Etkinlikler, Haftanın iyileri, Moda, Sanat & Sergiler

Jeanne Lanvin, Palais Galliera

JEANNE LANVIN
 

Palais Galliera’da
Lanvin kreatif direktörü Alber Elbaz ile işbirliği yapan Palais Galliera, yıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başaran en köklü Fransız moda evini ağırlıyor. Paris’te Jeanne Lanvin (1867-1946) adına gerçekleşen ilk sergi olma özelliğini taşıyan organizasyon, Palais Galliera ve Lanvin mirasından yüzden fazla elbiseyi görücüye çıkarıyor.

Matmazel Jeanne, kariyerine 1885 yılında şapkacı olarak başladı. 1889 yılında, Rue Boissy d’Anglas sokağında “Lanvin (Melle Jeanne) Modes” ismiyle bir butik açan Lanvin, daha sonra Rue du Faubourg-Saint-Honoré’ye taşındı. 1897 yılında kızını dünyaya getirdi ve tek çocuğu olan Marguerite ona ilham kaynağı oldu. Lanvin, 1908 yılında çocuk kıyafeti üretmeye karar verdi ve bir butik açtı. Ertesi yıl genç kızlar ve kadınlar için de farklı bölümler ekledi. Aynı sene Fransız tasarımcılar birliği Syndicat de la Couture’ye katıldı ve Fransız moda evleri dünyasına adımını attı. Bunun ardından moda evine gelinlik, çamaşır ve kürk koleksiyonları; 1920’lerin başlarından itibaren de dekorasyon ve spor kıyafetleri eklendi. Girişimci modacı, 1926 yılında erkek modasına adım attı. Deauville, Biarritz, Barselona, ​​Buenos Aires, Cannes ve Le Touquet’te butikler açtı. 1927 yılında, kızı Marguerite’nin 13. yaş gününü efsanevi parfüm Arpège’nin çıkışı ile taçlandırdı. Paul Irıbe tarafından tasarlanan ve Marguerite ile tasarımcı annesini resmeden meşhur logo, yuvarlak şişe üzerine yerleştirildi. Ve bu tarihi logo, bugün hala açık mavi Lanvin kutularını süslüyor.

Jeanne Lanvin; hayatı boyunca seyahat günlükleri tuttu, etnik kumaşlardan küçük parçalar biriktirdi ve geniş bir sanat kitabı koleksiyonu oluşturdu. Tasarımlarında bunlardan ilham alarak çeşitli renklerde ve desenlerde kumaşlar tasarladı. Jeanne Lanvin ismi; malzemelerde, işlemelerde, dikişlerde, kıvrımlarda ve delik işlerindeki ustalığı ile bir marka haline geldi. Klasik Fransız mükemmeliyetini temsil eden Lanvin, bu kusursuzluğu 18. yüzyıla damgasını vuran dar, düşük belli ve kabarık etekli elbiselerde kullandı. Art Deco akımının düz kesim elbiselerinden ayrılan ve kontrast renkler barındıran bu tasarımları kurdeleler, kristaller, boncuklar ve ipek püsküller ile süsledi.

Jeanne Lanvin’in el becerileri ve modern dünyayı algılama biçimi, bu sağduyulu kadının olağanüstü başarısını bir nebze olsun açıklıyor. Alber Elbaz ve Palais Galliera, 8 Mart-23 Ağustos tarihleri arasında haute couture’un bu temsilcisini ziyaret etmek isteyenleri bekliyor.

Serginin finansörlerinden Swarovski’nin Yönetim Kurulu Üyesi Nadja Swarovski, sergiyi şöyle yorumluyor: “Paris haute couture’unun en kıymetli isimlerinden Jeanne Lanvin’e adanan bu retrospektifi, Palais Galliera ile beraber desteklemekten onur duyuyoruz. Lanvin, imzası haline gelen işlemeli ve ışıltılı gece elbiselerinin tasarımında kristaller kullanırdı. Bu ilham verici sergi; onun yeteneğine, yenilikçi duruşuna ve kreatif becerilerine odaklanarak zamanının ruhunu en güzel şekilde yansıtıyor ve Alber Elbaz ismi altında devam eden 125 yıllık olağanüstü moda mirasını görücüye çıkarıyor.”

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU