Featured, Haftanın iyileri, Kültür, Mimari, Sanat & Sergiler, Seyahat

La Sagrada Familia

LA SAGRADA
FAMILIA

BİTMEYEN KİLİSE

Şehirler insanlar gibidir. İlk tanışmanızda kendine dair ipuçları verirler size. Bazı şehirler yemekleri bazısı tabiatı bazısı ise tarihi ya da mimari dokusuyla kalır aklınızda. Barselona denildiğinde ise birbirinden leziz tatlar, Akdeniz kıyısında güneşlenen modern bir şehir ve yüzyılların yükünü taşıyan bir tarih sayfası çıkar karşımıza. Ama tepeden bakıldığında dahi mimar Gaudi’nin kocaman imzasıdır en çok görünen.

 

Aslına bakarsanız Barselona’yı Barselona yapan, Gaudi’nin çağının ve belki de çağımızın çok ötesindeki hayal dünyasının ve keskin zekasının ürünü olan mimari eserleridir. Casa Batllo, Casa Mila, Park Güell bu eserlerden sadece birkaçı ve en bilinenleri. Bu eserlerin kuşkusuz en ünlüsü, bugün bile inşasına devam edilen La Sagrada Familia’dır. Gaudi’nin ölümünden önce tamamlayamadığı, şehrin ortasında devasa bir heykel gibi duran, ince ince işlenmiş bir başyapıttır La Sagrada Familia.

1852’de bir bakır ustasının oğlu olarak dünyaya gelen Antoni Gaudi, dünyanın en ünlü mimarlarından biridir. 1882’de yapımına başlanan La Sagrada Familia Bazilikası’nın yapım işini 1883’te üzerine alır. 1883’ten 1926’daki ölümüne dek neredeyse 40 sene boyunca bu eser üzerinde çalışmaya kendini adar. Kendisi de koyu bir Katolik olan Gaudi, 1908’den sonra başka hiç bir proje almayarak kalan hayatını bazilikaya vakfeder. Hatta bir süre sonra evini ve atölyesini bazilikanın içine taşır ve orada yaşamaya başlar. Merak konusu olan kiliseyle ilgili Gaudi’ye çok soru sorulur. O da 40 yıl süren çalışması ile ilgili sorulara “İşverenim aceleci değil.” cevabını verir.

Günümüzde bazilikanın hala bitmemesinin temelinde Gaudi’nin notlarının bir bölümünün 1936-1939 İspanya İç Savaşı’nda yanmış olması, Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinde zorluk yaşanması ve yaptığı çizimlerin günümüz teknolojisine uyarlanma zorluğudur. Ayrıca bir diğer engel de bazilikanın yapımında devlet ya da kilise fonlarının kullanılmaması, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak halkın yardımıyla yapılıyor olmasıdır.

Gaudi bu eserin temelinde neo-gotik mimari anlayışı benimsemiştir. Bu anlayışa kendi doğa gözlemlerini katmış, “Geleceğin mimarları doğayı taklit edecekler. Bu; mimarinin en doğru, rasyonel, ekonomik kullanımı olacaktır.” demiştir. Tamamlandığında dünyanın en yüksek kilisesi olacak olan La Sagrada Familia’nın dış cephesinde ve süslemelerinde anlatılan hikayenin tasvirinde Gaudi’nin mimari dehasını görmek mümkündür.

Kilise üç farklı cepheden oluşur. Bu cephelerden biri doğuda yer alır ve doğuşu (nativity) simgeler. Batıdaki tutkuyu (passion), güneydeki ise cenneti (glory) sembolize eder. Her üç cephenin de inanç, umut ve hayırseverliği (faith, hope, charity) betimleyen üçer girişi ve havarileri sembolize eden dörder çan kulesi vardır. Gaudi sadece doğuşu anlatan doğu cephesini kendisi bitirebilmiştir. Hz. İsa’nın doğumuna adanan bu cephe, Gaudi’nin natüralist stilini yansıtacak şekilde, doğadan resimler ve sahnelerle süslenmiştir. Tutku cephesi, doğuş cephesine göre daha sade bir çizgiye sahiptir. Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinde çektiği acı sembolize edilmiştir. Cennet cephesi ise diğer cephelere göre daha modern bir görünüme sahiptir, Tanrı’ya giden yolu temsil eder.

La Sagrada Familia’da toplam 18 kule vardır. Bu kulelerden 12’si 12 havariyi, 4 tanesi 4 İncil’i temsil eder. En yüksek kule Hz. İsa ve bundan bir alçak olanı ise Hz. Meryem için yapılmıştır. Hz. İsa için yapılan kule 170 metredir. Çevredeki en yüksek tepe 172 metre ile Montjuic tepesidir. Gaudi, “Hiçbir eser, Tanrı’nın yaptığının boyunu geçmemelidir.” diyerek en uzun kuleyi 170 metrede bırakmıştır.

Bazilikanın iç kısmına geçtiğinizde diğer kiliselerde bulunan kasvetli hava yoktur. 10.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlayabilen eserin iç kısmında doğanın Gaudi tarafından yorumlanışı vardır. Kiliseyi taşıyan kolonlar, ağaç gövdelerinden ve dallardan ilham alınarak tasarlanmıştır. Kolonlar, gotik bir ormandaymışsınız hissini verir. Tavanı yıldızlı bir geceye benzer. Çatısındaki taştan yapraklar, şehirdeki çınar ağaçlarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Kulelere çıkan merdivenler bir salyangozu andırmaktadır.

Unesco dünya mirası listesinde yer alan La Sagrada Familia, her yıl ortalama 3,2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümü olan 2026 yılında eserin tamamlanması hedeflenmektedir. Bu muhteşem yapıyı henüz görmediyseniz tamamlanmadan görmek planlarınız arasında olsun.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU