Featured, Haftanın iyileri, Mimari, Seyahat, Yaşam

Miracle Garden

MIRACLE
GARDEN

Uçsuz bucaksız, güneşin kavurduğu bir çöl ve aniden karşınıza çıkan bir vaha. İçinde çiçeklerden yapılmış dev bir saat, cıvıl cıvıl çiçeklerle bezenmiş evler, renkli kocaman tavus kuşları, dünyanın en büyük kapalı kelebek bahçesi… Alice’nin tavşan deliğine düşüp gözünü Harikalar Diyarı’nda açtığında yaşadığı duyguları tarif ediyoruz aslında. Büyülü bir dünyadan, Dubai’de bulunan Miracle Garden’den bahsediyoruz.

 

45 milyon çiçekle bezeli, 72.000 metrekare alana yayılmış bu dev bahçe; 1 yıl gibi çok kısa sayılabilecek bir sürede hayata geçirilmiş. Birbirinden güzel yüzlerce çeşit çiçeğe ev sahipliği yapan bahçenin sulaması ise geri dönüşümden sağlanıyor. Zaman zaman kendini gösteren sıcak hava şartlarından çiçekleri koruyabilmek için parkın çevresine ağaçlar dikilmiş.

Miracle Garden, ekimden nisana kadar ziyarete açık. Yaz mevsiminde ise ortalama 40 dereceyi bulan yüksek sıcaklıklar sebebiyle çiçeklerin yetişmesine uygun bir iklim bulunmuyor. Bu nedenle bahçe kapalı tutuluyor ve sonraki sezona hazırlıklar yapılıyor.

Katlı çiçek duvarları, dikey ve yatay peyzaj tasarımları, çiçeklerle bezenmiş yel değirmenleri, 10 metre yüksekliğindeki çiçek piramitler, yay şeklinde yürüyüş yolları, onlarca minik renkli şemsiyenin gölgesindeki yaya yolu, kalp formlu romantik yürüme parkuru, 3 boyutlu renkli dev çiçekler ve hayvanlar, çiçek aranjmanlarının yerleştirildiği şatolar, vintage görünümlü arabalar bu görsel şölenin sadece bir kısmı. Her sene yenilenen farklı bir konseptle karşımıza çıkan Miracle Garden’in bir de dünya rekoru var. 28 Mart 2013’de dünyanın en büyük dikey bahçesi olarak Guiness Rekorlar Kitabı’ndaki yerini almış.

Bahçenin en dikkat çeken eseri, 5 katlı bir bina yüksekliğindeki dev saat. Yılda iki kez tasarımı değiştirilen saat, gerçek bitki ve çiçeklerden oluşturulmuş. Saatin bir de kuş evi bulunuyor. 15 dakikada bir yuvasından çıkıp öten kuş, neşeli bir detay.
Rengarenk çiçeklerle bezeli üç adet devasa tavus kuşu da bu bahçenin harikalarından. Rengarenk bedenleriyle yemyeşil çimlerin üzerinde kontrast oluşturacak şekilde konumlanmış bu tavus kuşlarından ikisi, 12 metre çapında yelpaze gibi açılmış kuyruğa sahip. Bir diğeri ise 13 metre uzunluğundaki kapalı kuyruğu ile oldukça ilgi çekici.

2015 yılında Miracle Garden’e dünyanın en büyük ve bölgenin ilk kapalı kelebek bahçesi eklenmiş. 26 farklı türden 15.000 kelebek için doğal yaşam alanı kurulmuş. 1800 metrekarelik iklim kontrollü bir alanda çiçeklerle bezeli dokuz kubbe yapılmış. Her kubbe farklı renk, tür ve boylardaki kelebekler için yaşam alanı olmuş. Kubbeler arasında bir kelebek müzesi ve gözalıcı güzellikte bir çiçek parkı tasarlanmış.

Ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken diğer bir nokta “Aromatic Garden”. Burada 200’ün üzerinde ülkeden getirilen aromalı ve şifalı bitkileri görebilir, koklayabilir, dokunabilirsiniz; hatta bahçeden taze bitkileri alıp kendi çayınızı demleyebilirsiniz. Bu eşsiz deneyime ziyaretçileri daha fazla dahil edebilmek amacıyla dalından meyveleri toplayıp yiyebileceğiniz bir bahçe de var.
Ekim-nisan arasında Dubai’ye giderseniz büyülü dünya Miracle Garden’i görmeniz gereken yerler arasına yazmayı unutmayın.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU