparatoriçeleri, dünya liderlerini taşıyan Rolls-Royce’nin zengin iç mekanlarından aldıkları ilhamla Japon Kraliyet kıyafetlerindeki motifleri de kullandıkları mobilyaları çağdaş bir tarzda yorumlayarak tam anlamıyla yenilikçi, modern ve huzurlu bir Rolls-Royce tasarımı sunuyor.
Serenity, kumaşların en iyisi olarak kabul edilen “ipeği” lüks otomobillere modern ve otantik iç mekanlar yapmak için yeniden yorumluyor. Bu eşsiz tasarım; sadece Rolls-Royce otomobillerinin sunabildiği zanaatkarlık, özgünlük ve detaylara olan özeni ortaya koyuyor. Bu proje için “Phantom” modelinin seçilişi kaçınılmazdı ancak en gösterişli ve modern otomotiv iç mekanını tanımlayacak motifi oluşturmak bambaşka bir uzmanlık gerektiriyordu.

En gösterişli ipek motifleri; kraliyet ailelerinin ve zengin tüccarların kıyafetlerinin en kaliteli ipek kumaşlardan yapıldığı doğudan gelir. Bu gösterişli ipek kıyafetlere en iyi örnek, Japon sarayının sadece hanım mensupları tarafından giyilen, tamamen elde yapılan ve “oniki katlı giysi” anlamına gelen “junihitoe”dir. Katlara uygulanan, “baharın kızıl eriği” gibi şiirsel isimler verilen renkleri ve aranjmanı oldukça önemlidir. Her bir Rolls-Royce’de olduğu gibi Serenity’nin doğuşu, bembeyaz bir kağıt üzerinde ve yeni açan çiçek motifinin doğuşu da en iyi kalite el dokuması tertemiz bir ipek kumaş topuyla başlıyor. Sade duman yeşili ipek; dokunur dokunmaz, çiçek motiflerinin tasarlandığı ve üzerine İngiliz ve Çinli zanaatkarlar tarafından bakır rengi dallarının ve beyaz çiçek yapraklarının özenle işlendiği Londra’ya gönderildi. Son dokunuş ise doğrudan ipek üzerine yaprak yaprak elle boyanan kızıl çiçeklerdi. Serenity ipeğine yüzyıllar öncesinden gelen ve “bilinçdışı boyama” adı verilen bir Japon boyama tekniği uygulandı. Bilinçdışı boyama; dallar, yapraklar, çiçekler ve bambu gibi doğada bulunan klasik formların oldukça detaylı ince işçiliği sonucunda öğrenilen bir teknik. Sakin ve güzel bir görsel resmedebilmek için sanatçının da sakin bir ruh haline sahip olması gerekiyor. Bunun sonucunda fırça, sanatçının elinde özgürce hareket ediyor ve buna “bilinçdışı boyama” deniyor. Bu nedenle, Serenity (ing. huzur) için hazırlanan panelleri boyayabilmek için huzurlu bir ruh hali de çok önemliydi.

Tabii ki lüks bir otomobile en gösterişli iç mekanı yapmak için sadece güzel bir ipek döşemeyi yeterli görmeyen marka; ipeğin güzelliğine yakışan, tütsülenmiş kirazağacını doğu temalı kabinin içine, Serenity’nin kapılarına ve arka orta konsola uyguluyor. Diğer kısımlarda ise ustaca uygulanan ve Uzak Doğu’nun bir diğer güzel ahşabı olan bambu örgüler dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra ipeğin üzerindeki yeni açan çiçek motifleri, arka kapı ahşabı üzerine en iyi kakmacılık tekniğiyle sedef kullanılarak işlenmiş. Bu tema, sürücü bölmesinde de Özel Serenity saati ve sürücü enstrüman kadranları üzerine sedef işleme ile uygulanmış. Burada kullanılan sedef işleme, Japon bahçelerinde görülen tırmıkla düzenlenmiş çakıl taşlarının eşmerkezli dairelerini hatırlatırken elle yerleştirilen yakutlar, ipek üzerine elle boyanan çiçeklerin rengini yansıtıyor. Phantom Serenity’nin hem dış hem iç tasarımı, güçlü ve asil bir duruş sergiliyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU