Kültür, Sanat & Sergiler, Video

!f İstanbul

!f ISTANBUL
15 YILDIR BAĞIMSIZ

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 15. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl da yılın en çok konuşulan filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapıyor; partileriyle şehri ayağa kaldırıyor ve etkinlikleriyle dünyamızı değiştirmeye devam ediyor. Film ve müzik tutkunlarının dört gözle beklediği !f İstanbul, 18 Şubat’ta İstanbul’dan yola çıkıyor; 3-6 Mart 2016 tarihlerinde de Ankara ve İzmir’e uğruyor!

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 15. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali; bağımsız sinemanın en iyilerini, yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluştururken !f music partileriyle İstanbul’un eğlence hayatına alternatif olacak; dijital yayın ağı !f² ile de 40’a yakın kente !f filmlerini götürecek.

“Yılın en iyisi” !f’de

!f İstanbul, bu yıl da Sundance’den Venedik’e, Toronto’dan Cannes’e dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin yanı sıra ödül sezonunun öne çıkan yapımlarının da Türkiye galalarına ev sahipliği yapıyor. Tayvan Yeni Dalga sinemasının en önemli yönetmenlerinden Hsiao-Hsien Hou’nun Cannes’de En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandığı, Sight & Sound dergisi tarafından da “2015’in en iyi filmi” seçilen büyüleyici başyapıtı “Suikastçı” ile Radiohead ve Muse için çektiği efsane videolarının yanı sıra “Joy Division” ve “Patience” (After Sebald) gibi kült belgeselleriyle tanıdığımız Grant Gee’nin Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’nden esinlenerek çektiği, dünya prömiyerini yaptığı Venedik’te hayranlıkla karşılanan “Innocence of Memories/Masumiyet Müzesi” Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da seyirci önüne çıkacak.

Yılın ilham vereni ve müdahalesi aranıyor!

!f İstanbul’un dünyadan ve Türkiye’den genç yetenekleri keşfettiği 10.000 dolar para ödüllü yarışması Keş!f”, “yılın en ilham verici yönetmeni”ni ararken geçen yıl başlayan ve aktivist temalı filmlerin yarıştığı “Aşk & Başka Bi’ Dünya” da “yılın en aşkla yapılmış müdahalesi”ni seçecek ve 10.000 dolar para ödülü verecek.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında gerçekleşecek !f İstanbul,18 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak; 3 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayacak. Festival biletleri ise 5 Şubat’ta Biletix’te indirimli ön satışta. İş Bankası Maximum Kart sahipleri, ön satış döneminde indirimli biletler üzerinden ayrıca %20 indirim ayrıcalığına sahip olacak ve festival coşkusunu maksimumda yaşayacak.

!f ISTANBUL’DAN
FİLM ÖNERİLERİ
A Bigger Splash
Director: Luca Guadagnino

Modern klasik filmi “I am Love” (Benim Adık Aşk) ile tanınan Luca Guadagnino’nun son filmi “A Bigger Splash” de !f Istanbul’un geniş ve seçkin film programı arasında yer alıyor. Filmde, Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Matthias Schoanaerts ve Dakota Johnson gibi isimler oynuyor. Luca Guadagnino, bu filminde Jacques Deray’ın Alain Delon, Romy Schneider, Maurice Ronet ve Jane Birkin’i buluşturduğu 1969 tarihli klasiği “La Piscine”den esinlenmiş. Film, bir rock efsanesi ve ünlü bir yönetmen sakin bir tatil geçirirken aniden eski bir arkadaşları ve kızının ani ziyaretini konu alıyor.


The Wolfpack
Director: Crystal Moselle

Crystal Moselle’in Sundance’de Büyük Jüri Ödülü alan ve gerek çarpıcı konusu gerek konuyu ele alış biçimiyle yılın en çok konuşulan belgesellerinden birine dönüşen The Wolfpack; toplumdan uzak yaşayan Angulo kardeşlerin hayatı, seyrettikleri filmlerle tanımasını anlatıyor. Kardeşlerden biri, dış dünyayı tanımak istediğindeyse bütün dünyaları yıkılıyor ve her şey değişiyor.


Les Deux Amis (İki Arkadaş)
Director: Louis Garrel

Bernardo Bertulucci’nin “The Dreamers/Düşler, Tutkular, Suçlar”la tanıdığımız Louis Garrel’in ilk yönetmenlik denemesi de olan bu romantik komedi, iki yakın arkadaşın hikayesini anlatıyor. Abel, Mona’ya aşık olan arkadaşı Clement’e bu konuda yardım etmeye çalışırken arkadaşlıkları tehlikeye girer.


Into the Forest (Ormanın İçinde)
Director: Patricia Rozema

“I’ve Heard the Mermaids Singing” ve “Mansfield Park” ile tanıdığımız usta yönetmen Patricia Rozema’nın son filmi, etkileyici bir modern apokaliptik gerilim. Evlerinden uzakta, elektriksiz ve insansız bir ortamda bir başlarına kalan iki kız kardeşin hikayesini konu alan filmde, Ellen Page ve Evan Rachel Wood’un uyumu görülmeye değer.


James White
Director: Josh Mond

“Martha Marcy May Marlene”, “Simon Killer” gibi bağımsız klasiklerin yapımcısı olarak tanıdığımız Josh Mond’un ilk yönetmenlik denemesi olan “James White”, John Cassavetes filmleriyle kıyaslanarak övgülerle karşılandı. 20’li yaşlardaki James White’ın ailesiyle ilgili öğrendiği kötü haberlerle birlikte altüst olan hayatındaki savruluşlarını etkileyici bir dille anlatıyor.


MA
Director: Celia Rowlson-Hall

İlk uzun metrajlı filmi olan MA’yı 2015 Tribeca Film Festivali’nde seyirciye sunan Celia Rowlson-Hall, “sanatçı” kelimesini tam anlamıyla taşıyan yükselen bir yıldız. Yazdığı, yönettiği ve oynadığı modern bir sessiz film olan MA, insan vücudunun bir heykel gibi kullanıldığı içgüdüsel ve gerçeküstü bir performans sunuyor. Filmin diyalogsuz olması ise seyircinin duyularını harekete geçiriyor ve bu bilindik seyahate yeni bir son yazmaya itiyor.

PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN
Editörün Seçimi

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN

PROJECT NEPTUNE: TRITON AND ASTON MARTIN   Triton araştırmacılar, kaşifler ve süper yat sahipleri için su altı araçlarının üretiminde ve…

DEVAMINI OKU