Mimari, Seyahat

İhtişamlı Köprüler

İHTİŞAMLI
KÖPRÜLER
Golden Gate Köprüsü, San Francisco
San Francisco’nun en önemli sembolü olan Golden Gate Köprüsü, 27 Mayıs 1937 yılında açıldığında dünya üzerindeki en uzun köprüydü. Büyük Buhran zamanında tamamen özel fon ile inşa edilen köprü, dünyanın en çok fotoğraflanan köprüsü olma özelliğini taşıyor. Köprünün rengi olan International Orange tonu, bu yapı için özel olarak üretilmiş.

Zincirli Köprü, Budapeşte
19. yüzyılda iki ayrı şehir olan Buda ve Peşt’i birleştirmek için Danube nehri üzerine inşa edilmiş olan Zincirli Köprü, Budapeşte’nin sembolik yapılarından biri. Köprü, adını yapılışına vesile olan İstván Széchenyi’den alıyor. Kötü hava koşullarından dolayı iptal edilen tekne seferi yüzünden babasının cenazesine katılamayan Kont Széchenyi, Danube nehri üzerine kalıcı bir köprü yaptırmaya karar verir. Zincirli Köprü, 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Alman askerleri tarafından tamamen yıkılır. Savaş sonrası tekrar inşa edilen ilk yapılardan biri olan köprü, 1949 yılında yeniden hizmete açılır. Günümüzde kullanılan köprü, ilk yapılan köprünün birebir kopyasıdır.

Ponte di Rialto, Venedik
Venedik’te bulunan Ponte di Rialto (Rialto Köprüsü), şehrin kalbi olarak tanımlanabilir. Köprü, 1588 yılında Büyük Kanal üzerindeki ahşap köprülerin yerine kalıcı bir yapı olarak inşa edilmiş. 1524’ten itibaren aralarında Michelangelo’nun bulunduğu pek çok ünlü sanatçı ve mimar, buraya inşa edilecek köprü için tasarımlar sunmuş. Sonuç olarak ise köprünün yapımı için İsviçreli mühendis Antonio da Ponte görevlendirilmiş. Mermerden yapılan köprü, günümüzde hala sapasağlam oluşuyla dikkat çekiyor.

Anshun Köprüsü, Çin
Çin’in Chengdu şehrinde bulunan Anshun Köprüsü, dünya üzerindeki en eski kemerli köprülerden biri olarak kabul ediliyor. Anlamı “huzurlu ve akıcı” olan ve 1980’lerde sel felaketi ile yıkılan köprü, 2003 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU