Motor, RB

Porsche Panamera

PORSCHE PANAMERA

Görünüş Her Şeydir
Çekici görünüm, 2017 model Porsche Panamera’nın
dikkat çekici özelliklerinden sadece biri.

Porsche Panamera ilk kez 2009 yılında piyasaya çıktığında, sadık takipçilerini şok etmedi. En nihayetinde bu sıra dışı sedan ile Porsche’nin eski bombası Cayenne SUV arasında 7 yıl vardı ve dört kapılı otomobil fikrini kabullenmek için bu yeterli bir süreydi. Bu yüzden Panamera’ya verilen farklı tepkiler markanın spor otomobil ruhundan uzaklaştığının altını çizmiyordu pek. Hatta Porsche fanatikleri ve diğerlerini asıl hayal kırıklığına uğratan otomobilin görünümüydü, özellikle de bombeli arka kısmı.

Porsche 2017 model yılı için otomobili yeniden tasarlarken Panamera’nın görünümüne odaklandı. Ama sonunda muhteşem bir görünümden daha fazlasına kavuştu; artık yeni bir gövdesi, motoru ve iç tasarımı var. Her ikisi de turbo motorlu olan ve dört çeker sistemiyle donatılan iki versiyonu mevcut.
Yeni model selefinden biraz daha uzun, geniş, yüksek ve asfalta daha yakın duruyor. Spor bir otomobille aynı LED stop lambalarını barındırdığı arka tarafıyla 911’i daha fazla andırıyor. Tavan hattı da eskisine oranla arkaya daha dik iniyor.
Kabin tasarımı artık daha ferah. Düğmelerle dolu orta konsolun yerini düz, dokunmatik siyah panel almış. 12.3 inçlik multimedya ekranı “pinch-zoom” ve el yazısı tanıma gibi özellikler barındıran kullanımı kolay bir arayüze sahip. Yakınlık algılayıcı yardımıyla ekranın solundaki menü çubuğunu aktif hale getiriyor. Bu olağanüstü sistem Apple CarPlay, Google Earth ve Google Street View’a entegre ve Porsche Car Connect aplikasyonunu kullanarak iPhone ya da Apple Watch’a bağlanmak mümkün.

Gösterge panelinde Porsche’nin simgeleşmiş bir tasarım anlayışı var: Merkeze yerleştirilen analog bir takometre. Yeni teknoloji Panamera’nın kabinini en gelişmiş rakipleriyle aynı seviyeye taşımayı başarıyor. Porsche sürücüleri genellikle multimedya özelliklerinden ziyade performansı önemsediğinden şirket otomobile yeni bir motor vererek Panamera’nın beklentileri karşılamasını sağladı. Aslında, iki motor demek daha doğru… Panamera 4S’teki 2.9 litrelik ikiz-turbo V6, 440 bg üretiyor yani gücü selefinden 20 bg fazla. Yeni modelin 4 litrelik ikiz-turbo V8 motoru ise eski Panamera Turbo’ya kıyasla 30 bg daha fazla güç üreterek toplam beygir gücünü 550’ye yükseltiyor.

Elektromekanik olarak harekete geçen ve aktif devrilme dengelemesi yapan dengeleme çubukları, ayrıca yeni dört çeker sistemi çevikliğe katkıda bulunan diğer unsurlar. Panamera’nın sportif yol mizacından daha şaşırtıcı olan niteliği sürüş kalitesi. Süspansiyondaki değişiklikler adapte olma kabiliyetini artırırken otomobilin birçok yol ve sürüş koşuluna otomatik olarak uyum sağlamasına izin veriyor. Nitekim yeni Panamera eskisine oranla çok daha sarsıntısız ve kontrollü bir sürüş vaat ediyor. Hız açısından da, otomobil sizi destekleyici koltuklara mıhlıyormuş gibi görünen benzersiz bir güçle süratleniyor.

Doğal havalandırmalı motorundan feragat eden Panamera’da hidrolik direksiyonun yerini de elektrikli direksiyon sistemi almış. Bu özellik sürücülerin egzoz notasının sesinin bir düğmeye basarak değiştirmesine olanak veriyor. Aynı zamanda randıman, güç ve tork kazanımları turbo-şarjörün işini kolaylaştırıyor. Benzer şekilde elektrikli direksiyon sisteminin arkasındaki teknoloji oldukça ileri bir seviyede.

Yaklaşık 3 kilometrelik rotayı “okuyup” ilerideki yol şartlarına ve konfigürasyonlara göre frenleme ve süratlenmeyi kontrol eden Porsche’nin yeni InnoDrive sistemi de radarınıza girebilir. Panamera model serisinin yöneticisi Gernot Döllner, “InnoDrive’da amaç sürücünün yerini almak değil, uzun mesafeli yolculuklarda üzerindeki stresi azaltmak” diyor.

Modernize edilmiş iç tasarımı, ileri teknolojisi ve atletik yapısıyla yeni Panamera, otobanda yavaşlayan trafiğin üstesinden kolayca geliyor. En çekici tarafı da otomobilin gösterişli ve heykeli andıran görünümü. Bu özellik onu daha da arzulanır hale getiriyor.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU