Gastro, Gurme, Kültür

Osteria Francescana

OSTERIA
FRANCESCANA


“Aşçılık, malzemelerin olduğu kadar fikirlerin de kaliteli olmasını gerektirir.”
Massimo Bottura

Massimo Bottura, memleketi olan Modena’da, 1995 yılında Osteria Francescana’yı açtı. İlk zamanlarından itibaren bölge ve gelenek konusunda yenilikçi bir tutum izleyen restoran, Bottura’nın “10 kilometre öteden görülen gelenek” deyişini kendine düstur bildi. Bugün Osteria Francescana, İtalya’nın zengin gastronomi mirasını, malzemelerini ve mutfak geleneklerini çağdaş aşçılık teknikleri, hassas bir bakış açısı ve İtalyan mutfağını geliştirme arzusu ile yeniden tanımlamakta.

İlk ve ikinci Michelin yıldızlarını 2002 ve 2006 yıllarında alan Osteria Francescana yine de yıllar boyu eleştirilerden kaçınamadı. Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesine 13. olarak 2009 yılında girdiğinde, İtalyan mutfağını tehdit ettiklerine dair bir İtalyan televizyonu skandalıyla suçlandılar. Bu zorluklar, restoranın çağdaş yaklaşımını pekiştirdi. Bugün Osteria Francescana, İtalya’nın en iyi ve dünyanın en itibarlı restoranlarından biri olarak görülmekte. Osteria Francescana, üçüncü Michelin yıldızını 2011 yılında aldı ve an itibari ile Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinin 1. sırasında yer almakta.

Osteria Francescana, yüzyıllık bir osteria geçmişine sahip ve son 21 yıl içerisinde adeta bir kültür, sanat ve tasarım laboratuvarına dönüşmüş durumda. Anlatılan hikayeler, yemek deneyimini zenginleştirirken mutfağı da sanat, müzik ve tarihe atıf yaparak duygulara, anılara ve tatlara oynamaktan çekinmiyor. Restoranın 12 masasında bulunan misafirler, alakart menüden ya da iki ayrı tatma menüsünden seçim yapabilmekte.

Mutfağın evriminde sanatın oldukça temel bir rolü bulunmaktadır. Sadece estetik olarak değil konsept anlamında da mevcuttur bu rol. Yıllar boyunca restoran; resimler, fotoğraflar ve heykeller gibi başarılı İtalyan ve uluslararası sanatçılara ait çağdaş sanat eserlerini toplayarak mekanın ikonoklast tarzını ve şiirsel yorumunu tanımladı. Koleksiyonlarındaki son eser ise restoranın kapısında durup girenleri sessizce selamlayan “Frankie” isimli Duane Hanson’un elinden çıkma bir güvenlik görevlisi heykeli.

PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLARI GÖSTER [0]

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU