Motor

Göz Alıcı Bir PRAËM SP3

GÖZ ALICI BİR
PRAËM SP3

2014 yılında Sylvain ve Florent Berneron kardeşler tarafından kurulan PRAËM, yalın bir çalışma stratejisi ile benzersiz el yapımı makineler üretmeyi amaçlıyor.

Firmanın öne çıkan PRAËM SP3 projesi, Honda VTR 1000 RC51 SP2 üzerinde gerçekleştirilen bir tasarım. PRAËM, tasarımlarını yaparken motorların orijinal performansını etkilememeye önem veriyor. Bu yüzden bu proje gerçekleştirilirken motorun yarış geometrisi olduğu gibi korunmuş ve geliştirilmiş. SP3’ün gövdesi, fren ve süspansiyon problemlerini çözmek için piyasadaki en kaliteli parçaların bir araya geldiği, simsiyah bir çalışma. Ultra-hafif karbon jantlar, karbon-seramik diskli radyal frenler ve Ölhins süspansiyon; kullanılan parçalardan bazıları.

PRAËM SP3, segment olarak bir GT (Grand-Tourer) olarak tasarlandı. Firmanın amacı yalnızca rahat bir gezi motoru ya da bir yarış motoru tasarlamak değil bu iki dünyaya da uyum sağlayabilecek bir araç üretmekti. Ortaya çıkan motor ise hızlı ve güçlü olmasının yanı sıra zamansız ve zarif bir tasarıma sahip.

Motorun her bir yüzeyi, kullanım amacına uygun olarak tasarlandı. Mekanik ve yapısal tüm elementler, siyah renge boyandı. İşlenmiş aluminyum ve paslanmaz çelik kullanılan ergonomik ve aerodinamik yüzeyler renksizken detaylarda canlı renkler kullanıldı.

2 mm’lik paslanmaz çelik telli grenajlar, Koreli sanatçı Seung Mo Park’ın heykellerinden ilham alıyor fakat tabii ki bu tellerin motor üzerinde kullanılmalarının fonksiyonel bir sebebi var. Tellerin yoğunluğu ile oynanarak hava akımının öndeki aerodinamik havalandırmadan içeri girmesi ve sıcak havanın soğutma sisteminden dışarı çıkışı sağlanıyor.

Prestijli saat firması Tag Heuer ile iş birliği yapan PRAËM, SP3’ün gövdesi üzerine bir Monaco Calibre 11 yerleştirerek bir ilke imza attı. Saat, motor sahibinin araç kullanımda değilken takabilmesi için kayışlarıyla beraber yerleştirildi.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU