Gurme, Mimari

The Ivy

THE IVY
GEÇMİŞ ZAMANLARIN İHTİŞAMI
Abel Giangellini; 1917 yılında kendi halinde bir kafeyi satın aldığında, tiyatro topluluğu arasında kısa sürede böylesi bir popülariteye kavuşacağını bilmiyordu. Açılışının hemen ardından Maitre d’ (başgarson) olarak Mösyö Abel’e katılan Mario Gallati, The Ivy’nin dönüşümüne büyük bir katkı sağlayan isimlerden biri. Diğer bir kişi ise “The Ivy (sarmaşık)” isminin tesadüf eseri ortaya çıkmasına yol açan; Alice Delysia. Restoranı daha iyi hale getirmek için bugünkü haline benzeyen bir yemek salonu ekleniyordu. Restoranda daha üst sınıf bir hizmet vermek için yapılan bu inşaat esnasında çıkan sesten dolayı Mösyö Abel’in müşterilerden birinden özür dilediğini duyan dönemin ünlü tiyatro oyuncusu Alice Delysia “Endişelenme, biz her zaman seni görmeye geliriz.” diyerek ardından popüler bir şarkının dizelerini mırıldanır: “Tıpkı bir sarmaşık gibi birbirimize bağlıyız.” The Ivy, zaman içinde farklı kişilerin eline geçer ve eski ihtişamını yaşatabilmek için pek çok renovasyon yapılarak her zaman Londra’nın favori tiyatro restoranı konumunu muhafaza eder.

Bu yaz The Ivy restoran, beş ay süren yenilemenin ardından bir kez daha kapılarını halka açtı. 2017’deki yüzüncü yıl dönümü kutlamalarına erkenden başlayan Londra’nın en ikonik restoranı, tarihine yeni bir bölüm daha eklemiş oldu. Martin Brudnizki Tasarım Stüdyosu tarafından gerçekleştirilen yenilemede restoran, bar ve Özel Salon’un eski güzelliği günümüze uyarlanırken The Ivy restoranı böylesi ayrıcalıklı kılan başlıca özellikleri korunmuş. Rengarenk vitray pencereleri, yeşil deri koltukları, ahşap döşemeleri, aynaları, sanat eserleri ve sıcak ışıklandırması ile geçmişe gönderme yapılırken restoranı 21. yüzyıla taşıyacak şekilde yenilenmiş. Büyük ve ferah bir giriş, şatafatlı lavabolar, yemek salonunun odak noktası olan harika bir yemek barı ve geniş vestiyer odası ise yapılan yeni eklemeler arasında yer alıyor. Mutfakta Executive Şef Gary Lee, mevsimsel bir dengeye sahip güzel bir menü sunuyor. Menüde The Ivy klasikleri yer almaya devam ederken insanların değişen damak tadı da dikkate alınarak bazı düzenlemeler yapılmış. Örneğin, Asya yemeklerine daha geniş yer verilmiş, salatalar ve sebzeler daha çok kullanılmış, ayrıca balık ve kabuklu deniz ürünlerine olan büyük talepten dolayı “deniz ürünleri” bölümü de eklenmiş.

The Ivy’nin Özel Salon’u da Martin Brudnizki Tasarım Stüdyosu tarafından döşenerek yeni bir görünüm kazanmış. Özel Salon, The Ivy’nin vitray pencereli ve meşe panelli köklerine sadık kalarak yeni ve sıcak bir döşemeyi ayrıcalıklı bir dekorasyonla birleştiriyor. Köşede duran piyano ve etkinliklerde kullanılacak caz ekibi ile müzik, yine restoranın önemli bir parçası. Bir modern sanatlar koleksiyonu ve yeniden tasarlanan kalıcı bar, Özel Salon’a gerçek bir zarafet katıyor. Mekan, çok yönlü kullanılabildiğinden iş kahvaltılarından yemeklerine, doğum günü ve yıl dönümü kutlamalarından düğünlere kadar pek çok farklı etkinlik için ideal. Kahvaltı, öğle veya akşam yemeği için yaklaşık 60 konuk ağırlanabiliyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU